Turizm yolları köylülerin yüzünü güldürdü « Hamle Gazetesi

Turizm yolları köylülerin yüzünü güldürdü

Bu haber 19 Aralık 2017 - 1:42 'de eklendi ve 463 kez görüntülendi.

Türkiye’nin en önemli turizm beldelerine sahip Muğla ve Aydın’da turizm yolları sürücü ve yolcuların yanı sıra vatandaşların da yüzünü güldürüyor. Tabiatın sunduğu imkânlar sayesinde turizm yollarında doğal ürünler satan birçok kişi kendisine iş ve aş bulurken, yöresel kıyafetleri ile yol kenarlarında müşteri bekleyen Egeli kadınlar turizm yollarına ayrı bir güzellik katıyor.
Gerek havası gerekse sakinliği ile yaz kış ilgi odağı olan Ege’deki turizm beldelerinde emekliler yaz kış yaşamaya başladı. Yolların yenilenmesi ve ulaşımın rahatlaması ile fırsatı olanlar da hafta sonlarını tatil beldelerinde geçirince turizm yolları pek çok kişiye iş ve aş oldu. Aydın ve Muğla’da turizm beldelerine giden yollar üzerinde yüzlerce kişi yoldan geçenlere doğal ürünler satarak ekmeklerini kazanmaya başladı. Yolculara doğal ürün satarak ekmeğini kazananlardan Milas Kozağaç Kırsal Mahallesi sakinlerinden Şengül Kartal, yolların güzelleşmesi ile işlerin de güzelleştiğini belirterek, yaz kış yol kenarında satış yaparak ekmeğini kazandığını söyledi.
Hava durumu uygun olduğu sürece her gün belli saatlerde yola çıkıp yolculara doğal ürünler sattıklarını belirten Şengül Çınar, “Yollar güzelleşince turizm beldelerine olan gidiş gelişler sadece yazın değil yılın her mevsimi olmaya başladı. Eskiden sadece yaz dönemlerinde mevsimsel sebze meyve satışı yapardık. Şimdi yaz kış satış yapıyoruz. Özellikle mantar, çıntar ve bölgeye has kuru ve yaş incirler yoğun ilgi görüyor. Şu anda mantarı dağlardan toplayıp yol kenarında kilosunu 20 TL’den satıyoruz. Allah bereket versin. Rızkımızı ziyadesiyle kazanıyoruz” diye konuştu.
Bölgede genellikle erkekler toplama ve tedarik işlerini yerine getirirken kadınlar ise ürünlerin satış işlerini gerçekleştiriyor. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.