Turizm Bakanı Gelmiyor!

Bu haber 15 Ocak 2016 - 8:58 'de eklendi ve 983 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bugün Ocak ayının 15’i… Gözlerimiz yollarda kaldı.

Rusya krizinin ardından gözler yeni Kültür ve Turizm Bakanı’na çevrilmişti, hemen Antalya’ya gidildi. Normaldi. Antalya, İstanbul’dan sonra ikinci önemli destinasyon. Muğla’da ikinci önemli destinasyon. O günlerde sayın Bakan Muğla’da da beklendi.

Sektör ise yeni yıla tedirgin, kaygılı girdi…

Başbakan Davutoğlu’nun açıkladığı önlemler elbette herkesi sevindirdi. Özellikle uçak koltuklarına uygulanan sübvansiyon çok önemli… Ya koltukları bedava yapsanız da geleneksel pazarlardan gelen olmazsa!

Böyle bir ihtimalden söz eden yok. Ancak ihtimal ihtimaldir!

 

xx           xx           xx        

Başbakan Davutoğlu’nun, ardından Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın açıkladığı önlemlerin işe yarayıp yaramadığı sezonda görülecek.

Yeni yıla 15 gün oldu gireli… Sezona 2 ay 15 gün var. Malum her sene 15-22 Nisan’da “Turizm Haftası” kutlanır. Bir bakıma hafta ile birlikte “sezon” başlar.

Rezervasyonlar da başladı, ama umut verici değil…

Sektördeki “yapısal” sorunların ve “çılgınlaşan” pazar koşullarının son “kurbanıKarya Tour oldu. Öger Tour ise el değiştirdi. İflas eden ya da el değiştiren yalnızca bu şirketler midir bilmiyoruz. Bildiğimiz sektörün bu sene iflas ve el değiştirme beklentisi içine girmiş olduğu…

Böyle bir ihtimalden söz eden de yok. Ancak ihtimal ihtimaldir!

 

xx           xx           xx

AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’e göre Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal bu günlerde Muğla’da olacaktı.

Olamadı…

Muğla Milletvekili Öztürk geçen yılın son günlerinde Ankara’ya valimizle, rektörümüzle yaptıkları çıkartmanın ardından Muğla’ya döndüklerinde çeşitli müjdeler vermişti. O müjdelerden biri de “Kültür Turizm Bakanımız ile de görüştük. Ocak ayında Muğla’da” şeklinde idi…

Gelmeme ihtimalinden söz eden de yok. Ancak ihtimal ihtimaldir!

 

xx           xx           xx

Muğla’dan Ankara’ya AK Parti çıkartmaları devam ediyor. Bu uygulamayı Muğla Milletvekili Nihat Öztürk başlattı. Geçenlerde derinlikli bir kalem Öztürk ile ilgili “Biri bu adamı durdursun” demiş. Şaşırdım. “Yoksa yanlış giden bir şey mi var?” diye düşündüm. Aslında düşünmedim. Düşünenler olabilir. Neyse Allah’tan öyle bir şey yokmuş…

Herkesin bir tarzı var tabi. Başlıkla yetinmedim, gerisini okudum. Muhterem meğer Öztürk’e “çok çalışıyor” diye “övgüde” bulunmuş.

Gerçeği teslim etmek lazım… Milletvekili Öztürk seçildiği günden beri boş durmuyor. “Mesaiden mesaiye” koşuyor. Ankara’ya çıkartmalar devam ediyor. En son “Bodrum’dan çıkartma” yapıldı.

 

xx           xx           xx

Haberlere göre Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’ün TBMM’de ağırladığı İlçe Başkanı Çiğdem Demiralp başkanlığındaki Bodrum heyeti yanlarında Öztürk olduğu halde Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kültür Turizm Bakanı Mahir Ünal ve Çalışma Başkanı Süleyman Soylu’ya ziyarette bulunmuşlar. Kültür Turizm Bakanı Ünal ziyaret sırasında Muğla’ya davet edilmiş.

Şaşırdım… Bu kaçıncı davet?!

Sayın Bakan Muğla’ya yukarıda da vurguladığım gibi Muğla’dan yapılan çıkartmada davet edilmemiş miydi? Çıkartmanın ardından yapılan açıklamada Sayın Bakanın Ocak ayında Muğla’ya geleceği açıklanmamış mıydı?

