Turizm Haftası Ne İşe Yarar?

Bu haber 16 Nisan 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.384 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bu hafta Turizm Haftası

Geçmiş yıllara göre farklı bir etkinlik programı açıklandı.

Yeni Kültür Turizm Müdürü’nün marifeti mi bilmiyorum. Eğer öyleyse kendisini kutluyorum.

Haftanın dün Sınırsızlık Meydanı’nda Muğla Büyükşehir Belediye Bandosu konseri ile başlamış olması lazım. Sözü “mişli geçmiş” olarak ifade ettim, çünkü bu yazı dünden bir iki gün önce kaleme alındı.

Ama anlaşılan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün demek ki Menteşe’den Büyükşehir’e giderken Bandoyu da götürmüş!

Neyse… Programda Yörük Obaları Derneği’nin keşkek ve lokma ikramı da yer almış. Hava koşulları uygun oldu ise büyük ilgi görmüştür.

xx        xx        xx

Bu arada Kültür Turizm Müdürü değişmiş, seçim hengâmesinde haberimiz olmamış.

Büyükşehir Yasası ile İl Özel İdaresi’nin Muğla’da faaliyetinin sona ermesi sonucu İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Veli Çelik İl Kültür Turizm Müdürü olmuş. AK Parti’den Çanakkale Belediye Başkanı adayı olduğu için istifa edip, seçilemeyince geri gelen Kamil Özer zaten görevi vekâleten yürütüyordu.

Turizm Haftası etkinlikleri hafta sonunda 20 Nisan Pazar günü Doğa Yürüyüşü ile devam ediyor. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile MUTSO (Muğla Ticaret ve Sanayi Odası) işbirliğinde düzenlenen etkinlikte Değermendere Kanyonu’nda yürüyüş yapılıyor.

Pazartesi günü de Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafından “Turizmin İstihdamdaki Yeri ve Kariyer Olanakları” konulu panel gerçekleştiriliyor.

xx        xx        xx

Turizm Haftası etkinlikleri içinde olmamakla birlikte her sene Nisan ayı içinde bir de “Turizm İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı” yapılır. Muhtemelen bu sene de yapılacaktır.

Geçmiş yıllarda nedense Turizm İl Koordinasyon Kurulu toplantılarına pek öyle Bodrum, Marmaris, Fethiye Belediye Başkanları gelmezdi.

Her nedense Marmaris, Bodrum Muğla il merkezine tepeden bakarlardı!

O toplantılarda bir kere Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’yı görmüştüm. Bodrum ve Marmaris Belediye Başkanlarını görmek genellikle nasip olmadı.

Eğer Koordinasyon Kurulu yapılırsa, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ile birlikte onlar bile gelmiyor diye gelmeyen öteki belediye başkanları da gelirler belki…

Hem ne de olsa artık Muğla, Büyükşehir oldu!

xx        xx        xx

Muğla’nın Büyükşehir olması “Muğla turizmi” için büyük bir şans olabilir.

Başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Bodrum ve Marmaris belediyeleri ile öteki 9 belediye CHP’li…

Düne kadar Bodrum Yarımadası’ndaki ve Marmaris’teki belediyeler birbirlerini iplemiyorlardı. Konsept işbirlikleri olmadığı gibi örneğin İçmeler’de 1 lira olan çay, Armutalan’da 2 lira olabiliyordu! “Muğla” adı altında tanıtım yapılamadığı gibi markalaşma da sağlanamıyordu…

Ki senelerdir hanutçuluğun ve turistlerde “kazıklandım mı” duygusu yaratan fiyat anarşisinin önüne geçilemiyor.

Şimdi bir şeyler yapılabilir. Muğla’yı her yönüyle tanıyan bir Kültür Turizm Müdürü’ne de sahibiz…

xx        xx        xx

Veli Çelik ziraat mühendisi… Ziraat Mühendisi’nden turizmci olur mu? Önceki müdür eğitimciydi. Eğitimciden oluyor da ziraat mühendisinden neden olmasın?

