“Turizmci ağlamaz, çünkü…”

Bu haber 17 Nisan 2017 - 0:45 'de eklendi ve 1.040 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Turizmci ağlamaz çünkü ağlayan işletmelere kimse iyi gözle bakmaz.

Sözün sahibi Kültür Turizm Bakanı Nabi Avcı

Geçen Çarşamba Marmaris ve Bodrum’da sektörün temsilcileri ile bir araya geldiğinde söyledi.

O günkü (12.04.2017 tarihli) “Muğla Sonunda Bakan Görüyor!” başlıklı yazımda bende şöyle demiştim:

Umarım bugün Marmaris’te yapılacak toplantıda sektörün temsilcileri “Battık, öldük” diye ağlayıp, Bakanlıktan teşvik, destek istemekle yetinmezler.

Önerilerde getirirler…

Bakarsınız sektör temsilcilerimiz içinde Bakan Avcı’nın karşısına proje ile çıkanlar olur.

Bu bir fırsat…

Bakan Avcı yazımı okumuş olamaz. Ama ilginç bir tesadüf oldu…

xx        xx        xx

Kültür Turizm Bakanı Nabi Avcı sektörün temsilcileri ile görüşme sırasında turizmin bir algı yönetimi sektörü olduğunu işaret ederek şöyle anlatmış:

Turizmci ağlamaz çünkü ağlayan işletmelere kimse iyi gözle bakmaz. ‘İyi’ dedikçe iyi olma potansiyeli artar. ‘Kötü, öldük bittik’ dedikçe kötüye gitme eğilimi artar. Turizmciler her zaman dik durmak durumundadırlar. 2016 turizm sektörü açısından iyi bir sınav verdi. Gerçekten ağır bir dar boğazdan, ağır bir bunalımdan geçti, ama hükümetimizin de gerek kredilerin, gerek vergi borçlarının yeniden yapılandırılması, gerekse yakıt desteği ve ayrıca istihdam konusunda getirdiğimiz olağanüstü desteklerle sektör 2016’yı olabilecek en az zararla geçirdi. Karşılaştığımız sıkıntının büyüklüğü ile mukayese edildiği zaman belki bir başka ülkede olsa çok ciddi sosyal çöküntülere sebep olabilecek bir dönemi sektör, hükümetin destekleriyle dayanışma içerisinde mümkün olan en az zararla atlattı. İnşallah 2017 ve sonrası bundan daha iyi olacak.

xx        xx        xx

Bakan Avcı’nın Marmaris buluşmasındaki konuşmasının ardından sektör temsilcilerinin sorularını yanıtlarken, toplantı basına kapalı devam etti.

Neden? Sektörün sorularının mı, Bakanın yanıtlarının mı, yoksa her ikisinin de mi basında yer alması istenmedi?

Bu duruma, toplantının basın mensuplarına kapalı olmasına Bodrum Kent Konseyi Başkanı ve Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz de tepki göstermiş.

Demiröz, “Biz toplantıda gizli bir şey konuşmuyoruz. Bu sorunların ya da çözümlerinin kamuoyuna da iletilmesi gerekirdi. Herkesin öğrenmesi gerekirdi” demiş.

Nedense Marmaris’te tepki gösteren olmamış. Ya da biz duymadık… İçeride konuşulanlar da sızmamış…

Belki de Marmaris Basını, Bodrum Basını kadar hızlı değil…

xx        xx        xx

Bodrum buluşmasında da toplantının soru-yanıt bölümü basına kapalı yapılmış.

Ancak burada basına kapalı bölümde konuşulanlar dışarı sızmış.

O bölümde Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon, öteki turizm ilçelerinden esinlenerek, Bodrum‘da düğün yapacak yeni evli çiftlere, 3 günlük mavi tur hediye ettiklerini açıklamış.

Yani Mahmut Kocadon “ağlayanlardan” değil, “proje üretenlerden”, önerenlerden olmuş.

Şöyle anlatmış:

Biliyorsunuz Cumhurbaşkanı böyle bir kampanya başlatmıştı. Yurt dışındaki Türkler hadi gelin Türkiye’de evlenin diye. Bakanımız da Marmaris’in ve Köyceğiz’in sağladığı imkanlardan bahsedince bizim de mavi yolculuğumuz meşhur olduğu için yurt dışından gelip evlenmiş olan yeni çiftlere 3 gün Bodrum Ticaret Odası olarak Mavi Tur Balayı desteği verdik. Lütfen gelsinler, nikahlarını burada kıysınlar, daha sonra 3 gün Mavi Yolculuk ve balayı bizden

xx        xx        xx

Ben Kültür Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın turizmcilerin ağlaması ile ilgili açıklamasında yer alan şu sözlere takıldım;

Turizmci ağlamaz çünkü ağlayan işletmelere kimse iyi gözle bakmaz. ‘İyi’ dedikçe iyi olma potansiyeli artar. ‘Kötü, öldük bittik’ dedikçe kötüye gitme eğilimi artar. Turizmciler her zaman dik durmak durumundadırlar.

