TÜİK’ten memnuniyet araştırması

Bu haber 22 Eylül 2013 - 19:36 'de eklendi ve 808 kez görüntülendi.

tuik121354613216541313213132Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Denizli Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ‘Türkiye’de Yaşam Memnuniyeti Araştırması’ başlatıldığı bildirildi.
Haber Merkezi
TÜİK Bölge Müdürü Ali İhsan Yücedağ Türkiye genelinde başlatılan uygulamanın temel amacının bireyin genel mutluluk algısını belirlemek olduğunu belirtti. Çalışma ile ayrıca toplumsal değerleri, geleceğe yönelik umudu gibi bilgilerinde elde edileceğini kaydeden Yücedağ, “Temel yaşam alanları olan sağlık ve sosyal güvenlik, eğitim, çalışma hayatı, gelir, kişisel güvenlik ve adalet hizmetleri ile kişisel gelişim alanlarındaki genel memnuniyetini ve bu alanlardaki kamu hizmetlerinden memnuniyetini ölçmek ve bu memnuniyet düzeyinin zaman içindeki değişimini takip edeceğiz. Türkiye genelinde yaklaşık 126 bin hane halkının ziyaret edilerek yürütülecek olan araştırma, Bölge Müdürlüğümüz kapsamında bulunan Denizli, Aydın ve Muğla illerinden örnekleme yöntemlerine göre rastgele seçilen 6 bin 40 hane ile yapılacaktır. Hanelerde bulunan 18 ve üzeri yaştaki fertler ile gerçekleştirilecek” dedi.
Ankette yer alan soruların bir bölümü objektif sorular olmakla birlikte bir bölümü de algısal sorulardan oluştuğunu belirten Yücedağ şunları söyledi:
“Bireyin bir durum ve olay karşısında sübjektif algısını ölçmeye yönelik olan algı soruları ile cevaplayıcının anlık değerlendirmesine göre vereceği cevabın öğrenilmesi amaçlanmaktadır.
TÜİK Denizli Bölge Müdürlüğü personeli tarafından, beraberlerinde getirdikleri taşınabilir bilgisayarlar ile yapılacak anketle toplanan bilgiler Türkiye İstatistik Kanunu uyarınca gizli kalacak olup, istatistik dışında başka hiçbir amaçla kullanılamayacak, açıklanmayacak ve ispat aracı olarak kullanılmayacak.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.