Tren anıları konuşuldu

Bu haber 28 Mart 2015 - 18:20 'de eklendi ve 914 kez görüntülendi.

trenanilariMuğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Metinbilim Topluluğu, tren anılarının konuşulduğu bir sohbet gerçekleştirdi
Haber Merkezi
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Metinbilim Topluluğu, tren anılarının konuşulduğu bir sohbet gerçekleştirdi
Geçtiğimiz Perşembe günü üniversitenin Atatürk Kültür Merkezi D salonunda gerçekleştirilen ve moderatörlüğü Metinbilim Enstitüsü Derneği Başkanı ve Metinbilim Topluluğu Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Ümral Deveci’nin yaptığı sohbette, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi ve Metinbilim Enstitüsü Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Namık Açıkgöz, Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Osman Gündoğan ve Manisa Sağlık İl Müdür Yardımcısı Erdal Çil, tren anılarını anlattılar.
Sohbeti başlatan Yrd. Doç. Dr. Deveci, kendisinin trenle tanışmasının daha 20 günlükken olduğunu ve o yolculukta da tren kazası olduğunu, kendisinin tahta valizin sağladığı boşlukta kalarak hayatta kaldığını anlattı.
Prof. Dr. Açıkgöz, çocukluk yıllarında uzaktan gördüğü treni ilk gördüğünde azgın bir boğaya benzettiğini ve ondan sonraki hayatında trenin hep önemli bir yer tuttuğunu söyledi ve “Uçak ve otobüs edebiyata konu olmazken, tren şiire, türkülere, romanlara, hikâyelere konu olmuştur. Anadolu insanının teknolojik güçle karşılaştığı ilk şey, trenler olmuştur” dedi.
Prof. Dr. Gündoğan, içinden tren geçen bir köyde doğduğunu ve şayet o tren yolu imkânı olmasaydı, tahsil hayatının olmayacağını belirterek, “Anadolu insanının dünyaya açılan kapısı tren yolları olmuştur” dedi ve köyünden Balıkesir’deki öğrenci evine, trenle odun götürdüğü anısını anlattı.
Erdal Çil, trenle çok erken yaşta karşılaştığını ve çocukluk ve ilk gençlik yaşının İzmir’de tren yoluna yakın bir mahallede geçtiğini söyledi ve annesinin günü tren saatlerine göre ayarladığını “Tire-Ödemiş treni gelince evde ol” gibi zaman ayarlarının olduğunu belirtti.
Sohbete öğrenciler ve öğretim elemanları katıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.