Turizm Bakanı Geliyor « Hamle Gazetesi

Turizm Bakanı Geliyor

Bu haber 30 Kasım 2015 - 23:39 'de eklendi ve 1.302 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Uzun olmaması için başlığı öyle attım. Doğrusu şöyle;

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün olmadan Muğla turizmi masaya yatırılabilir mi?

Ben buna benzer bir soruyu yaz aylarında “IŞİD ve PKK terörü ile Suriye sınırında yaşananlar” bahane edilerek yaşanan rezervasyon düşüşleri karşısında Marmaris, Bodrum ve Fethiye Belediye Başkanları ile o ilçelerdeki sektör temsilcileri ayrı ayrı üç ilçede bir araya geldiklerinde sormuştum.

Aynı ilçeler ve o ilçelerin sektör temsilcileri geçtiğimiz günlerde bu defa Vali Amir Çiçek başkanlığında “Muğla Turizm Konseyi” olarak Akyaka’da bir araya geldiler.

Başkan Gürün yine yokmuş!

 

xx           xx           xx

Başkan Gürün neden yoktu?

Bize soranlar oluyor. Bilmiyoruz ki ne söyleyelim!

Vali Amir Çiçek hariç, diğer katılımcılar dördüncü kere bir araya geliyorlar, ama bir gazeteci de kalkıp “Hedefimiz Bir / Muğla1Bir” sloganıyla Muğla ilini “marka” haline getirme derdi olan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün bu önemli toplantılarda bulunmamasının nedenini sormuyor!

Herkes gibi bende merak ediyorum…

 

xx           xx           xx

Düşürülen Rus uçağının ardından yaşanan gelişmeler üzerine “Muğla Kent KonseyiAkyaka’da toplanmış. Ajans haberlerine göre, konsey Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ile Güney Ege Otelciler Birliği (GETOB), Fethiye Otelciler Birliği (FETOB) ve Bodrum Otelciler Derneği (BODER) başkanlarının bir araya gelerek oluşturdukları ‘Turizm Konseyi’ son toplantısına Vali Amir Çiçek ve Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ozan Bahar da dahil olmuş.

Yanlış algılayıp, yanlış yorumlamamak için bütün haber sitelerini dolaştım, aynı haberdi…

Bu bile başlı başına turizmimizin sorunlarından biri. Muğla il sınırlarında bir tek turizm gazetecisi yok!

Turizmde hep eğitilmiş, kalifiye eleman yetersizliğinden şikayet ediyoruz. Bu konu da Muğla Basını olarak bizimde maşallahımız var…(!)

 

xx           xx           xx

Böylesine önemli bir konsey ve toplantıda TÜRSAB’ın ve hatta Ticaret Odaları ile Esnaf Odaları Birliği’nden temsilciler bulunmaması da şaşırtıcı… Tabi o kurumlar için “Onlar turist konaklatmıyorlar ki… Üstelik taşın altında doğrudan elleri yok” da denebilir.

Taşın altında doğrudan eli olan kurumlardan biri de Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizm İşletmeleri Birliği (DOKTOB)… Ama toplantıda DOKTOB da yokmuş…

Neden? Yeni kurulduğu için ona “Sen daha yenisin, bu işleri bilmezsin” mi deniliyor!

Turizm İşletmecileri Birliği” sözü aklıma getirdi. Muğla, Büyükşehir statüsüne geçmeden önce bizim Turizm Altyapı Birliklerimiz vardı… İl Özel İdaresi marifetleriyle kurulan ve İl Özel İdaresi ile Genel Bütçeden aktarılan kaynaklardan oluşan bütçeleriyle (özellikle kırsal kesimde dönemin köy ve beldelerinde) altyapı sorunları çözülmeye başlamıştı. Muğla’nın tanıtımı içinde ortaya ilin valisinin başkanlığında gerekli koordineyi sağlayabilecek; sektör temsilcilerinin de içinde bulunduğu güçlü bir yapı ortaya çıkmıştı.

Ne oldu?

Kapatıldılar!

 

xx           xx           xx

Muğla Büyükşehir statüsüne geçince İl Özel İdaresi yasa gereği kapatılarak taşınır, taşınmazları Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Turizm Altyapı Birlikleri de…

Yani sanıldığı gibi Turizm Altyapı Birlikleri Büyükşehir Yasası ile kapatılmadı. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün tarafından kapatıldı.

Yoksa Başkan Gürün o birlikleri kapattı diye mi “Konseye” alınmadı!

