Topraksız bitki ve sebze yetiştirdiler

Bu haber 14 Nisan 2017 - 1:17 'de eklendi ve 868 kez görüntülendi.

Muğla Özel Yönelt Koleji 7. sınıf öğrencilerinden Barkın Onaran ve Akif Ozan Kınsız, Biyo- Geri dönüşüm projesiyle kapalı sistem balık havuzlarında hem topraksız bitki ve sebze üretimini gerçekleştirirken aynı zamanda havuz suyunun kirlenmesini önlediler. İki öğrencinin hayata geçirdiği proje 17- 20 Nisan tarihleri arasında İzmir’de gerçekleşecek olan TUBİTAK yarışmasında Muğla’yı temsil edecek.

Kadir Tamer

Muğla Özel Yönelt Koleji 7. sınıf öğrencilerinden Barkın Onaran ve Akif Ozan Kınsız, Biyo- Geri dönüşüm projesiyle kapalı sistem balık havuzlarında hem topraksız bitki ve sebze üretimini gerçekleştirirken aynı zamanda havuz suyunun kirlenmesini önlediler.

Muğla Özel Yönelt Koleji Proje Koordinatörü Mehmet Ali Onaran danışmanlığında Biyo- Geri dönüşüm projesinde aquaponik sistemini kullanarak başarılı bir sonuç elde etti.

Artan çevre kirliliği ve azalan doğal kaynakların daha iyi kullanılması amacıyla Biyo-Geri dönüşüm projesini hayata geçiren Barkın Onaran ve Akif Ozan Kınsız, suyun sürdürülebilirliği, su ve sucul ekosistemleri düzenleyici bir yaklaşım olduğunu kaydederek, “Söz konusu bu sistemin çevresel, ekonomik ve sosyal yaklaşımları içeren akuaponik üretim sistemler olduğu belirtilmektedir. Bizim yaptığımız çalışmada, Akuaponik sistemler kapalı devre su ürünleri yetiştiricilik sistemiyle hidroponik (topraksız bitki üretimi) sistemlerin kombinasyonudur. Akuaponik sistemlerde karasal bitki ve balık üretimi bir arada yapılabilmektedir. Balık dışkıları ve tüketilmeyen yemler topraksız bitki üretiminde bitkilerin büyümesinde besin kaynağı olarak kullanılırken, bitkiler de içerisinde balıkların yaşadığı suyu doğal olarak filtre edebilmektedir. Bu sistemler bitki ve balıkların birlikte yaşayabildiği sürdürülebilir bir ekosistemdir. Sonuç olarak bu çalışmada içerisinde hidroponik olarak farklı karasal bitki türleri kullanılan iki aynı özelliklere sahip aquaponik üretim sistemlerinde, sistemlerin azot bileşikleri profili tespit edilmiş, kullanılan karasal bitki türlerinin sistemlerdeki nitrat miktarı üzerindeki etkileri tespit edildi. Bu sayede akuaponik sistemlerde, topraksız bitki ve sebze yetiştiriciliği yapılırken bitkilerin ihtiyacı olan besin tuzu balık üretiminden çıkan su ile giderilebildi. Aynı sistemde balık üretimi amacıyla kullanılan suyun tasviyesi de daha ekonomik ve kolay bir şekilde yapılabildi. Biz projemizle hem bitkileri kullanarak suyu temizledik. Hem de tatlı sularda balık yetiştiriciliği yaparken topraksız bitki yetiştirmeyi başardık” diye konuştular.

TÜBİTAK projesinde yarışacaklar

Yönelt Koleji öğrencilerinin hazırladığı proje 11. TÜBİTAK Ortaokul öğrencileri arası Araştırma Projeleri Yarışmasına 6 ilin katıldığı yüzlerce proje başvurusu içerisinde bölge finallerinde Muğla’yı ‘Fen ve Teknoloji’ alanında temsil edecek.  Bölge finaline; İzmir, Denizli, Aydın, Uşak, Manisa ve Muğla’dan çok sayıda proje başvurusu başvuru yapıldı. 17-20 Nisan tarihleri arasında İzmir Ege Üniversitesi Atatürk kültür Merkezi Sanat Galerisi Konakta sergilenecek olan Egenin en başarılı kolej ve öğrencilerinin bilim yarışı, okulların yoğun katılımı ve öğrenci ziyaretlerine açık olacak. Ziyaretçilere sunum yapacak öğrenciler aynı anda TÜBİTAK jürilerine projelerinin önemini anlatarak, derece almak için ter dökecekler.

Öğrencilerimle guru duyuyorum

Muğla Özel Yönelt Koleji Müdürü Orhan Boyacı, öğrencileri ile guru duyduğunu belirterek, “Öğrencilerimizin akademik, sosyal ve projeler konusunda kendilerini en iyi şekilde ifade edebilmelerinin son derece önemli. Eğitim günümüzde çağımıza uygun şekilleniyor, bu değişim içinde kendimizi güncelleyip, en iyisi olmayı hedef bildik. Yönelt Koleji Proje Koordinatörü Mehmet Ali Onaran projelerimize danışmanlık yararak öğrencilerimizi yüreklendirerek motivasyonlarını sağlıyor. Öğrencilerimizin İzmir’de düzenlenecek bölge finallerinden en iyi dereceyle döneceklerine inanıyorum” dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.