Törenle uğurlandılar lokumla karşılandılar « Hamle Gazetesi

Törenle uğurlandılar lokumla karşılandılar

Bu haber 28 Mayıs 2018 - 3:28 'de eklendi ve 679 kez görüntülendi.

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nin Nizhnekamsk kentinden Dalaman’a ilk uçak seferinin yapılması nedeniyle Begishevo Havalimanında bir tören düzenlendi. Düzenlenen törenle Türkiye’ye uğurlanan 189 kafilelik Tatarlı turistler Dalaman’da lokum ikram edilerek karşılandılar.

Kadir Tamer

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nin Nizhnekamsk kentinden Dalaman’a ilk uçak seferinin yapılması nedeniyle Begishevo Havalimanında bir tören düzenlendi. Düzenlenen törenle Türkiye’ye uğurlanan 189 kafilelik Tatarlı turistler Dalaman’da lokum ikram edilerek karşılandılar.

Nizhnekamsk Begishevo Havalimanında düzenlenen törene Tataristan Turizm Bakan Yardımcısı Liana Saetova, Ulaştırma Bakan Yardımcısı  Egorov Anfrey, Nizhnekamsk Belediye Başkanı Aydar Metşin, Begishevo Havalimanı Müdürü Sergey Romantsou, Anex Tur Tataristan Müdürü Zaur Gadzhiev, YDA Dalaman Havalimanı Yönetim Kurulu Üyesi Hamdi Güvenç ve Dalaman’a uçacak kafile katıldı. Tataristan’ın yöresel halk dansları ve müziklerinin sunulduğu törene Tatar basını yoğun ilgi gösterdi.
Törende konuşan YDA Dalaman Havalimanı Yönetim Kurulu Üyesi Hamdi Güvenç, Dalaman Havalimanının çok geniş bir bölgeye hitap ettiğine işaret ederek, “Havalimanımız bin 100 kilometrelik kıyı şeridine ve 4 büyük turistik destinasyona hitap ediyor.  Havalimanımıza ağırlıklı olarak İngiltere ve Avrupa’dan 4 milyon yolcu geliyor. Rusya Federasyonu’nda yaptığımız Tanıtım çalışmalarımızda dostumuz kardeş ülkemiz Tataristan’da özerk cumhuriyet başkanı Sn Minnihanov himayelerinde bir dizi tanıtım faaliyeti yapmaya karar verdik. Tataristan, Rusya Federasyonu’nda ekonomisi en güçlü özerk cumhuriyetidir. Tataristan’ın Başkenti Kazan’dan 2017 yılında yurt dışına çıkan turist sayısı yaklaşık 350 bin civarında. Biz bunun dörtte birine talibiz. Muğla’nın Marmaris ilçesi ile Nizhnekamsk kardeş şehir oldular. Nizhnekamsk Belediye Başkanı Aydar Metşin ile Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’a bu sürece katkıları nedeniyle teşekkür ediyorum. Ayrıca görüş ve önerilerimize değer vererek uçuş kararı alan  Anex tour yönetimine ve başta Sayın Serhat Koçer olmak üzere Marmaris Bölge Müdürü Mustafa beye çok özel teşekkürlerimi sunuyorum. Nizhnekamsk  ve Marmaris belediyeleri ile Birlikte,  Nizhnekamsk’ta bir marmaris  festivali yapacağız. Bölgede sadece turizm  değil başka sosyal projeleri de hayata geçirmeyi planlıyoruz. Öğrenci değişim programları bunlardan biri. Biz Nizhnekamsk şehrine uçak koymakla köprü oluşturma görevimizi yerine getirdik. Amacımız  iki ülkenin kardeşliğini sonsuz kılmak” dedi.
Nizhnekamsk Belediye Başkanı Aydar Metşin ise şöyle konuştu:
“2018 yılında hedeflediğimiz 4 proje var. Turizm dışında kültür alışverişleri de planladık. Bunun dışında festivaller ve eğitim turları düzenleyeceğiz. İki ülke öğrencileri gidip gelecek. Bundan sonra da ekonomik işbirliklerimiz olacak. Birçok projelerimiz var çeşitli alanlarda ve bunlar gerçekçi planlar bu yıl hepsini gerçekleştirmek istiyoruz. Dalaman’a ilk uçak seferinin başlaması nedeniyle Cumhurbaşkanımız Rüstem Minnihanov ile Hamdi Güvenç beye çok teşekkür ediyorum. 1 milyon nüfusumuz var ve hedefimiz uzun vadede haftada 10 uçuşa ulaşmak.”
Tataristan Turizm Bakan Yardımcısı Liana Saetova, Dalaman havalimanına daha önceki yıllarda sadece Kazan havalimanından haftada 3 gün uçuş yapıldığını belirterek, “Bu sayı Begishevo Havalimanından başlayan uçuşlarla 8 e çıktı. Hedefimiz Dalamana sadece Nijniy Kamsk tan ilk aşamada hafta da 5 uçuş yapılması” diye kaydetti.
Anex Tur Tataristan Müdürü Zaur Gadzhiev ise Dalaman’a başlayan uçak seferinin kendilerini heyecanlandırdığını ve temennilerinin en kısa sürede Dalaman’a uçak sayısını artırmak olduğunu vurguladı.
Hedef:6 Milyon Turist
Türkiye’nin Tataristan Başkonsolosu Ahmet Sadık Doğan ise, “Türk firmalarının Tataristan’da 2,5 milyar Dolar’a yakın yatırımı bulunmaktadır. Bu rakam Rusya Federasyonu’ndaki toplam yatırımlarımızın yaklaşık dörtte birine tekabül ediyor” dedi.
Başkonsolos Doğan, 2017 yılında Rusya Federasyonu’ndan Türkiye’ye 4.7 milyon turist gittiğine işaret ederek, “Hedefimiz 6 milyon rakamına ulaşmak” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.