Trüf Mantarı Eğitim Semineri Bodrum’da yapıldı

Bu haber 29 Nisan 2014 - 20:13 'de eklendi ve 964 kez görüntülendi.

turufseminer65165165Orman Genel Müdürlüğü Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Daire Başkanlığınca koordine edilen “Trüf Ormanı Eylem Planı Uygulama Eğitim Semineri” Bodrum’da yapılıyor.

Haber Merkezi

Orman Genel Müdürlüğünün Trüf Ormanı Eylem Planı kapsamında eğitim çalışmaları devam ediyor. Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Daire Başkanlığı Bitkisel Ürünler Şube Müdürü Özgür Balcı’nın koordinatörlüğünü yaptığı ‘Trüf Ormanı Eylem Planı Uygulama Eğitim Semineri’ Bodrum’da başladı. 30 Nisan tarihine kadar devam edecek seminer 2 gün teorik eğitim ve 1 günde arazi çalışması şeklinde gerçekleşti.

Bodrum’da yapılan Trüf Mantarı Eğitim Seminerine Orman Bölge Müdürlüklerinden eylem planı uygulamasında görev alacak olan teknik elemanlar katıldı. Seminere eğiticisi olarak OGM Baş Müfettişi Ömer Naci Kaya, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç Dr. Aziz Türkoğlu ve yine aynı fakülteden Araştırma Görevlisi Mehrican Yaratanakul Güngör katıldı. Bodrum’da yapılan ‘Trüf Ormanı Eylem Planı Uygulama Eğitim Semineri’ kapsamında, Trüf Mantarı’nın geçmişi ve tarihçesi, Türkiye’nin Trüf türleri, Trüf Mantarının orman ekosistemleri için önemi, Trüf bahçelerinin kuruluşu, kriterleri ve yönetimi, Trüf endüstrisinin dünyadaki yeri, Trüf mantarının odun dışı ürünlere kazandıracakları, Trüf mantarı konusunda Türkiye’de yapılan çalışmalar, Türkiye’de yetişen Trüf mantarının mikroskobik ve makroskobik olarak tanımlanması gibi konular anlatıldı.

Trüf Mantarı Hizmet içi Eğitim Seminerinin koordinatörü Bitkisel Ürünler Şube Müdürü Özgür Balcı, “Eylem planının nitelik olarak birden fazla ana hizmet birimini ilgilendiriyor olması nedeniyle uygulama birliği ve koordinasyonun sağlanması açısından bu eğitim çok önemli. Burada edinilen teorik ve pratik bilgiler eylem planınca ön görülen faaliyetlerin gerçekleştirilmesinde büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.