Tren anıları konuşuldu

Bu haber 28 Mart 2015 - 18:20 'de eklendi ve 709 kez görüntülendi.

trenanilariMuğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Metinbilim Topluluğu, tren anılarının konuşulduğu bir sohbet gerçekleştirdi
Haber Merkezi
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Metinbilim Topluluğu, tren anılarının konuşulduğu bir sohbet gerçekleştirdi
Geçtiğimiz Perşembe günü üniversitenin Atatürk Kültür Merkezi D salonunda gerçekleştirilen ve moderatörlüğü Metinbilim Enstitüsü Derneği Başkanı ve Metinbilim Topluluğu Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Ümral Deveci’nin yaptığı sohbette, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi ve Metinbilim Enstitüsü Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Namık Açıkgöz, Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Osman Gündoğan ve Manisa Sağlık İl Müdür Yardımcısı Erdal Çil, tren anılarını anlattılar.
Sohbeti başlatan Yrd. Doç. Dr. Deveci, kendisinin trenle tanışmasının daha 20 günlükken olduğunu ve o yolculukta da tren kazası olduğunu, kendisinin tahta valizin sağladığı boşlukta kalarak hayatta kaldığını anlattı.
Prof. Dr. Açıkgöz, çocukluk yıllarında uzaktan gördüğü treni ilk gördüğünde azgın bir boğaya benzettiğini ve ondan sonraki hayatında trenin hep önemli bir yer tuttuğunu söyledi ve “Uçak ve otobüs edebiyata konu olmazken, tren şiire, türkülere, romanlara, hikâyelere konu olmuştur. Anadolu insanının teknolojik güçle karşılaştığı ilk şey, trenler olmuştur” dedi.
Prof. Dr. Gündoğan, içinden tren geçen bir köyde doğduğunu ve şayet o tren yolu imkânı olmasaydı, tahsil hayatının olmayacağını belirterek, “Anadolu insanının dünyaya açılan kapısı tren yolları olmuştur” dedi ve köyünden Balıkesir’deki öğrenci evine, trenle odun götürdüğü anısını anlattı.
Erdal Çil, trenle çok erken yaşta karşılaştığını ve çocukluk ve ilk gençlik yaşının İzmir’de tren yoluna yakın bir mahallede geçtiğini söyledi ve annesinin günü tren saatlerine göre ayarladığını “Tire-Ödemiş treni gelince evde ol” gibi zaman ayarlarının olduğunu belirtti.
Sohbete öğrenciler ve öğretim elemanları katıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
vipgo yeşilköy 30 Mart 2015 / 13:00

TREN ….

iSMİNİN GENEL ANLAMDA DEĞİŞMEDİĞİ YALNIZCA TÜRLERİNİN TEKNOLOJIK OLARAK YENİLEŞTİRMESİ İLE ÇOĞALAN TÜRLERİ..

TRAMVAY ..TROLLEYBUS ,, METROBÜS — METRO ** HIZLI TREN == YÜKSEK HIZLI TREN KÖRÜKLÜ OTOBÜS )) ÇOK ÇOKLU İNSAN CANLI VE YÜK TAŞIMA ARAÇLARI…

MUĞLA,DA TREN GELMEYEN Gemi, Vapur Translantik tekne , yat, Kruvuzör , denizaltı ,Şilep , Feribot , Tanker , Yelkenli ,Duba ,ve çeşitlerinin uğramadığı uğrayamayacağı Muğla …Kıyı deniz şeridi 1124 km olan denizi olmayan merkez Muğla , Treni olmayan Muğla..Havaalanı olmayan Muğla ( Dalaman ve Milas Bodrum ) HARİÇ HAVAALANIMIZ YOK RIHTIM LİMAN YOK TRENGARIMIZ YOK HAA 19 YÜZYIL OTO GARIMIZ VAR ..

