TOKİ’yi Sorgulamakta Yarar Var

Bu haber 25 Ocak 2017 - 0:01 'de eklendi ve 985 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Hafta sonunda üzücü bir yangın yaşandı.

Ula’nın Kızılyaka Mahallesi’nde faaliyet gösteren süt ürünleri fabrikasında çıkan yangın, vatandaşlar ve itfaiye ekiplerinin uzun çabaları sonucu güçlükle kontrol altına alındı. Yanan tesisin sahibi Hayrettin Güngör’e geçmiş olsun diyoruz. Gerçekten çok üzüldük.

Çocukluğumda bu tür işyeri yangınlarında hemen esnaf harekete geçer, bir dayanışma sergilenirdi. Umarım o güzel gelenek devam ediyordur.

Yangının hemen ardından Vali Amir Çiçek geçmiş olsun ziyaretinde bulunmuş. Ortada ne MUTSO’dan, ne Büyükşehir Belediyesi’nden, ne de Ula Belediyesi’nden kimse var. Belki de varmıştır da gazeteciler görmemiştir…

Geçenlerde Mustafa İnci’nin yazısında AK Parti’den Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı için Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ile Vali Amir Çiçek’in adı geçiriliyordu.

Bir yangına herkesten önce koşar giderse geçirilir tabi…

Bu adaylık meselesine yine döneriz…

xx           xx           xx

Hafta sonunda yaşanan yangında Vali Amir Çiçek’i gören Ulalıların gözleri doğal olarak kendi belediye başkanlarını, Büyükşehir Belediye Başkanını ve hatta milletvekillerini bile aramışlardır.

Önceki gün Muğla’nın yılan hikayelerinden Datça Devlet Hastanesi nihayet hizmete girmiş.

Açılış yapılmamış. Ancak hastaneyi ziyaret eden ilk kişi olarak AK Parti İl Başkanı Kadem Mete girişte bir konuşma yapmış.

İl Başkanı Mete hastanenin gecikmesinin nedenini anlatmış.

Açılış yapılmaması ilginç olmuş!

Yine de darısı Ortaca Devlet Hastanesi’nin ve Araştırma Hastanesi’nin başına…

xx           xx           xx

AK Parti İl Başkanı Kadem Mete geçen hafta Menteşe Öğretmen Evi’nde düzenlediği yemekli basın toplantısında Muğla Basını ile bir araya geldi. Ben katılmadım. O kadar da sorum vardı. Saklı tutuyorum.

Sorularımı buradan da sorabilirdim, ama bu söz bir meslektaşıma ait olsa, “Toplantıya gitseydin” derdim…

Yeni yılın ilk toplantısı… Bir değerlendirme toplantısı…

Daire müdürlerimizin çoğu yapmadı bunu!..

Yerel yöneticilerimizden yapan oldu mu bilmiyorum.

AK Parti İl Başkanı Mete’nin değerlendirme toplantısı bir bakıma “hesap verme toplantısı” gibi olmuş. Gerçi gidenlerden öğrendiğime göre hesap soranda olmamış ama…

Olsun. Kadem Mete’yi bu toplantı için kutluyorum… Hesap verebilirliği var…

xx           xx           xx

AK Parti İl Başkanı Kadem Mete, Öğretmen Evi’ndeki değerlendirme toplantısında Sandras’tan gelecek suya, OSB’lere, SİT Alanlarının derecelerinin düşürülmesine, tarihi lise binasının Mimarlık Fakültesi’ne tahsis edilmesine, Muğla’nın yeni hedefi “Sağlık Turizmi”ne, Eren Dağı ve Sandras Dağı’nın kış turizmine kazandırılmasına girilmemiş, ama turizme değinilmiş.

İl Başkanı Mete, bölgenin en önemli değerlerinden birinin turizm olduğunu bunun için önemli çalışmalar yapıldığını ifade etmiş. O çalışmalardan en önemlisinin, İŞ-Kur üzerinden yapılan personel desteği olduğunu belirterek şöyle devam etmiş:

Bu, 100 kişi çalıştıran bir otele 6 ayda yaklaşık 200 bin liralık bir yardım demek. 3 kişi çalıştıran işletmenin bir işçinin parasını, sigortasını devlet ben ödeyeceğim diyor. İş-Kur Müdürümüz bu tarihten sonra bizzat kendisi konu ile yakından ilgilendi ve otelcilerimiz ile birebir görüşmeler yaptıktan sonra çok ciddi bir talep oldu. Muğla için ilk etapta 24 milyon liralık bir bütçe ayrılmıştı. Bu yetmedi Bakanlıktan ek olarak 10 milyon liralık bir bütçe daha aktarılarak sadece istihdamdan dolayı Muğla’ya 34 milyon lira para ödendi. Bu desteğin 2017 yılında da devam ettirilmesini istedik ve büyük ihtimalle devam edecek.

Bu gerçekten güzel bir uygulama…

xx           xx           xx

Bu toplantının yapıldığı sıralarda Dalaman Ortaca Köyceğiz Turizm Otelciler ve İşletmeciler Birliği (DOKTOB) Başkanı Yücel Okutur bankacıların turizmcilere zor günlerinde sırt çevirdiğini söylüyordu.

