TÜBİTAK’tan üniversiteye 220 bin liralık proje desteği

Bu haber 30 Ocak 2014 - 19:05 'de eklendi ve 1.032 kez görüntülendi.

manset65161Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Teknoloji Fakültesi tarafından hazırlanan proje TÜBİTAK 1001 Projeleri kapsamında desteklenmeye değer bulundu. Teknoloji Fakültesi Ağaçişleri Endüstri Mühendisliği Bölümü tarafından hazırlanan ‘Bitki Ekstraktları ve Sıvıcam Karışımı ile Ahşap Malzeme Üstyüzeyleri için Dayanıklı Doğal Boyaların Geliştirilmesi ve Hızlı Yaşlandırma, Yıkanma, Tuzlu Su Sisi, Sıcak-Soğuk Şoku, Yanma ve Çürüklük Mantarlarına Karşı Dirençlerinin Araştırılması’ başlıklı proje için TÜBİTAK tarafından 220 bin liralık bütçe ayrıldı. TÜBİTAK tarafından desteklenen proje ile doğal boyanın sıvıcam ile karışımından dış etkenlere dayanıklı ahşap malzeme, üst yüzeyleri için doğal boyalar elde edilmesi hedefleniyor.
KADİR TAMER
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Teknoloji Fakültesi tarafından hazırlanan ‘Bitki Ekstraktları ve Sıvıcam Karışımı ile Ahşap Malzeme Üstyüzeyleri için Dayanıklı Doğal Boyaların Geliştirilmesi ve Hızlı Yaşlandırma, Yıkanma, Tuzlu Su Sisi, Sıcak-Soğuk Şoku, Yanma ve Çürüklük Mantarlarına Karşı Dirençlerinin Araştırılması’ projesi için TÜBİTAK tarafından 220 bin liralık bütçe ile desteklendi.
Yürütücülüğünü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı ve Ağaçişleri Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Göktaş’ın üstlendiği projeyle, bitki ekstraktları ve sıvıcam karışımı ile ahşap malzeme üst yüzeyleri için harici koşullara dayanıklı yeni tür doğal boyaların geliştirilmesi ve bazı zararlı unsurlara karşı direnç değerlerinin belirlenmesi amaçlanıyor.
Projenin ‘TÜBİTAK 1001 Projeleri’ kapsamında desteklendiğini kaydeden Prof. Dr. Osman Göktaş, doğal ve temel bir yapı malzemesi olan ahşabın insan ve canlıların yaşadığı iç ve dış ortamlarda yoğun olarak kullanıldığını belirtti.
Hazırlanan proje hakkında bilgi veren Osman Göktaş şunları söyledi:
“Ağaç malzemenin avantajları yanında, biyotik ve abiyotik zararlılar tarafından tahrip edilebilme, renk kaybı ve şekilsel bozulmalara uğrama gibi bazı dezavantajları da vardır. Bu dezavantajların giderilmesi için çok sayıda koruyucu ve renklendirici malzemeler geliştirilmiştir. Ancak, bu koruyucu ve renklendirici maddelerin ortama yaydığı uçucu organik bileşiklerin, insan ve çevre sağlığı açısından sakıncaları ortaya çıktıkça, doğal koruyucu ve renklendiricilere olan ilgi artmış ve bu alanda bir talep oluşmaya başlamıştır. Son yıllarda, ahşap malzemeye zarar veren biyotik ve abiyotik zararlılara karşı, çevre ve insan sağlığına zararsız veya daha az zararlı olan, bitki ekstraktlarından renklendiriciler, su-bazlı vernikler, borlu bileşikler vb. doğal ahşap koruyucular geliştirilmektedir. Ancak, bu doğal ürünlerin, özellikle dış ortamlarda kullanımları durumunda, zamanla, yıkanma, renk değişimi, yanma ve çürüme gibi bozunmalara uğrayarak, kendilerinden beklenen işlevi kısmen ya da tamamen yerine getiremediklerine ilişkin bilimsel çalışmalar bulunmaktadır. Bu nedenle, özellikle dış mekanlarda kullanılacak olan doğal ahşap renklendiricilerin, biyotik ve abiyotik zararlılara karşı dirençlerinin artırılması, çözülmesi gereken yeni bir problem olarak ortaya çıkmıştır. Belirtilen problemin çözümü amacıyla bu çalışma, literatürde, daha önce sıvıcam ve bitki boyası karışımı ile yapılan herhangi bir çalışmaya rastlanmaması nedeniyle, hem özgün hem de bir ilk olma özelliği taşıyacaktır”
Söz konusu çalışma sayesinde dış etkenlere dayanıklı ahşap malzeme üst yüzeyleri için doğal boyalar elde edilebileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Göktaş, “Proje kapsamında meyan kökü, çivit ve nar kabuğu bitkilerinden elde edilecek boya ekstraktlar, sıvıcam ile karıştırılarak, sarıçam, kestane ve maun deney örnekleri üzerine daldırma metodu ile uygulanacak. Boyalı örnekler yıkanma, tuzlu su sisi, renk stabilitesi, sıcak-soğuk şoku, yanma, kahverengi ve beyaz mantar çürüklükleri testlerine tabi tutularak dirençleri belirlenecek. Bu sayede geliştirilecek koruyucu ve renklendirici ürünler; su, güneş, don, aşırı sıcak, ateş ve çürüklük mantarlarına maruz kalınabilecek ortamlarda deniz araçları, park ve bahçe mobilyaları, çocuk oyun parkı mobilyaları, ahşap ev ve her türlü ahşap yapılarda, güvenle ve mevcut ürünlere oranla, daha az bakımla kullanılabilecek” dedi.
Proje sayesinde daha az çevre kirliği, daha az bakım ile daha uzun sürelerde ürünlerden faydalanma ve daha az ağaç malzeme kullanımı sağlanacağına dikkati çeken Göktaş, “Bu çalışma, literatürde ilk çalışma olma niteliği ile gelecek çalışmalara önemli veriler sağlayacak ve ağaç malzeme renklendirme ve koruma problemlerine teknolojik bir ürün olan sıvıcam ile önemli katkılar sağlayacaktır” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.