TOKİ Binaları ve Hayvanlar

Bu haber 13 Aralık 2016 - 0:03 'de eklendi ve 839 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

 

Namık Açıkgöz

 

Herkes “TOKi” deyip geçiyor ama onun “Toplu Konut İdaresi” olduğunu bilmeyen pek çok insan vardır. “Bana ne TOKİ’nin ne olduğu? Evinde yaşa bağını sorma!…” diyeceksiniz. Haklısınız da.

Bize gene de TOKİ ile ilgili bilgiler vermeye devam edelim.

TOKİ’yi rahmetli Özal 1980’lerin ortasında kurdu ve Türkiye’deki konut yapımı konusunda büyük bir açığı kapatma iddiasıyla yola çıkılmıştı. Burada kurucu olarak çalışan ağabeylerimiz vardı. Sanki kendilerine ev yapıyorlarmış gibi heyecanlanırlardı TOKİ ve yaptıklarını anlatırken.

Özal’ın iktidardan gitmesi ve daha sonra vefatı ile TOKİ biraz gündemden düştü. Taa ki 2002’de Ak Parti iktidarına kadar.

Ak Parti 2002’de iktidara gelince TOKİ’nin faaliyet alanını daha da genişletti. TOKİ artık sadece konut yapan bir devlet kurumu olmaktan çıktı; başka resmî binalar da yapmaya başladı.

Bunların hepsi çok güzel şeyler. İnsanların başlarını sokacakları birer evlerinin uygun ücretle sağlanması herkesi memnun etti.

Tabii doğayı kendine göre düzenlene becerisi sadece insana has olduğu için, TOKİ binaları şehrin dışındaki uygun arazilere yapıldı.

Ve sadece insanları barınması düşünülerek yapılan TOKİ siteleri ve mahallelerinde, gerek o habitatın doğal hayvanları ve gerekse oralara alışan evcil hayvanlar hiç düşünülmemiş.

Eskiden bari evlerin uzun saçakları olurdu da kedi ve köpekler karlı-yağmurlu havalarda bu saçakların altına sığınılarak kardan yağmurdan korunurlardı.

Şimdi en az 4 katlı olan binaların saçakları olsa kaç yazar, olmasa kaç yazar!…

TOKİ’den, yani bir devlet kurumundan beklediğimiz, mevcut TOKİ sitelerinde (Mesela Muğla TOKİ binalarının olduğu yere) uygun yerlere kedi ve köpeklerin soğuktan ve yağmurdan korunabilecekleri yerler yapmaları. TOKİ yönetim kurulu, bundan sonra kuracakları TOKİ sitelerinde, projeye mutlaka kedi ve köpek sığınma mekanları yapmalıdır.

Biz, sadece insanlara değil, tabiatın tamamına saygı duyan bir medeniyetin çocuklarıyız.

Biz, muhteşem mimari eserlerin saçak altlarını “kuş köşkleri” ile süsleyen bir medeniyetiz.

Biz, kışın kar altında kalan tohumlara ulaşamadıkları için kuşlara yem atma vakıflarını kuran bir medeniyetiz.

Rahmetli Özal, fakir-fukara, garip gurebanın başlarını sokacakları bir sıcak yuva hayaliyle başlamıştı bu işe. Özal geleneğinin takipçisi olan Ak Parti iktidarı da aynı geleneği devam ettirirken, buna hayatımızın bir parçası olan evcil hayvanları da ilave etmelidir.

TOKİ, medeniyetimize layık olma bilincinde olan bir devlet kurumudur. İnşallah dediğimizi de duyarlar.

***

Beşiktaş Vodafone Arena yakınlarında meydana gelen parlamada şehit olan polis ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.

Terörü bitireceğiz. O bizi asla bitiremeyecek. Bizi tarih boyunca yedi düvel bir oldu da bitiremedi; şimdi maşalarıyla mı bitirecekler?

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.