Kim bilir belki de o birlikler kapatılmamış olsaydı Başkan Gürün Konsey’de o birliklerin başkanı olarak yer alabilirdi…

Doğrusu ben Başkan Gürün’e Konsey’de yer verilmemiş olmasını yadırgadım.

Tabi bilmiyoruz. Belki de davet edildi de Başkan Gürün kendisi katılmadı!

 

xx           xx           xx

Toplantının en dikkat çekici konuşmasını Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı yapmış. “Bizler bir paylaşım kültürünün oluşabileceğini, siyasi parti ayrımlarının insanların bir araya gelmesinin engel olmayacağını net bir şekilde ortaya koymaya çalıştık.” demiş. Bu çok önemli… Buna Muğla kadar Türkiye’nin de ihtiyacı var…

Başkan Saatcı konuşmasında “Bizlerin turizm pastasını büyütmenin dışında hiçbir amacımız yok.” ifadesine neden yer vermiş anlayamadım.

Yoksa bu güzel, anlamlı ve geç kalınmış oluşumun Büyükşehir Belediyesi’ne karşı bir oluşum olduğunu sananlar mı var?

 

xx           xx           xx

Ajans haberlerine göre Akyaka toplantısında Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, “Bu birliktelik ve oluşturulan konseyin diğer bölgelerimize de örnek olacağını düşünüyorum.” demiş. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadonİlçelerimizde ‘Ben’ fikrinden çıkıp ‘Biz’ fikrine dönme zamanımızın geldiğine inandık.” derken, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı da “Tek ölçeğimiz Muğla’ya gelecek olan bir fazla turisti yakalayabilme, bir dolar fazla Muğla’ya girdi sağlayabilmek” ifadesinde bulunmuş…

Toplantıda Vali Amir Çiçek de, “Sayısal olarak 2015 yılına baktığımızda 3 milyon 68 yabancı turist ağırlamışız. Bunu yıl sonuna kadar 3 milyon 100 bine çıkarabiliriz. Geçmiş yıllara göre kıyasladığımızda elbette ki bu rakam düşük. Biz niye düşüklüğünün nedenlerini de masaya yatıracağız” demiş.

 

xx           xx           xx

Peki, Başkan Saatcı’nın o altını çizdiği bir fazla turisti ve bir fazla doları Muğla bundan sonra nasıl getirecek?

Haberde bu sorunun yanıtını göremedik. Belki de toplantıda yanıt verilmiştir de Ajans atlamıştır!

Konsey’e bu toplantıda dahil olan Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ozan Bahar da “Kriz Masası oluşturulmasını” önermiş. Bence en önemli konu bu…

Muğla’da daha iyi, kaliteli, çeşitlendirilmiş ve 12 aya çıkarılmış turizm, ta Vali Lale Aytaman’dan bu yana konuşuluyor. Şu anda içinde bulunduğumuz koşullarda yapılması gereken Prof. Dr. Ozan Bahar’ın önerisini ete kemiğe büründürmek. Ancak söz konusu haberden kriz masasının kurulup kurulmadığı da anlaşılmıyor. Vali Çiçek Aralık ayında sektör temsilcileri ile toplantılar yapacaklarını söylemiş. Anlaşılamayanlar o toplantılarda anlaşılır mı bilmem.

 

xx           xx           xx

Aralık toplantılarının öncelikli konusu elbette 2016 ve 17’nin nasıl kurtarılacağı konusu olacaktır. Sektörün, Rus uçağının düşürülmesiyle ortaya çıkan krizin turizmde nasıl aşılacağı ile ilgili merakının yeni bakan tarafından giderilmesi beklentileri de var. Aralık toplantıları Kültür Turizm Bakanı ile sektörün buluşması için fırsat olabilir. AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk Aralık ayında, olmadı Ocak ta Kültür Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın Muğla’da olacağını söyledi. “Sayın Bakanla görüştük. Muğla’ya gelişi programlanıyor” dedi.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
resat oztepe 01 Aralık 2015 / 21:44

Gocuman; Kim getirdi,kim söyletti bilmiyorum, Turizm de İlke Tertemiz Ülke sloganı hiç aklımdan çıkmaz. Çok önemli amma,Temizlikten ne anladığımıza bağlı.ayrıca; İlimiz Beton yığınına döndü. hiç bir özelliği olmayan devasa yapılar yapılar. Brde her şey dahil ve tatil köyleri,adeta hapishane yada tel örgü turizmi. nasıl bu hale geldik kafa yormalı.sevgi ve saygı.