Turizm Politikası

Bu haber 11 Aralık 2015 - 23:12 'de eklendi ve 1.462 kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğluhayatinizamoglu@muglahamle.com.tr
Gündem

Hayati NİZAMOĞLU

Borsa başkanı olduğum dönemde, STK başkanı arkadaşlarımla toplanır, Muğla’nın tanıtımı konusunu tartışırdık. İşin içinde olanlar, ilin farklı özelliklere sahip olduğunu, tek bir çatı altında veya tek bir politika ile tanıtımın mümkün olmadığını anlatırlardı.

Bir turizmci olarak onlara hak verirdim. Örneğin Bodrum, hem eğlence, hem dinlence turizmini pazarlıyor. Marmaris; dinlence ağırlıklı eğlence turizmini pazara sunuyor. Fethiye; dinlence ve spor turizmini öne çıkarıyor. Akyaka; tamamen dinlence turizmi pazarlarken, kiteboard sporunun yaygınlaşmasıyla, spor turizminde de ilerliyor.

Yeni Turizm Bakanımız Mahir Ünal, doğru bir tespit yapmış. Türkiye’yi tek bir söylem olarak değil, bölgesel bazda tanıtmanın önemini vurguluyor.

Geçenlerde ziyaret ettiğimiz Turizm İl Müdürümüz Veli Çelik de, Muğla’nın iki havalimanı aksında tanıtılmasını, Bodrum bölgesi ile Dalaman bölgesinin farklılıklarının dile getirilmesi gerektiğini söyledi.

2014 de 3 milyon 300 bin yabancı turist ağırlayan Muğla, 2015 de 3 milyon 100 bin yabancı turiste ulaşmış durumda. Rakam bugünkü koşullara göre çok iyi.

Herkes uçak krizi ile beraber Rus turist sayısında azalma olacağını söylüyor. Belli bir miktar için doğru. Ancak gözden kaçırılmaması gereken, petrol fiyatlarının düşmesi ile birlikte 2015 yılında tüm dünyada Rus turist sayısı yarı yarıya azalmıştı. Döviz gelirinin ana kalemini petrolün oluşturduğu Rusya, şimdilerde 37 dolara düşen varil fiyatıyla zaten giderek daralan bir pazar haline gelmektedir. Belki de bu yüzden Ruslar, silah endüstrilerine pazar yaratma derdine düştüler. Ama dünya eski dünya değil. Örneğin Türkiye askeri ihtiyaçlarının yüzde 80’nini ithal eden bir ülke iken, bu oranı yüzde 40’lara düşürdü. Milletler ise; iletişim çağında, eskisi gibi koyun değiller. İnsanlar düşünüyor, konuşuyor, ‘Acaba’ diyor.

Tekrar turizm konusuna dönersek, farklı özelliklere sahip bölgeleri geliştirebilirsek, turist sayısında sıkıntımız olmaz. Ancak sayın Bakanın, turistik besiktastayim.net tesislerin mevzuat boyunduruğunda nasıl inletildiğini görse, girişimci insanımızın önüne kimse geçemez.

Birçok yazımda anlattım. Eğer birbirimize tahammül etmeyi, birbirimizle uzlaşmayı öğrenirsek, 21. Yüzyıl Türkiye’nin yüzyılı olacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.