Toplumsal Alanda Var Olabilmek

Bu haber 27 Mart 2015 - 1:53 'de eklendi ve 1.143 kez görüntülendi.
Ünal Bozyerunalbozyer@hamlegazetesi.com.tr
Sosyolojik Bakış

Siyaset ve toplum ilişkisi açısından bakıldığında siyasi aktörlerin ve siyasi partilerin toplumsal alanda var olmaları beklenir. Siyasi partilerin ve siyasi aktörlerin güç kazanma, hayatiyetlerini sürdürme, itibar sağlama, etki etme, iz bırakma gibi kavramlarla anılmalarında toplumsal alanda var olmaları anlaşılmalıdır. Nihayetinde siyaset toplum içinde sahnelenen bir performanstır.

Siyasal partiler her şeyden önce toplumda karşılık bulan bir var oluşa tabidir. Aksi takdirde tabela partisi diye tabir edilen oluşum haline de gelebilirler. Siyasetçiler de toplum içinde yetişirler, bir toplumsal yapıda sosyalleşirler ve yine o toplumsal yapı içinde var olmaya çalışırlar. Önümüzdeki seçimde ilimiz için önemli siyasi aktörler olmaya aday olanlar partilerin kantarına çıktılar. Her parti kendi yöntemine göre kendini temsil edecek en uygun adayı bulmak için çaba harcıyor. Yüksek seçim kurulunun takvimine göre bu değerlendirmeler 7 Nisan’a kadar sonuçlandırılıp, il seçim kurullarına teslim edilmesi gerekiyor.

Bu süreçte dikkat edilmesi gereken en önemli konu siyasal alanın toplumsal alanı yansıtma ve temsil etme kapasitesi olmalıdır. Toplumsal alanın en kaba şekliyle gelir seviyesi, yaş grubu, cinsiyet, etnisite, dini aidiyetler, eğitim durumu üzerinden farklı katmanlara bölündüğünü varsayabiliriz. Alt gelirlinin de, orta gelirlinin de, üst gelir grubuna ait olanların da, çocukların da, gençlerin de, orta yaşlıların da, geç orta yaşlıların da, ihtiyarların da, erkeklerin de kadınların da, farklı etnik ve dini aidiyetlere sahip olan kesimlerin de, okuma yazma bilmeyenin de, ilkokul mezununun da, ortaokul mezununun da, lise mezununun da, üniversite okuyanının da temsil edilebilmesi gerekir.

Toplumsal alanda dikkat edilmesi gereken diğer konu da ilin sosyolojik yapısıdır. Muğla, turizm, tarım, mermercilik gibi çok farklı sektörlerin faaliyet gösterdiği bir ildir. Sahil kesimi farklı sorunlar yaşarken, kırsal kesimi Anadolu’nun pek çok ilinde çözülmüş sorunları hala yaşamak zorunda kalmaktadır. Özellikle sahil kesimi yoğun olmak üzere emekli göçüne maruz kalan ilimiz diğer taraftan her geçen gün artan öğrenci sayısıyla üniversitenin ihtiyaçlarına cevap vermek durumunda kalmaktadır. İlimizin özellikleri bunlarla da sınırlı değildir. İlimizin siyaset alanı ilimizin toplumsal alan olarak tanımladığımız tüm alanlarını kuşatmalıdır. Turizm gibi bazı sektörlerde sigortasız, güvencesiz düşük ücretlerle çalışan işçilerin sorunlarına çözüm üretebilmeli, arıcılık gibi ülke ekonomisinde ilk sırada yer alan üreticilerimizin sıkıntılarına çözüm üretebilmelidir. Kısacası yapı olarak siyasetin, aktör olarak da siyasetçinin başarısı bütün bu alanları temsil edebilmesine bağlıdır.

Toplumsal alanda var olmaktan her seçimde aday olmak anlaşılmamalıdır. Neden aday olduğu sorulduğunda toplumsal alanla ilgili hâkimiyeti seçmenleri etkilemelidir. Yoksa siyaset alanına tutunmak kaygısıyla toplumsal alanda var olma mücadelesi kişiye bir şeyler kazandırabilir ama ilimize herhangi bir katkı sağlamayacaktır.

İlimizin siyaset alanının son 10 yılda iyice politikleştiğini ve giderek toplumsal alandan uzaklaşmaya başladığını düşünüyorum. Adayların belirlendiği bu dönemlerde bu konulara önem verilmesi halinde ilimizin dolayısıyla toplumumuzun kazançlı çıkacağını düşünüyorum. Aksi takdirde ülke gündeminde yer alan tartışmaların birer uzantısının ilimizde sürdürülmesi sorunları ve sıkıntıları ötelemekten başka bir işe yaramayacaktır.

Seçimlerde başarılı olan partilerin bu konulara öncelik vermesi beklenir. Ancak hamaset nutuklarıyla bu süreci de iyi değerlendiremezsek bir dahaki seçim 2019’da. Ülkede uzun süredir muhalefet olan CHP, ilimizde uzun süredir iktidardadır. Büyükşehir belediyesinin yetkileri ve imkânları oldukça fazladır ve geniştir. İstendiği takdirde ilimizin pek çok sorunu çözülebilir ve ilimizin yaşam standartları yükseltilebilir.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.