AK Partililer neden düşünmediler bilmiyorum, Veli Çelik Mestan Yayman’dan daha iyi belediye başkanlığı yapabilir. Kendisi Özel İdare Genel Sekreterliği’ni yürütmüş bir kişi. Eğer AK Parti Büyükşehir seçimini almış olsaydı, Veli Çelik muhtemelen Muğla Büyükşehir Belediyesi Genel Sekteri olurdu…

Hamle’den bizim gençler kendisi ile röportaj yaptılar. Soruları yanıtlarken “Ben kendim Ziraat Mühendisiyim ve doktora çalışmam devam ediyor. Doktoramda Turizmin Etkisi ve Sivil Toplum Kuruluşlarının rolüdür. Tez ödevim de jüri tarafından kabul edildi.” demiş.

Ayrıca Veli Çelik Muğla’nın (Rahmetli Av. Gürkan Tözün’ün) damadı ve 23 yıldır Muğla’da değişik müdürlüklerde bürokratlık yapmış, bu süreci genel sekreterlikle taçlandırmış bir Muğla sevdalısı

xx        xx        xx

Muğla Turizmi neredeyse son 5 yıldır ortalama 3 milyon turist ağırlıyor. Tanıtıma harcanan onca paralara rağmen sanki orada çakıldık. Neredeyse geri gitmediğimize şükredeceğiz!

Yeni İl Kültür ve Turizm Müdürü Veli Çelik, arkadaşlarımızın sorularını yanıtlarken, “Muğla’ya gelen 3 milyon turist sayısını 5 milyona çıkarmayı hedefliyoruz.” demiş.

Haberi yaparlarken bizim gençlere “Böyle dediğinden emin misiniz?” diye sormadan edemedim…

Hani insan şöyle 3.5-4 milyon der. Temkinli davranır. Şaştım…

Ama Veli Çelik koyduğu hedefin nasıl yakalanacağını da anlatmış. “Nasıl?”ın karşılığını görünce “Neden olmasın?” demekten de alamadım kendimi…

xx        xx        xx

Özel İdare Genel Sekreterliği görevi sırasında da turizm çalışmalarında bulunduklarına dikkat çeken İl Kültür ve Turizm Müdürü Veli Çelik, arkadaşlarımıza “Özel İdare bünyesinde göreve geldiğimde özellikle turizme yönelik çalışmalarımız oldu. Örneğin kümelenme ve rekabet analizini çıkardık. Rekabet edebileceğimiz çekirdek üniteler nelerdi? Hedef kitlemiz hedef pazarımız neresi olmalı? Deniz kum güneşin dışında turizmi nasıl 12 aya yayarız, Muğla’da bunun çalışmasına yaptık.” diyerek şöyle devam etmiş:

Doktora tezimin konusunun benzerlerine İlimizde bundan sonra da deniz turizmi, yat turizm olacak, doğal güzelliklerimizi pazarlayacağız, ama bunun dışında özellikle iç kesimlerde kırsal turizm adı verilen turizmin gelişmesine de çalışacağız. Kırsalda bulunan vatandaşta turizmden faydalanacak. Onun için iç bölgelerde, kırsalda destinasyonlar oluşturulacak. Bunun için başta AB fonları olmak üzere her kaynağı keşfedip, kullanmaya çalışacağız.

Eko turizm, kültür turizmi, yayla ve doğa turizmi, hava ve su sporları turizmi, kış turizmi ve benzeri pek çok alanda potansiyele sahibiz. Bu potansiyeli harekete geçirebiliriz. Gastronomi ve sağlık turizmini öne çıkarabiliriz. Mavi yolculuğu geliştirirken, turisti iç kesimlerde yeşil yolculuğa çıkartabiliriz. Yörük kültürümüzü, köy kültürümüzü pazarlayabiliriz.

xx        xx        xx

Yıllar sonra İl Kültür ve Turizm Müdürü Veli Çelik’ten bu sözleri duymak heyecan verici. Bütün bunların yapılması halinde İl Turizm Koordinasyon Kurulu toplantısında mümkün olursa bir güne sığdırılmadan ele alınmasında yarar var.

