Toplum sağlığını baş görev sayacağız

Bu haber 02 Ağustos 2010 - 0:00 'de eklendi ve 702 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

 
Günümüzde tıbbın babası olarak kabul edilen Hipokrat (Hippocrates) İsa’dan önce 460 yılında, bugün Yunanistan’a bağlı olan Kos Adası’nda doğmuştur.               
Yaşadığı dönemdeki inanışın aksine hastalıkların olağanüstü güçlerden ve tanrıların gazabından kaynaklandığına inanmamış, her hastalığının fiziksel ve gerçekçi bir açıklaması olduğunu düşünmüş ve  çalışmalarını gözlemler üzerine oturtmuş, tıbbı bilim ve san’at haline getirmiş ve Tıbbın Babası unvanını tarihe yazdırmıştır…..                                                                                 
Hipokrat san’atını icra etmek üzere tüm Yunanistan’ı dolaşmış, Kos Adasında bir tıp okulu kurup düşüncelerini öğretmiştir. Öğretisi genelde etik (ahlaki değerler) ağırlıklıdır. Bu etik boyut, Hipokrat andı ile günümüze kadar bir gelenek halinde sürerek gelmiştir…
Ülkemizde tıp fakültesini bitirirken mezun olan hekimlere ettirilen yemin ise Hipokrat andının biraz değiştirilmiş ve günümüze uyarlanmış şeklidir. Hipokrat andında deriz ki;
“Hekimlik  mesleği üyeleri arasına katıldığım şu anda, hayatımı insanlık yoluna adayacağımı açıkça bildiriyor ve söz veriyorum.. Sanatımı, vicdanımın buyrukları doğrultusunda dikkat ve özenle yerine getireceğime, hasta ve toplum sağlığını baş görev sayacağıma… Hekimlik mesleğinin onurunu ve temiz töresini sürdüreceğime… İnsan hayatına kesinlikle saygı göstereceğime”
diye devam eden ve sizin, namusunuz üzerinize içtiğimiz bir anttır..
Yukarıda, sadece bazı bölümlerini aldım..
Bütünsel olarak ele aldığınızda milattan önce bile etik değerlerin doğması ve tıp alanına tohumlarının ekilerek günümüze kadar gelmesi harika..
Her hekim bu değerleri kendine içselleştiriyor mu, derseniz tabiki de değil..
Her yer de çürük yumurta vardır!!!
Temel amaçlardan biride, işleyen keskin değerlerimizle, çürük yumurtaları minimuma  indirmektir.. Öğreti ve işleyen sistem çok önemli.. Siz sistemde ne kadar etik değerleri işletirseniz, bozuk yumurtanız az olur..
Hekimlik ayrı bir aşktır. Bu aşkın içinde toplum vardır.. Toplumla olan derin aşkınız , sizde kamçı görevi görür..
Önemli olan da, her alanda insanımıza üretim aşkını yükleyebilmektir.. En baba yöneticiler ve mevkidekiler, bu aşkı çalışanına aşılamalıdır..
Hipokrat antı dedikte, ben bu antta ‘HASTA VE TOPLUM SAĞLIĞINI  BAŞ GÖREV SAYACAĞIM’’ kısmını çok seviyorum…
Bu kavramı kendimde içselleştirdim.. Sağlıklı bireyler, sağlıklı toplum demektir ve  bu sloganı hep vurguluyorum..
Toplumun sağlık bilgi düzeyini artırmak, toplumda sağlığın en temel insan hakkı olduğu bilincini yaygınlaştırmak ana hedeflerimden birisi..
Toplum sağlığını bozucu etkenlerin giderilmesi, koruyucu sağlık hizmetlerinin gereğince uygulanması ve toplumun bilinçlenmesinde etkin olmak hekim olmanın ana temasında vardır aslında..
Ve Hipokrat yaşadığı çağda toplum sağlığının ne kadar önemli olduğunu “Eğer biz her ferde, ne çok az, ne de çok fazla, doğru miktarda gıda ve hareket (spor) verebilseydik, sağlık için en güvenli yolu bulurduk” diye vurgulamıştır…
Yine, Büyük Türk alimi İbn-i Sina da “sağlığı korumanın üç temel prensibi vardır; hareket (spor), gıda ve uykudur” diyerek sağlıklı yaşamın ana hatlarını göstermiştir.
Hipokrat ve Büyük Türk alimi İbn-i Sina’nın da sağlığın korunmasında spor çok önemlidir mesajı ve Muğla Belediyemizin şehir merkezinde yeşil alanlara, açık alan spor aleti yerleştirmesi ve bugüne  kadar 5 olan alan sayısını 15 ‘e yükseltmesini muhteşem bir güzellik…
Belediye Başkanımız Sayın Dr. Osman Bey açıklamasın da, “Hemşerilerimiz tarafından büyük ilgi gören spor aletlerini, yine hemşerilerimizin talepleri doğrultusunda yaygınlaştırıyoruz” demesi hoş.. Arz ve talep var yani..
Dikkat ederseniz eğer, insanlarımızın belediyenin yerleştirdiği  bu spor aletlerini  kullanarak spor yaptıklarını görürsünüz…Spor yapmak isteyen kişilerimize ücretsiz erişim olanakları ile nitelikli bir hizmet.. (herkes aylık ücret verip de spor salonlarına gidemez) Böylesi güzel projeleri üretip insan ve toplum sağlığına değer katılması bizlerin temel görevlerindendir.. Sen ben, o bu kurum, hiç fark etmez. Hipokrat’ın da dediği gibi  Toplum sağlığını baş görev sayacağız!!!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.