AK Parti İl Başkanı Kadem Mete’de turizmci.

Kendisine turizmcilerin sıkıntılarını anlatmaya kalkarsam, yine kendisine saygısızlık yapmış olurum gibi geliyor.

Ancak Okutur açıkladığı için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uyarılarına rağmen başta kamu bankaları olmak üzere bankacıların turizmciye tefeci gibi yaklaşım gösterdiklerini aktarmak isterim…

Turizmci zor günler geçiriyor…

xx           xx           xx

AK Parti İl Başkanı Mete kendi döneminin önemli projelerinden biri olan “Üreten Muğla” projesine devam edeceklerini açıklamış. Gerçekten önemli bir proje… İl Başkanı Mete proje ile ilgili bilgi verirken şöyle anlatmış:

Bunun için direk üreticiye inerek 8 ayrı ilçede 12 ayrı toplantı yaptık. Toplantılara çiftçileri çağırdık ve hepsine de mikrofon vererek sorunları direk onlardan dinledik. Yerinde çözülecek sıkıntıları yerinde çözüm yoluna gittik. Bakanlık tarafından çözülecek sıkıntıları da bir kitapçık haline getirerek ilgili bakanlıklara taşıdık. Bu sadece bir başlangıç ve ‘Üreten Muğla 1’ dedik. Bu konuda hafta sonu Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde bir toplantı yapıldı. Bakanlık müsteşarımız arayarak bu sorunların çözümü için ilgili bakanlık birimlerinin çalışma yapacağını açıkladı.

Bir de şu sera üreticisinin ürünü serada, nar üreticisinin ürünü dalında kalmasa…

Muğla artık “organik tarıma” geçebilmeli ve üretici “soğuk hava depoları” ile desteklenmeli. Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin temeli bir an önce atılmalı…

xx           xx           xx

Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Göcek Tüneli’nin ikincisine de değinen Kadem Mete bu konudaki girişimlerini şöyle anlatmış:

Bu konuyu Ankara’da AK Parti İl başkanları toplantısında Ulaştırma Bakanımıza bizzat sordum. İşletmedeki şartlardan dolayı bazı sıkıntılar yaşandığını öğrendim. İkinci Tüneli devletin yaptığını, ama işletmeye alamadıklarını, işletmeye alınırsa yapılan sözleşme gereği tünelden geçişlerin firmaya ait olduğunu öğrendim.

Kadem Mete şöyle devam etmiş:

Dolayısıyla Devlet karşı tarafla anlaşma yoluna gidiyor. Bu anlaşmada makul bir seviyeye gelinememiş. Firma yetkilisi ile bir araya geldim ve Ankara’da bakanlık yetkilileri ile bir araya geldik. Burada konuyu daha yukarı bir boyuta taşıdık. Firmaya bir ücret ödenerek tüm hakların devlete alınmasını önerdim. Bu konuda bir pazarlık noktasındayız. En kısa zamanda bu sorunu çözerek Göcek Tüneli’nin her iki tarafını da vatandaşlarımıza açarız

Helal olsun. Keşke ta baştan bu işle İl Başkanı Mete ilgilenseymiş…

xx           xx           xx

İl Başkanı Mete sağlık alanında önemli yatırımlar yapıldığını anlatmış. 475 yataklı Tıp Fakültesinin birkaç ay içerisinde hizmet vermeye başlayacağını belirtirken, “Ortaca Devlet Hastanesinin yüzde 95’i tamamlandı. Marmaris Devlet Hastanesi ile ilgili 24 Ocak’ta Bakanlıkta toplantı yapılacak. İhtiyaçlar tam olarak belirlenerek proje ihalesine geçilecek. Yatağan Devlet Hastanesi’nin proje ihalesi yapıldı. Bodrum’da temel kazı çalışmaları başladı. Milas Devlet Hastanesinin ihalesi tamamlandı, resmi süreç bekleniyor.” demiş.

Ah bir de zamanında bitirilebilseler!

AK Parti İl Başkanı Mete önceki gün Datça Devlet Hastanesi’ni ziyaretinde, gecikmeden Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar’ı sorumlu tutmuş. TOKİ’nin Haziran 2016’da istediği “yapı kullanma izin belgesini” o zaman vermemekle suçlamış.

Datça Devlet Hastanesi’ne 2013’te başlanmış ve o yıl biteceği açıklanmıştı. 2016 Haziran’a kadar gecikmeden kim sorumlu?

Tıp Fakültesi Hastanesi’nin, Ortaca Devlet Hastanesi’nin gecikmesinden kim sorumlu? Gürsel Uçar mı?

Galiba TOKİ’yi sorgulamakta yarar var…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
ahmet ünlü 25 Ocak 2017 / 10:32

Muğla TOKİ de de inşaat çalışmaları yapılıyor. Acaba inşaat ruhsatı aldı mı? Ya da Menteşe belediyesi inşaat ruhsatı verdi mi? Yoksa göz mü yumuluyor?