Turizm Haftası ne işe yarar bilmiyorum, ama Turizm Koordinasyon Kurulu amacına uygun yapılırsa çok işe yarayabilir.

Yeni Müdür Çelik’e başarılar diliyoruz. Yeni sezon hayırlı olsun…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Ömer KAVAS 16 Nisan 2014 / 01:11

ÖZCAN,
Dünkü yazını okuyamamıştım.
Onun için Yorumu gecikmeli yazıyorum, bana göre,
Konu “İNADINA DEMOKRASİ” kavramıyla eş düştüğü için;
—–ooooo—–
Yazımın şahıslarla bir ilgisinin olmamasına rağmen !!!…ANLAYANA…!!!
–oo–
—İNADINA DEMOKRASİ 2—
05.04.2014 tarihli “CHP için Yatağan önemsiz mi”? Başlıklı Sayın Özcan’ın yazısının devamında “…İNADINA DEMOKRASİ 1…” yazımda.
“…4 yılda bir oy kullanılarak yapılan seçimlerle DEMOKRATİK-HUKUK DEVLETİ olunmaz….” Demiştim.
“PARTİ İÇİ DEMOKRASİYİ RAFA KALDIRARAK “SOSYAL DEMOKRAT PARTİ” OLUNMAZ-OLUNAMAYACAĞI” tartışma götürmez bir konudur.
Dünkü “…BÜYÜKŞEHİR DEMOKRATİK Mİ?…” yazında,
“…İlçe Belediye Meclisi listelerinde sıralama bütün partilerde genellikle belediye başkanı adayları ve ilçe başkanları tarafından belirlendi. Bize sorulmadı!
Tabi şimdi “Belediye başkanı adayı da sorulmadı” denilecek…”
Diye yazmışsın.
–oo–
Bazı Partiler kendi Siyasi yaklaşımları ve Dünya’ya bakış açıları gereği,
“Her şeyi Genel Başkan belirler” şeklinde Programını-Tüzüğünü-Sistemini oluşturur ve O Partiye gönül verenler bu gerçeği bilerek, O Partiye Üye olurlar ve Oy verirler.
Bu görüşü kabul etmesem de, O şekilde hareket edenlere de Saygı duyarım.
Ve çok dinledik-okuduk gazete sütunlarından,
“…Padişahım sen çok yaşa…” “…Peygamber…” veya “…Reis…” “…Başbuğ…” kelimelerini duymak, O Partiler açısından bana çok çelişkili gelmiyor.
–oo–
Yalnız;
Demokratım-Sosyal Demokratım-Sol Partiyim-Merkez Sol Partiyim …vs… diyerek,
İlçe-Büyükşehir Belediye Başkan Adaylarını Genel Merkez-Genel Başkan veya …… …… MASALARINDA-SALONLARINDA belirlenecek,
Belirlenen bu ATAMA MÜDÜRLER İline-İlçesine dönecek, İl-İlçe Başkanını Onay mercii olarak yanına alacak, al takke ver külah Belediye Meclis Üyelerini belirleyecek,
——
(“Onay Mercii” kelimelerini özellikle kullandım, çünkü; Kimi Listelerdeki Kimi Meclis Üyelerine bakıyorum, İl-İlçe başkanının bu kişiyi Listeye alacağını veya tersini zannetmiyorum. –Özcan merak etme seni HER İKİ TARAF DA listeye almaz– Hatta Bir Başkan “…Ben burada kaldığım sürece …. …. -ü-a-e-ı-i-u- Genel Merkez atarsa, İl-İlçenin anahtarlarını Genel Merkezin kapısına bırakırım…” demişti. Ne olduuu, Genel Merkezin kapısını halaaaa bulamadı galiba. Yoksa; 2015 