 

xx           xx           xx

Muğla Milletvekili Öztürk’ün “Bodrum mesaisindeBodrum’dan Ankara’ya gerçekleştirilen çıkartma ile ilgili yaptığı basın açıklamasına dayalı olarak çıkan haberlerde Kültür Turizm Bakanı Ünal ile yapılan görüşme şöyle yer almış:

Milletvekili Öztürk ve Demiralp, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ile yapılan görüşmede Muğla’nın Türkiye turizmi için önemini anlatarak Bakan Ünal’ı Muğla’ya davet ettiler. Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, davet için teşekkür ederek, ‘Ocak ayı içerisinde yurt dışında yoğun bir fuar programım var. Bir aksilik olmaz ise Şubat veya Mart ayı içinde Muğla’ya bir ziyaret planlayalım’ dedi.

Ben bu yazımı kaleme alırken İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda canlı bomba patladı. Turizmin kalbinde meydana gelen patlamada 10 Alman turist can verirken 15 Alman turist yaralandı.

Siz bombaların patladığı bir yere tatile gider misiniz?

 

xx           xx           xx

Bakan Ünal’ın bu ay katılacağı fuarlar yeni iflas ve devirleri engellemeyecektir. Senelerdir amiri memuru fuarlara katılır. Turizmde hiç patlama mı oldu! Sayın Bakanın bu ay sonuna kadar Muğla’ya gelmiş olması da sorunu değiştirmeyecektir.

Ama eminim yine de Bakan Ünal’ın Muğla’ya gelip sektörün omuzuna dokunması, ellerinden tutması sektörde moral ve sinerji yaratacaktır.

Sakın yanlış anlaşılmasın. Benimki tamamen gazetecilik merakı…

Acaba diyorum, Muğla ilinden Ankara çıkartmasında Kültür Turizm Bakanı Mahir Ünal ile görüşülmemiş miydi? Görüşülmüştü de Muğla’ya davet edilmemiş miydi? Davet edilmişti de sayın bakan “Bakarız” mı demişti?!

 

xx           xx           xx

Eğer doğru ise Bakan Ünal, “Şubat veya Mart” demiş…

Nasıl olsa olan oldu, sayın bakan kendisini sıkıştırmasın. Nisan da gelse de olur. Hatta Turizm Haftası’na gelebilir, hiç değilse sezonu Muğla’da açması şık olur.” diyeceğim, ama Muğla’da işler karışıyor… Sezonu kurtarmak için olmadık yollara başvuruluyor.

Sezonu uzatmak için mi, yoksa kurtarmak için mi ne Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik ile Dalaman ATM Genel Müdürü Hamdi Güvenç işbirliğinde Dalyan’da “Dalyan Caretta Koşusu” yapmaya karar vermişler.
Parkur ölçümleri yapılmış. Koşuların Kasım 2016’nın ilk haftasında 14 km, 21 km (yarı maraton) Halk Koşusu ve Minikler Koşusu olmak üzere 4 kategoride yapılması planlanmış.

Dalyan Caretta Koşusu” start noktasına parkur tescili için ilk çiviler Karaçelik ve Güvenç tarafından çakılmış. CHP’li Başkan Karaçelik şunları söylemiş:

Bölgemizin tanıtımına büyük katkısının olacağına inandığım Dalyan Caretta Koşusu parkurunun ilk çivisini çakmaktan mutluyum. Bölgemizde spor turizminin geliştirilmesi ve daha büyük organizasyonların yapılabilmesi açısından Dalyan Caretta Koşusu önemli bir adımdır. Hayırlı olsun.

 

xx           xx           xx

Köyceğiz, Ortaca, Dalaman Bölgesi’nde pek çok turizm çeşidinin yanında “Spor Turizmi” de geliştirilebilir. Bu bölgede 12 ay turizm yapılarak, Muğla İlinin turizm gelirlerinin en az 3 katı gelir elde edilebilir. Bölge tıpkı Ölüdeniz gibi Dalyan’ın Carettalarıyla ilin önüne geçerek tanınmış bir destinasyon. Bu destinasyonda yarı olimpik bir koşudan tanıtım ummayı anlamakta ise zorlanıyorum!

Elbette bu koşu ve benzeri aktivasyonlar çok önemli. Ancak mekanın kalitesi, sunuş şekli, fiyatlandırması, mimarisi, sunulan olanaklar yanında işletmelerin ruhunu yaşatan çalışanların seçimi ve devamlılığı çok önemli. İşletmeler buna, yerel yönetimler de “estetiğe” ve engellilerin engelsiz yaşayabildiği bir ortamın yaratılmasına dikkat ederse “tanıtım” kendiliğinden yapılmış olur.

Umarım Kasım’da o koşu şenlik havasında yapılır da kötü geçebilecek sezon sonunda o koşu yolu sektörün protesto yoluna dönüşmez!

Evet, ihtimal ihtimaldir…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.