Topuz gezilerini sürdürüyor

Bu haber 06 Temmuz 2013 - 11:01 'de eklendi ve 952 kez görüntülendi.

fevzitopuzmarmaris12315443123CHP’den Muğla Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olan Fevzi Topuz, aday belirlemelerinin atama yoluyla değil, ön seçim ile yapılması gerektiğini savundu.
Haber Merkezi
CHP’den Muğla Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olan Milas Belediyesi Eski Başkanı ve CHP 23. Dönem milletvekili Fevzi Topuz Marmaris’te idi. Milas eski Belediye Başkanı ve 23. dönem CHP Muğla Milletvekili olan Fevzi Topuz, basın mensupları ile kahvaltıda bir araya geldi. Toplantıda CHP Marmaris İlçe Başkanı Candan Yürekli, CHP eski İlçe Başkanı Mehmet Oktay ile CHP Muğla İl Genel Meclis üyesi Suat Esin ve İçmeler eski Belediye Başkanı Yavuz Çokberkit de hazır bulundu.
Yerel Seçimlerin 2014 yılının Mart ayında yapılacağını söyleyen Topuz, Türkiye’de 30 ilin yeni bir yasa ile bütün şehir kapsamına alındığını söyledi. Topuz, Muğla’nın diğer illerden farklı bir konumda olduğunu altını çizerek, “Bugüne kadar 16 ilde uygulanan büyükşehir yasası, bir çember içinde dar bir kapsamda hizmet veriyordu. Fakat yeni yasaya göre büyükşehrin sınırları il sınırları olarak belirlendi. Bu yasanın iyi ve olumsuz yönleri de var” dedi. “Yerel yönetimler genel yönetimlerin bir alt yapısıdır” diyen Topuz, yasalarında halkın istekleri doğrultusunda çıkarılması gerektiğini savundu. Topuz, Muğla’nın büyükşehir yasası içerisine girdiğini belirterek, 49 beldenin kapatıldığını 394 köyünde mahalle statüsüne kavuşturulduğunu söyledi. Topuz “Muğla’nın büyükşehir yönetimine talip olmam için gerekli bilgi ve tecrübem nedeniyle her kesimden destek aldım ve yola çıktım” dedi.
CHP Marmaris İlçe Başkanı Candan Yürekli, eski ilçe başkanı Mehmet Oktay ile CHP Muğla İl Genel Meclis üyesi Suat Esin ve İçmeler eski belediye başkanı Yavuz Çokberkit’in
“BÜYÜKŞEHİR VE İLÇELERDE BAŞARILI OLACAĞIZ”
Topuz “Büyükşehir ve ilçelerde, CHP olarak başarılı olacağımıza inancı tamdır” dedi.
Hali hazır yasadan kaynaklanan yetki karmaşaları zaman içerisinde seçilmiş valilerin atanmasına kadar gideceğini iddia eden Topuz, “Cumhuriyet tarihi boyunca oluşmuş bir yerel yönetim sistemi değiştirilerek, merkezi bir yönetime geçilmeye çalışılmaktadır. Türkiye nüfusuna yakın Fransa’da toplam 40.000 belediye varken bu rakam Türkiye’de 3.000’den 1.350’ye indirilmektedir. Bu durum büyükşehir olmayan illerden büyükşehirlere büyük oranda göçlere neden olacaktır. Muğla’da 49 belde belediyesi kapatılırken 394 köy mahalleye dönüştürülmüş ve 12 olan ilçe sayısı 13’e çıkmıştır. Muğla’da; en doğusundan en batısına 475 km’lik bir mesafe içerisinde yaşam biçimleri ve kültürel değerleri farklı insanlar yaşamakta olup buna her zaman özen göstereceğiz. Vatandaştan sürekli almak yerine vatandaşa hizmet felsefesi ile hareket edeceğiz, Bizden sonraki nesilleri de düşünerek kaynakları etkin ve verimli kullanacağız. İlkelerimiz; insana saygı, haklara saygı, şeffaf ve hesap verilebilir olmak, kararlılık ve süreklilik, tarihe bağlılık, tarafsızlık ve kurumsallaşma üzerinedir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.