Ağlayıp, sızlanmayı, şikayet etmeyi ben de doğru bulmuyorum.

Bu ülkede herkes “turizmci” olmak zorunda değil… Mecbur değil… Olmuyorsa bırakır, başka sektöre geçersiniz…

Ama merak ediyorum, ağlayan işletmelere kimse iyi gözle bakmadığına göre “hangi gözle” bakılıyorlar?

Bu mühim…

Evet “Turizmciler her zaman dik durmak durumundadırlar.” ama turist yoksa, nasıl ayakta kalıp, dik duracaklar?

xx        xx        xx

Üstelik Bakan Avcı o sözleri ifade ederken, bir gün önce Marmaris TV sosyal medyada şu haber spotlarını paylaşıyordu:

RUSYA’NIN TURİZM TEHDİDİ

Rusya’nın Türkiye’ye charter uçuşlarını “geçici olarak” durdurabileceği yolunda resmi makamlardan turizm sektörüne mesaj yolladığı iddia edildi.

TURİZMCİLER ENDİŞELİ

Rusya’nın Türkiye’ye charter uçuşların durdurulabileceği yönündeki iddia turizmcilerin de endişeli bekleyişine neden oldu. Yaşanan bu gelişmeyi TÜRSAB Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Ali Kırlı ve GETOB Başkanı Bülent Bülbüloğlu Marmaris Haber’e değerlendirdi.

TÜRSAB ve GETOB Başkanları acaba o değerlendirmeleri Bakan Avcı’nın kendilerini dinlediği basına kapalı bölümde dillendirip, değerlendirdiler mi?

Bunu yaptılarsa Bakan ne dedi?

Bilmiyoruz…

xx        xx        xx

Marmaris’te ve Bodrum’da Türkiye‘nin son 15 yılda turizmde önemli bir başarı hikayesine imza attığına değinen Avcı, şöyle konuştu:

Devletimizin 2023 hedefleri düşünüldüğünde dünyada ilk 10 ülke arasına girme hedefimizi turizm sektörümüz yakalamıştır. 2002 yılında 13 milyon olan turist sayısı, 2015’e gelindiğinde 40 milyona ulaşmıştır. Turizm gelirimiz aynı dönemde 12,5 milyar dolardan 31,5 milyar dolar seviyelerine gelmiştir. Turizm gelirlerinin cari açığı karşılama oranı yüzde 80, dış ticaret açığını karşılama oranı yüzde 42, toplam ihracattaki payı yüzde 22 seviyelerini yakalamıştır. Turizm sektörü 1,5 milyon insanımızın istihdam edildiği ülkemizin stratejik önemdeki bir sektörü olmuştur.

Hepsi gerçek. Bakan Avcı’ya katılıyoruz.

Avrupa’ya Türkiye’den önce girmiş olan bu sektörün 2 yıldır sıkıntılı olduğu da gerçek…

Peki dünyada ilk 10 ülke arasına girme hedefimizi gerçekleştirmiş olan turizme gereken önemi veriyor muyuz?

Ben turizmci değilim, ağlamıyorum, ama bu sorunun bende olumlu yanıtı yok. Sanıyorum Bakan Avcı’da da yok. Olsa söylerdi… Kendisinden “Kruvaziyer turizminde turist getiren işletmelere de yolcu başına 30 dolar teşvik vermek üzere bakanlar kurulu kararımızı hazırladık.” sözünden başka bir şey duymadık…

xx        xx        xx

Dünya turizminin son dönemde global terörün tehdidi altında olduğunu ve bundan Türk turizminin de etkilendiğini belirten Bakan Avcı bu konuda da “2016 yılında hükümetimizin yürürlüğe koyduğu Turizm Acil Eylem Planı Destek Paketi’ne ek olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın riyasetinde büyük bir turizm hamlesi başlattık. Bu hamleyle 2017 yılında turizm alanında mühim bir kampanya yürütüyoruz. Bu kapsamda ‘Komşunu da al gel’ kampanyası ile hem yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızı hem de onların komşularını tatillerini ülkemizde geçirmeleri, cemiyetlerini ülkemizde yapmaları için ülkemize davet ediyoruz.” dedi.

Ya Avrupa’daki Türkler komşularını da alıp gelmezlerse?

Muğla turizmi yıllar sonra bakanını gördü, ama o bir günlük ziyaretten bir gazeteci olarak ben bir şey anlamadım…

Umarım sektör toplantıların kapalı bölümlerinde dertlerini anlatabilmişlerdir ve umutları tazelenmiştir…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.