TRT CANLI YAYINLA DÜNYA’YA TANITTI

Bu haber 15 Temmuz 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.730 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

Yatağan İlçesi şimdiye kadar Türkiye ve Dünya’ya böylesine tanıtıcı bir reklam yapmamıştı. Geçtiğimiz günler içinde akşam evime geldiğimde  TRT Haber Canlı Yayın programında Muğla yöresinin türküleri TRT sanatçıları tarafından okunuyordu. Yatağan Amfi tiyatroda mahşeri bir kalabalık görüntüsü vardı. TRT sanatçılarından Sabahattin GÜLÜMSER, Mustafa ÖZCAN, Selcan Kökcen ŞAHİN ellerinden gelen tüm hünerleri gösterip İlçe halkını söylemiş oldukları türkülerle hop oturup hop kaldırıyorlardı.
Bilhassa Muğla, Ortaca, Köyceğiz, Milas, Yatağan yöresinin değişik türküleri karşısında İlçe kaymakamı Dr. Hasan TANRISEVEN, belediye başkanı H.Haşmet IŞIK ise sanatçılara eşlik edip, bırakın el kol hareketlerini ayakları ile de tempo tutup Amfi tiyatroda bulunan binlerce seyirci tarafından alkışlanmalara neden oluyordu. Başkan Işık ise Yatağan halkı deveci olduğu için deve kültürünü andırmak açısından Yörük elbiselerini giyip dakikalarca Muğla zeybeği oynadığı görüldü.
Sayın Tanrıseven ve Sayın Işık sahneye davet edildiklerinde ikili bürokrat Yatağan’ın özellikleri olan Stratonikeia ve Lagina’nın Dünya’da ender bir tarihi kalıntı olduğunu yine İlçenin deve kültürüne karşı büyük bir sevgisi olduğunu, zeytincilik ve mermercilikte de yurt genelinde ses getiren bir İlçe olduklarını dile getirdiler.
Takriben dört ve beş bin kişinin izlediği TRT Müzik Efe Türküsü programında canlı yayın yapılması nedeniyle başta Türkiye olmak üzere tüm dünya ülkelerinin bu güzel programı izlemeleri Yatağan İlçesi adına ayrı bir güzellik oldu diyebilirim. Belediye başkanı H.Haşmet IŞIK’a kızarsınız, seversiniz o ayrı bir konu, tıpkı benimde düşündüğüm gibi ama doğruyu söylemek gerekirse Yatağan belediyesi adına Yatağan İlçesine bu tür güzelliği gerçekleştirmesi ayrı bir güzellik oldu diyebilirim.
Yazımın başında da belirttiğim gibi gecesini gündüzünü Yatağan’a veren halkın sevgisini kazanan İlçe kaymakamı Dr. Hasan TANRISEVEN belediye başkanı H.Haşmet IŞIK ile birlikte Yatağan’ın tanıtımı için sanatçılarla birlikte sahnede bulunup el kol hareketleri ile tempo tutmaları Yatağan’da ayrı bir güzellik oldu. Bu güzelliğin yanında Sayın Tanrıseven’in TRT’nin vermiş olduğu canlı yayın da ilçenin tanıtımını yapması daha ayrı bir güzellik oldu. Gecenin kapanışını ise Hale ve Süreyya SAĞIR Muğla zeybeği oynayarak sonlandırdılar.
Yatağan belediyesinin öncülüğünde TRT’nin gerçekleştirdiği Muğla yöresinin söylenmiş olan türküleri için İlçe halkı biz daha şimdiye kadar böylesine güzel bir müzik ziyafeti çekildiğini görmedik diye konuştular. Bizler de TRT’nin vermiş olduğu geceye davet edilmesek de televizyon kanalından seyretme imkânı bulduk? Hem de keyifle.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.