TÜİK’ten mutlu eden tablo

Bu haber 14 Nisan 2014 - 20:24 'de eklendi ve 1.037 kez görüntülendi.

tuikmugla651655165165TÜİK Denizli Bölge Müdürlüğü’nün Muğla’da gerçekleştirdiği ‘Yaşam Memnuniyeti Araştırması’ yaptığı araştırmada ilginç sonuçlar ortaya çıktı. TÜİK Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan Yücedağ, 2013 yılında yapılan araştırmada Muğla’da yaşayanların yüzde 52,4 mutlu olduğunu kaydetti. TÜİK tarafından yapılan araştırmada elde edilen sonuçlara göre Muğla Türkiye sıralamasında 72. oldu.

Kadir Tamer

TÜİK Denizli Bölge Müdürlüğü’nün Muğla’da gerçekleştirdiği ‘Yaşam Memnuniyeti Araştırması’ yaptığı araştırmada ilginç sonuçlar ortaya çıktı. 2013 yılında yapılan araştırmalar ile ilgili olarak Muğla’nın yüzde 52.4’nün mutlu, yüzde 37.8’nin orta düzeyde mutlu, yüzde 9.8’nin ise mutsuz olduğu kayıtlara geçti.

2013 yılında yapılan araştırma sonuçlarını kamuoyu ile paylaşan TÜİK Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan Yücedağ, Muğla’nın yüzde 52,4 mutluluk oranı ile Türkiye genelinde 72 sırada yer aldığını söyledi. Yücedağ, Türkiye genelinde mutlu olduğunu beyan eden kişilerin oranının en fazla olduğu ilin yüzde 77,7 ile Sinop, en az olduğu ilin ise yüzde 42 ile Tunceli olduğunu sözlerine ekledi.

Mutluluk oranlarının yaş gruplarına göre incelendiğinde mutlu olduğunu beyan edenlerin oranının en yüksek olduğu yaş grubu hakkında bilgi veren Yücedağ, “Yaş ortalamasına göre mutlu olduğunu beyan edenlerin yüzde 56,9 ile 65 yaş ve üstüdür. Mutlu olduğunu beyan edenlerin oranının en az olduğu yaş grubu ise yüzde 45,2 ile 45-54 yaş grubudur” dedi.

Evliler evli olmayanlara göre daha mutlu

Yücedağ ayrıca medeni duruma göre mutluluk oranları incelendiğinde evli bireylerin yüzde 55,6’sının mutlu olduğunu beyan ederken evli olmayan bireylerin yüzde 44,8’inin mutlu olduğunu beyan ettiğini belirtti. Mutlu olduğunu beyan eden bireylerin mutluluk kaynağı olarak gördüğü kişiler içinde yüzde 71,8 ile aile bireyleri, mutluluk kaynağı olarak gördüğü değerler içinde ise yüzde 68,2 ile sağlık ilk sırada yer aldı.

Bireylerin yüzde 72,3’ü gelecekten umutlu

Muğla’da yaşayan bireylerin yüzde 72,3’ü kendi geleceklerinden umutlu olduğu sonucu çıkan araştırmada, Muğla’nın Türkiye genelinde bu değerle umutlu olduğunu beyan edenlerin oranının en yüksek olduğu 69. il olurken bu oranın en yüksek olduğu il yüzde 86 ile Balıkesir, en düşük olduğu il ise yüzde 64 ile Diyarbakır oldu.

Kamu hizmetlerinde en yüksek memnuniyet asayiş hizmetlerinde

Bu arada araştırmalar sonucunda Muğla’da kamu hizmetlerinden memnuniyet durumu incelendiğinde bireylerin en fazla yüzde 79,8 ile asayiş hizmetlerinden memnun olduğu, adli hizmetlerin ise yüzde 47,7 ile memnuniyet oranının en düşük olduğu kamu hizmeti olduğu belirtildi. Belediye hizmetlerinden memnuniyet durumu incelendiğinde bireyler en fazla yüzde 74,8 ile şebeke suyu hizmetlerinden memnun olurken en az memnuniyet yüzde 53,3 ile toplu taşıma hizmetinde oldu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.