Tuna-1 gemisi Fethiye’de

Bu haber 14 Mayıs 2015 - 1:05 'de eklendi ve 720 kez görüntülendi.

tuna1Libya açıklarında hem karadan hem de havadan yapılan saldırıda vurulduktan sonra Fethiye açıklarına demirleyen Tuna-1 adlı kuru yük gemisinin tahliyesine başlandı.
Haber Merkezi
Libya açıklarında hem karadan hem de havadan yapılan saldırıda 1 kişinin öldüğü ve 3 kişinin hafif yaralandığı Tuna-1 isimli Türk gemisi, TCSG-83 Botu eşliğinde Fethiye Limanı’na giriş yaptı. Şövalye Adası açıklarında demirleyen kuru yük gemisinin tahliyesine başlandı.
Tuna-1 gemisinden ilk önce hafif yaralı olan 3 mürettebat tahliye edildi. Hizmet teknesiyle gemiden alınıp Fethiye İskelesi’ne getirilen 2’si Gürcü ve 1’i de Türk olan yaralılar, ambulanslarla Fethiye Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Tedavilerinin ardından Fethiye İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’nde ifade verecekleri öğrenilen yaralıların, daha sonra işlemleri için Sahil Güvenlik Komutanlığı’na sevk edileceklerini ifade edildi.
Öte yandan; tahliye işlemlerine başlanılan Tuna-1 gemisine giden Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı görevlileri ve olay yeri inceleme ekipleri, saldırıda hasar gören gemide inceleme yaptıkları belirtildi.
Geminin 2. Kaptanı Zafer Kalaycı, yaşadıkları gazetecilere anlattı. Saldırının önce karadan daha sonra uçakla devam ettiğini anlatan Kalaycı, “İkinci uçak saldırısı yaklaşık 1 saat 18 mil mesafede oldu. Kendi çabamız sayesinde geminin makinesinde hasar olmadı. Gizli gizli Girit adasına giderek kurtulduk. Sıra benim vardiyamdı. Gemini ikinci kaptanıyım ve 4-8 vardiyası benimdi. Hiçbir şekilde uyarı yapılmadı. Onların uyarıdan kastettiği bombaydı. Uluslararası sularda uyarıyı bombayla yaptılar. Gemi sahile paralel bir şekilde gidiyordu. Kuzeye doğru dönünce hedef küçüldü” diye konuştu.
3. Kaptan İlker Büyükdere’nin saldırı sırasında personeli toplarken bombanın isabet etmesi sonucu hayatını kaybettiğini ifade eden Kalaycı, şöyle konuştu: “Biz kendimizi ileriye atarak içeri kaçtık. Fakat üçüncü kaptan personeli toplarken arada kaldı ve bomba isabet etti” diye konuştu.
Uzman ekip geliyor
Emniyet Genel Müdürlüğü’nden görevlendirilen terörle mücadele, olay yeri inceleme ve kriminal uzmanlarından oluşan 11 kişilik ekibin akşam saatlerinde Ankara’dan yola çıktığı ve sabah Fethiye’ye ulaşarak gemide inceleme yapacakları öğrenildi.
Öte yandan geminin 1. kaptanı Ünal Bilici’nin de, yarın sabah Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığına gelerek ifade vereceği bildirildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.