Turistik Yerlerde Hanutçular Cirit Atıyor

Bu haber 28 Ağustos 2014 - 4:10 'de eklendi ve 910 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

Hüseyin Kocabıyık

Muğla’mızın değerlerini bilelim ama maalesef bu değerleri bilemiyoruz. Yurdun değişik dört bir yerinden gelen yerli turistlerin haricinde dünyanın değişik ülkelerden de o kadar fazla yabancı turist geliyor ki sormayın? Bu da Muğlalı olarak bizleri o kadar fazla mutlu ettiğini söyleyebilirim. Ancak Muğla il genelinde bulunan turistlerin en çok gitmiş oldukları Marmaris, Bodrum, Fethiye ve değişik yerlerdeki deniz kenarlarında hanutçulardan dur durak yok. Saymış olduğum bu deniz kenarlarındaki ilçelerin ana cadde üzerinde olsun yol kenarlarında olsun bağırtkanlık yaparak hanutçuluğu devam ettirmekteler.

Turistik yerlerdeki esnaf dükkânları önünde bilhassa yabancı turistlere el ve kollarından zorla tutup alışveriş yapmasını sağlıyorlar. Bizim tabirimizle terbiyesizlik yapan hanutçular vatandaşlarında şikâyetlerini değerlendiren belediye zabıta ekipleri personel yetersizliğinden mi bilinmez vatandaşlar deniz kenarlarında zorlanıyor. Sahil kenarlarındaki ilçelerin kaymakamları da sıkça toplantılar yapıp belediye başkanları, emniyet müdürleri ve yetkililerle hanutçuluğu daha aza nasıl indiririz düşüncesiyle çalışmalarına hız veriyorlar.

Denetimleri sıklaştıran yetkililer Marmaris, Bodrum, Fethiye ve birçok yerde hanutçuluk yapanlara ağır cezalarında verildiği dile getirilmekte. Önceki gün Bodrum İlçesi’nde ki ana meydanda yoğun kalabalığın olduğu yerde hanutçular hala cirit atmaktaydı. Ama zabıtlar yetersizdi.

Muğla Valisi hanutçuluk konusunda ilçe kaymakamlarına birer yazı gönderip yerli ve yabancı turistlerin rahat alışveriş yapmalarını sağlamasını istedi. Elbette ilçe kaymakamları, ilçe emniyet müdürleri, ilçe belediye başkanları yoğun çalışma içinde olduklarını biliyoruz. Gece gündüz demeden çalışmalarını sürdürdükleri de biliniyor. Ancak Muğla’mızın dört bir yanında hanutçuluk konusunda hala bağırtkanlık devam etmekte. Güzel Muğlamıza daha fazla turist gelmesi için yetkililerin haricinde vatandaşlar olarak bizlerde yardımcı olalım da dükkânların önünde hanutçuluk yapan kişileri yok etmeye çalışalım. Böylelikle kazanan Muğla turizmi olmuş olur.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.