Turist sayısında hedef 5 milyon

Bu haber 13 Nisan 2014 - 19:36 'de eklendi ve 1.151 kez görüntülendi.

turizmmudur61565156Muğla’nın Büyükşehir statüsüne girmesinin ardından Muğla İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği görevinden Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü görevin e atan Veli Çelik, hedef büyüttü.

Görevine başlayan İl Kültür ve Turizm Müdürü Veli Çelik, Muğla’ya gelen turist sayısında çıtayı bir basamak daha arttıracaklarını, “Turizmi çeşitlendirerek Muğla’ya gelen 3 milyon turist sayısını 5 milyona çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

İlkay Yıldız

23 yıldır Muğla’da değişik müdürlüklerde görev yapan ve son olarak Özel İdare Genel Sekreterlik görevini sürdüren Veli Çelik Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü görevine atandı. Görevine geçtiğimiz günlerde başlayan Veli Çelik Muğla’ya gelen turist sayısında hedef büyüttüklerini kaydederek çıtayı bir basamak daha yükselteceklerini kaydetti.

Özel İdare Genel Sekreterliği görevi sırasında da turizm çalışmalarında bulunduklarına dikkat çeken İl Kültür ve Turizm Müdürü Veli Çelik, “Özel İdare bünyesinde göreve geldiğimde özellikle turizme yönelik çalışmalarımız oldu. Örneğin kümelenme ve rekabet analizini çıkardık. Rekabet edebileceğimiz çekirdek üniteler nelerdi? Hedef kitlemiz hedef pazarımız neresi olmalı? Deniz kum güneşin dışında turizmi nasıl 12 aya yayarız, Muğla’da bunun çalışmasına yaptık. Burada kültür turizmi akla geliyor. Bunun için restorasyon çalışmaları yaptık. Fethiye’deki Telmasos restorasyon projesinin Özel İdare tarafından ihalesi yapılarak şuan da yapım işlemi devam ediyor. Turgut Reis’deki Kadı Kalesi ilimizdeki bir takım tarihi ve tescilli restorasyon ile çalışmalarımız oldu” dedi.

Turizmin etkisi ve sivil toplum kuruluşlarının rolü konusunda tez hazırladığını da belirten İl Müdürü Çelik konuşmasına şöyle devam etti:

“Ben kendim Ziraat Mühendisiyim ve doktora çalışmam devam ediyor. Doktoramda Turizmin Etkisi ve Sivil Toplum Kuruluşlarının rolü ve tez ödevim jüri tarafından kabul edildi. Bunun benzerlerine dünyada baktım örneğin İtalya’da bunun 25 binin civarlarında üyesi var ve yasal düzenlemesi yapılmış ve insanları eğitime tabi tutuyorlar. Fransa’da bu devlet tarafından desteklenerek sahildeki turizm iç kesimlerle bağlantıları sağlanmış ve o bağlantılar kurulmuş. Örneğin Finlandiya’da bir Viking köyü kuruyor. Viking köyünü ziyaret eden insan sayısı yılda 65-70 bin civarı. İlimizde bundan sonra deniz turizmi olacak, yat turizm olacak, doğal güzelliklerimizi pazarlayacağız ama bunun dışında özellikle iç kesimlerde kırsal turizm adı verilen turizmin gelişmesine ve deniz, kum, güneş turizmin iç bağlantılar ile sağlanmasına çalışacağım. Kırsalda bulunan vatandaşta turizmden faydalanacak, Kavaklıdere’deki turizmden yararlanacak onun için bu bölgelerde destinasyonlar oluşturulacak destinasyonlar tabi belli bir desteği de gerektiriyor. Bunun için tabi ulusal ajans, kalkınma ajanslarını gerekse Uluslararası Avrupa Birliği Fonu’ndan faydalanma imkanlarını araştıracağız.”

Hedef 5 milyon turist

Geçtiğimiz yıl Muğla’ya gelen turist sayısının 3 milyonu geçtiğini kaydeden Veli Çelik yeni hedeflerinin bu sayıyı kısa sürede 5 milyona çıkartmak olduğunu söyledi. İl Müdürü Veli Çelik, “Kırsal turizm denince eko turizm olabilir, Etnografı özelliklerin planlanması olabilir. Gastronomide bizim bu bölgemizde çok önemli bir kozumuz olması lazım, rekabet üstünlüğümüz olması lazım, bunların öne çıkartılması lazım. İlimize bildiğiniz gibi hem ulusal ekonomi hem de uluslararası ekonomi turizmle 3 milyonun üzerinde insan geliyor. Bizim hedefimiz burada kısa vadede bunu 5 milyona çıkarmak. Sektörde hem bir disiplinli çalışmaya, hem de kaliteyi ön plana çıkarmaya ihtiyaç var. Tabi buradaki esas amacımız insan sermayesi yani sosyal sermaye, insan kalitesini arttırmamız gerekiyor. Eğitim bunun başında geliyor. Tıpkı İtalya’da dünyadaki İspanya’da, Fransa’da yapıldığı gibi bu çalışmaların bu bölgede de yapılmasını sağlamalıyız. Daha fazla özellik isteyen insanların bu bölgede konaklamasını sağlamak bizim hedefimiz olmalı diye düşünüyorum” dedi.

Potansiyelimizi kullanmalıyız

Muğla’nın turizm sektörü olarak büyük bir potansiyeli bulunduğuna dikkati çeken Veli Çelik şunları kaydetti:

“Bizim burada iki tane uluslararası hava alanımızın olması ve deniz yoluyla bağlantılarının olması, çevre illerle bağlantılarımızın son derece güzel olması ilimiz cazip kılan avantajlı nitelikleri diye düşünüyorum. Özellikle kıyılarımız ve kıyıların temizliği, mavi yolculuk çok önemli. Düzenleme yapılması gerekirse tabi kamunun gücüye bu yapılır diye düşünüyorum. Bizim egzotik özelliklerimiz yaşayıp özümseyebilmeli. Örneğin herhangi bir köyümüze, özellikle denize yakın bağlantısı öncelikli giden birkaç tane köyümüzün, köy yaşantısını da yaşayabilmeli yada ilgisine göre bir kültürel mirasımızı izleyebilmeli. Onun içinde kültür eserlerinin hayata geçirilmesini de idare olarak öncülük yapmak istiyorum.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.