TOKİ inşaatları hızla devam ediyor

Bu haber 02 Ocak 2017 - 0:14 'de eklendi ve 852 kez görüntülendi.

toki-insaatlari-hizla-devam-ediyor-3Menteşe İlçesi’nde Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) dar gelirli vatandaşlara yönelik başlattığı TOKİ 2. etap konut inşaatlarında bloklar yükselmeye başladı. 2. etap konut inşaatında incelemelerde bulunan Ak Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, sorunsuz devam eden çalışmalardan büyük bir memnuniyet duyduğunu belirterek, başvuruların 3 ay içinde başlayacağı müjdesini verdi.

Kadir Tamer

AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, Menteşe ilçesinde inşaat çalışmaları devam eden TOKİ 2. etap inşaatında incelemelerde bulundu. Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete ile birlikte inşaat alanlarında incelemelerde bulunan Nihat Öztürk, firma yetkililerinden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Hedef dar gelirli ailelere ulaşmak 

  1. etap TOki evlerinin dar gelirli aileler için yapıldığını kaydeden Öztürk, “1. etap TOKİ’nin amacına ulaştığını düşünmüyorum. Çünkü 1. etap TOKİ evlerinde başka yerlerde evi olanlar da ev sahibi oldu. Biz 2. etap TOKİ evlerinde hedefimizi dar gelirli ailelere ulaşmak olarak belirledik. Amacımız, bugüne kadar hiç ev sahibi olamamış, kirada oturan, gelecekte de çalıştığı maşala ev sahibi olma imkanı bulunmayan dar gelirli vatandaşlarımızın ev sahibi yapmak istiyoruz. Bu konuda da bu şartları taşıyan vatandaşlarımızı şartnameye koyacağız. Ödemeler konusunda da dar gelirli vatandaşlarımızı bütçelerine göre ödeyebilecekleri bir ücret ile ev sahibi olmalarını istiyoruz” dedi.

İnşaat alanında firma yetkililerinden bilgi alan Öztürk, “Bloklar yükselmeye başlamış. Çalışmaların hızlı gitmesi bizi sevindirdi. Şartnameye göre hak sahiplerine anahtar teslimi 2018 yılının Mayıs ayı gibi gözüküyor. Ama firma sahiplerinden aldığım bilgiye göre, hızlı ve sorunsuz devam eden çalışmalar sayesinde bu süre öne çekilebilir. Firma yetkilileri de 2017 yılı sonunda çalışmaları tamamlayabileceklerini söyledi. Bu haber bizi sevindirdi. İnşallah yıl sonunda hak sahipleri yeni yılı sıcacık evlerinde karşılayabilir” diye konuştu.

İlçelerde de TOKİ

TOKİ’nin çalışmalarının sadece Menteşe İlçesi’nde değil diğer ilçelerde de devam ettiğini kaydeden Öztürk, “Bodrum’da, Marmaris’te, Fethiye’de 2 milyon dolarlık villalarda kimse oturamaz. Dar gelirli vatandaşlarımız hiç oturamaz. Bu yörelerimizde yüzlerce, binlerce otellerde çalışan, memurluk yapan ve işçi olarak çalışan vatandaşlarımız var. Bu insanlar TOKİ’nin ürettiği 90 ila 150 bin lira arasında binalar var. Bu konutlardan dar gelirli vatandaşlarımızın 20 veya 10 yıl vade ile alma imkânları var. Bu yüzden TOKİ Bodrum’da, Marmaris’te, Fethiye’de konut üretsin, dar gelirli vatandaşlarımız da hayallerine kavuşsun istiyoruz. TOKİ’ye karşı olmanın bir anlamı yok. Keşke belediyelerimiz de böyle konutları kendileri üretse” dedi.
Bin 106 konut üretilecek
İnşaat çalışmaları devam eden TOKİ 2. etap konutları bin 106 adet konut, 32 ticaret merkezi ve 3 caminin toplam maliyeti 147 milyon 554 bin liraya mal olacak. Haziran ayında yer teslimi yapılan 2. etap TOKİ evlerinin 700 gün içerisinde tamamlanarak hak sahiplerine dağıtılması bekleniyor. 2.etap TOKİ evleri bin 106 adet konut, 32 adet ticaret ve 3 adet cami inşaatları ile altyapı ve çevre düzenlemesi olmak üzere 49 adet bloktan oluşuyor. Projede, 28 adet 1+1, 770 adet 2+1, 308 adet 3+1 konut bulunuyor. Projede bulunan 1 adet İller Bankası tipi 500m3 lük su deposu ile su ihtiyacının giderilmesi planlanıyor. Projede yağmur suları 2 adet 500m3 ve 1 adet 60 m3’lük su deposu havzalarını doldurarak tamamen doğal bir sulama sistemi yer alıyor. 32 adet ticaret merkezi ile toplu konut alanı içerisindeki yaşam ihtiyaçları TOKİ tarafından yapılacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.