Genel Seçimleri daha mı ağır basmaya başladı. Seçim kaybeden bazı İlçelerdeki çekişmelere baktığımda, 2015 Genel Seçimlerinin hesaplarının yapıldığını görmek mümkün. Kimileri 5 yıl sorun yaratmayacak, Kimileri de Kendini destekleyecek “yönetim” hesapları, dışarıdan bakıldığında, (Asar dağından Muğla’ya bakınca) “Kopya çekmeye çalışan ürkek öğrencinin komikliği” kadar komik gözüküyor.)
——
Ve, Vatandaşın karşısına çıkılarak …“Ben diğerlerinden farklıyım, Sosyal Demokratım “bana”-“bize” Oy verin diyeceksin…
Zaten Vatandaş seçimlerde cevabını verdi, buraya yazmayayım şimdi… ama anlaşılmıştır tahminim.
–oo–
BURADA YANLIŞ ANLAŞILMASIN,
VATANDAŞ SADECE DEMOKRASİYİ BAKARAK OY VERMİYOR tabii ki. Belki son sırada.
BU YAZIMIZ “İNADINA DEMOKRASİ” OLDUĞU İÇİN, DEMOKRASİ ÇERÇEVESİNDE KONUYU ELE ALIYORUM.
DİĞER KONULARDAKİ GÖRÜŞLERİMİZİ DE Sayın Özcan AĞAM izin verdiği sürece yayınlayabiliyoruz.
Burada Özcan’a takılıyorum tabii ki,
Başka Bazı konularda ufak ufak –binlerce sayfa– yazı denemelerim oluyor, günün birinde toparlayabilirsem, ömrüm yeterse yayınlamayı düşünürüm. “Eğitim Sistemi” ve “Orta Doğunun Dinler üzerinden yönetimi” çalışmalarım son aşamasında, Güncelliğini ve önemini kaybetmezse yayınlarım tahminim.
(Burada bazı isimleri yanıltıcı yazabilirim. 20.03.2014 tarihli yorumda Çek Cumhuriyetindeki SKODA fabrikasını “Yugoslavya daki ESKODA” yazdığım gibi)
–oo–
Yazı çok uzun oldu, “Arkası Yarın” şeklinde bu aşamada mecburen kesiyorum. Yoksa gazeteyi tamamen bana yazdırsalar “Yarın devam edebilirmiyim diye sorarım” kesin.
“…İNADINA -PARTİ İÇİ –NİTELİKLİ–DEMOKRASİ-…” şeklinde yazım devam edecek.
—İNADINA DEMOKRASİ 3 de buluşmahh üzere—

reşat öztepe 16 Nisan 2014 / 09:09

Sayın Özcan Ağabeyim;yenibir konuyu gündeme taşıdığınız için teşekkür ediyorum.Değerli dostum ve arkadaşım SayınVeli ÇELİK’in Turizm Müdürü olması,Emaneti ehline veriniz.hükmü yerine getirilmiş bulunuyor.Kuran da “Kıyamet konusunda”eğer emaneti ehline vermez iseniz kıyamti bekleyiniz diye ayet vardır.Muğla için Turizm konusu çok önemlidir.Yıllarca “o”koltukta insanları tanıdım.elbette “o”arkadaşalrımız da ellerinden geleni yapmışlardır.Amma iddia ile söylüyorum;Veli Müdürüm değil elinden geleni ,kimsenin düşünemediği hayal bile edemediği hizmetlere imza atacağını adım gibi bilir ve beklerim.Kendisne bu hayırlı hizmetlerinden dolayı verilen bu yüklühizmette de başarılı olcağına inanırım.Zira Turizm konusu sonunda ağlama duvarından kurtarılacaktır.saygı ve sevgilerimle.