Ne yani Muğla da deniz vardıda yapılmadımı . Tren yolu vardıda tren garımız mı yapılmadı …( Dalamn Devlet üretme çiftliğinde yanlışlıkla yapılan tren garı hariç ..) Hava alanımız vardıda uçak lar ondanmı gelmiyor.. Hayır.. bizler çok proje geliştiremediğimiz için yapılamadı ..Nasıl yani Muğlaya denizmi gelecek ..!! Muğlaya Havaalanımı yapılacak ….**Muğlaya trenmi gelecek metromu gelecek viyadükler alt geit üst geçit dalcıklarmı gelecek metromu gelecek

Erzurum ve Van trenle seyehetimde doğu anadolunun kuş uçmaz kervan geçmez dağalrı tünellerle ve tren rayları ile aşılmış Fakat Muğla ege de .. İzmir Antalya Denizli Burdur İL SINIRLARI KOMŞUSU ..kARAYOLLARI MODERNLEŞTİ ÇİFT BÖLÜNMÜŞ YOLLAR VE YOL DÜZENLEMERİ YAPILDI .SAKAR GEÇİDİ BOĞA YOKUŞU DÜZENLENDİ .YATAĞAN MİLAS İZMİR AYDIN YOL AYRIMI YARI VİYADÜK YARI ÜST GEÇET İLE GÖÇEK RAMPALARI TÜNELLE KOLAYLAŞTIRILDI DİĞER BÜYÜK PROJELER HALA BENIM HAYALLARIMDE GELİNİZ KIRALIM TÜM ÖN YARGILARI SAPLANTILARI MUĞLAMIZI 22 YÜZYIL MUĞLASI YAPALIM . UNICEF UNESCO WHO DÜNYA BANKASI YAPİŞLET DEVRET MODELİ İLLLER BANKASI AVRUPA NORMLARINDAKI PROJELERİM YURT İÇİ VA YUTR DIŞI ÜNİVERSİTELERDEN ONAYLI OLULUK VE YAPILABİLRLİK BELGELİ PROJELERIMI HAYATA GEÇİRELİM .
70 Lİ YILLARDA VAN -TATVAN ARASI TREN YOLUNUN OLMADIĞI YERDE DOĞU EXPRES TRENINI TATVAN -VAN ARASININ TRENİN FERİBOTEA YÜKLENEREK SEYEHET EDEİLDİĞİ VE VANA GELEN TRENİN ORADAN ŞİMDİ YAPILMAYAN ZAMANIN SEYİR HARITASINDA VANDAN İRANA GİDEN TREN ZAMANIN TEKNOLOJISI OLARAK YAPILAN DÜZ TREN YOLUNA TÜNEL YAPILMIŞ SORDUĞUMDaa çok fazla kar yağdığı zaman yol kapanmasın diye yapılan AYDIN mENDERES ÇAYININ MUĞLA BÖLÜMÜNDEN IKI ŞEHRİ BAĞLAYAN VE ULAŞIMI SAĞLAYAN SAL İLE GİDDİLEN TEKNOLOJIK GELİŞMENIN BUGÜN NE KADAR KOLAYLAŞTIĞI İNMETLE RMUĞLAYA GETİRİLEMEZMİ ..

MUĞLAYA GELEMEZMİİ…TERNE ÖYLECE BAKAKALMAYALIM ..TREN MUĞLA,DA HAYATA GEÇMELİ HAZIR OLAN LİMANLARIMIZ ULUSLAR ARASI DÜZEYE GETİRİLMELİ .ÖREN LİMANI VE DİĞERLERİ GİBİ HAVAALANLARIMIZ ÇOĞALMALI ..ULAŞIMIN GELİŞTİĞİ SON MODERN ULTRA OTOGAR TERMİNALLERİN OLDUĞU MUĞLA İÇİN…HAYALLERİMİZ HAYATA GEÇSİN ..

ANILARLA TREN YOLCULUĞU SUNUMUN İZLEDİM .. SUMUMDA BİR İKİ PARAGRAF BİR İKİ ANIM BİR İKİ MESAJ KATKI OLDUYSA NE MUTLU ..

MODERATÖR :YRD.DOÇ.DR.ÜMRAL DEVECİ

KONUŞMACILAR :PROF.DR.NAMIK AÇIKGÖZ

PROF.DR.ALİOSMAN GÜNDOĞAN

ERDAL ÇİL

EDEBİYAT ,FELSEFE,SOSYOLOJI VE DİĞER BÖLÜM ÖĞRENCİERİNE SONSUZ TEŞEKKÜRLER ..
TREN GARIMIZ TRENİMİZ OLMASADA HAVALIMANLARIMIZ OLMASADA DENİZ LİMANLARIMIZ OLMASADA ( MUĞLA MERKEZ İÇİN ) NASA UZAY ÜSSÜMÜZ OLMASADA HEPSİNİ FAKAT HEPSİNİ PAYLAŞMALIYIZ

TEŞEKKÜRLER..