TOKİ Evlerine ne oldu?

Bu haber 03 Temmuz 2013 - 0:00 'de eklendi ve 2.404 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

CHP’li Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca geçtiğimiz günlerde Başbakanlığa bağlı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın beldesi ile ilgili “taammüden cinayet” niteliğindeki tasarrufu karşısında “Akyaka’ya kıymayın efendiler” diye haykırdı…

Yanıt Özelleştirme İdaresi’nden değil, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Muğla Milletvekilleri Ali Boğa ve Yüksel Özden’den geldi!

Kamuoyu yanıltılıyormuş…

Akyaka’daki 19 bin 300 m2’lik hazine arazisine 7-8 katlı imar izni verilmemiş. Burada yapılaşma 2 kattan fazla olmayacakmış. Burada 175 kişinin yaşaması planlanmış!

Akyaka’da konut sorunu mu varmış? O deniz manzaralı konutlara sahip olacak 175 şanslı insanlar kimler? Onların aralarında sayın milletvekilleri de var mı?

Yoksa size ne el âlemin deniz manzaralı evlerinden?

Neden 175 kişinin sahip olacağı ikinci konutlar için çaba göstereceğinize Muğla’nın evsiz dar gelirlileri için çaba göstermiyorsunuz?

Muğla’nın ikinci etap TOKİ evlerine ne oldu?

xx        xx        xx

Sayın Milletvekilleri Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca’nın feryadı karşısında yaptıkları açıklamada şöyle demişler:

Belediye Başkanının itirazında katla ve yapı şekliyle ilgili en ufak bir şey bulunmamaktadır. İtiraz tamamen yeşil alan azlığı ve işgalci vatandaşa dairdir. Muğla Milletvekilleri olarak yörenin yapı dokusuna aykırı bir durum oluşmasına asla izin vermeyiz. Bu konuda hassasiyetimizi idareye de bildirdik. Ancak zaten idarenin de böyle bir çalışması ya da niyeti asla yoktur. Çevre koruma anlamında bu kadar kurumsallaşmaya gitmiş, katı kurallar getirmiş ve doğayı koruma altına almış bir hükümetten aksini beklemek art niyetten ibarettir.

Çevre Koruma anlamında kurumsallaşma zaten vardı… Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun yetkileri vardı. Özel Çevre Koruma Kurumu’nun yetkileri vardı. O yetkiler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredildi.

Biz artık koruma alanlarında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkili biliyorduk, meğer (ne alakası varsa) Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın da yetkisi varmış!

Bu mu kurumsallaşma?

Milletvekillerine göre, “Belediye Başkanının itirazında katla ve yapı şekliyle ilgili en ufak bir şey bulunmamakta” imiş. Olabilir… Yanıt makamı siz değilsiniz ki! Akyaka Belediyesi itirazına yanıtı Özelleştirme İdaresi’nden bekliyor…

xx        xx        xx

Sayın MilletvekilleriAkyaka’nın mimari dokusu bozulmayacak. 2 kattan fazla yapı yapılmayacak” diyorlar, ama bakın işi bilenler ne diyor…

İşi bilenler plancılar… Plancılara göre Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca’nın dediği gibi söz konusu yerde 7-8 kat yapı yapılmıyor, ama Sayın Milletvekillerinin savunduğu gibi 2 katla da sınırlı kalınmıyor. 4,5 ve 5 kat yapı yapılabiliyor!

Plancılar dediğim, Muğla Şehir Plancıları Odası… Odanın başkanı ise Şehir Plancıları Odası Muğla İl Temsilcisi İsmet Şahin… Bilmeyenler için anımsatalım, kendisi Adalet ve Kalkınma Partisi Merkez İlçe eski başkanlarından Av. Tülin Şahin’in eşidir…

Sayın İsmet Şahin’den “bilgi kirliliğine” açıklık getiren ve bu tartışmaya nokta koyacak “Son günlerde basında çıkan ve toplumda bilgi kirliliğine neden olan Akyaka Belediye sınırları içerisinde Başbakanlık Özelleştirme İdaresince Ocak ayında onaylanarak askıya çıkan ve askı süresi içerisinde Akyaka Belediyesi tarafında itiraz edilen planla ilgili bazı bilgileri doğru ve yasal ve hukuki platformda açıklama gereği ortaya çıkmıştır.” diyen bir açıklama geldi.

xx        xx        xx

Öncelikle bu plan Belediyede askıya çıktığında Belediyenin itiraz süresi içinde planı incelemesi için odamızdan yardım istemeyişine bir anlam veremedim.” diyen Şehir Plancıları Odası Muğla İl Temsilcisi İsmet Şahin şöyle diyor:

Plan Özel Çevre Koruma Bölgesi içindeki bir alan için hazırlanmış olmasına rağmen Özel Çevre Koruma Kurumu’nca hazırlanan ve yıllardır bu yerleşmede uygulanan plan hükümlerine atıfta bulunmuyor. Özel Çevre Koruma Bölgelerindeki plan notlarında ‘kot binanın oturduğu tabii zemin ortalamasından alınır’ hükmü ile ‘bina boyu 25 m.yi geçemez.’ hükümleri bulunmaktadır.

Bununla birlikte Akyaka’yı simgeseleştirmiş diğer plan hükümlerinin (ahşap uygulamalar, pencere- kapı oranları, cephe doluluk boşlukları vs.) hiç birisi planda yer almamıştır. Planda, hüküm getirilmemiş durumlarda İmar Kanunu ve ilgili yönetmeliklerine bağlı kalınacağına dair plan hükmü yazılmıştır. Bu ibare ile bu alanda 25 m.’ den daha uzunlukta (40 m.) binalar yapılabilecektir.

Eğimli bir arazide yoldan kot alınması halinde kot altında kalan katlar emsal hesabına girmediği için 2 kat daha fazla yapı yapılmış olacaktır. Yani buradaki bina, çatı katını da eklersek 4.5-5 kat olarak ortaya çıkacaktır. Akyaka Belediyesinin dediği gibi 7-8 kat olmayacak ama 4-5 kat olacaktır.

Bu plan sayın milletvekilimizin dediği gibi açık kapıları olan ve hileli yollara başvurulacak bir plandır. Eğer öyle olmasaydı, kot ile ilgili kısmı ve diğer hususlarda Akyaka Uygulama İmar Planı koşulları uygulanacaktır diye plan notu yazabilirlerdi. Plan bu haliyle Akyaka Mimarisine ve Özel Çevre Koruma ilkelerine ve yapılaşma kriterlerine uygun olmayan yapıların yapılmasına olanak vermektedir.

Özelleştirme İdaresi’nin kendi Kanunu’ndan gelen yetkiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığından olumlu görüş almadan plan onaylaması planın meşruiyeti anlamında sıkıntı doğurabilir.

xx        xx        xx

Sayın Milletvekillerinin vurguladığı gibi kimsenin kamuoyunu yanılttığı filan yok.

Ama Sayın Milletvekilleri de kamuoyunu yanıltmamalılar!

Derdimiz Akyaka’nın korunması.

Bildiğimiz Akyakalıların konut ihtiyacı yok…

İlle de o 19 bin 300 m2’lik Hazine Arazisi değerlendirmek isteniyorsa, orada Akyaka Mimarisi’ne uygun 2 katlı bir tatil köyü kurun…

Veya o arazinin değerlendirilmesini Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne bırakın.

Çok daha hayırlı olur!

Sayın milletvekilleri sahi Muğla’nın ikinci etap TOKİ evlerine ne oldu?

Yarın Muğla’nın Akıllı Evleri…

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.