Tokcan’dan Sonra Başkan Saatcı mı?

Bu haber 07 Temmuz 2015 - 0:25 'de eklendi ve 1.298 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

İstifa edecek, ediyor, etti derken sonunda 1 Temmuz itibariyle Datça Belediye Başkanı Şener Tokcan’ın istifası kabul edildi.

Siyaset böyledir… Siyasette hiçbir koltuk boş kalmaz. Aslında bu söz çalışma yaşımı için de geçerli… Gidiyorum, giderim ha demenin alemi yok. Gidersin, başkası gelir…

Datça’nın eski Belediye Başkanı Tokcan böyle mi yaptı? Giderim ha, gidiyorum bak mı dedi?

Dün Tokcan’ın kendisine sordum. “Hayır. Başta Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün olmak üzere pek çok kişi istifamı geri almamı istedi. Ben 1 Temmuz diye bir karar almıştım. Kararımı uyguladım.” dedi.

xx        xx        xx

Koltuk boş kalmadı. 4 günde dolduruldu.

Datça Belediye Başkanlığı’ndan istifa eden Şener Tokcan’ın yerine kendisini başarılı İl Genel Meclisi Üyeliği’nden tanıdığım Belediye Başkan Yardımcısı Gürsel Uçar geldi.

Yasa gereği Datça Belediye Meclisi’nde meclis üyeleri dün kendi içlerinde belediye başkanı seçimi yaptılar. Gürsel Uçar öteki partilerin meclis üyelerinin de oylarıyla oybirliğiyle Datça’nın yeni belediye başkanı oldu.

Acaba diyorum, böyle mi olmalı?

Yerel seçimlerden belediye başkanlı seçimini kaldırıp, yerine belediye meclisi üyelerinin içinden belediye başkanının seçilmesini mi getirmeli?

Tartışılabilir…

xx        xx        xx

Datça’nın eski Başkanı Tokcan’ın istifa gerekçesinde öne çıkan iki nokta vardı;

Büyükşehir Yasası’nın ellerini kollarını bağlaması…

Özel Çevre Korumadan kaynaklanan sorunlar…

Tokcan ile bu iki noktayı konuştuk. Büyükşehir Yasası’ndan kaynaklanan sorunların “yetki devri” ile çözülüp çözülmeyeceğini sordum. Belediye Başkanı Osman Gürün’ün yetki devri yapabileceği noktalar bulunduğunu belirtmekle birlikte, “Ancak sorun yetki devri ile aşılabilecek bir sorun değil. Zaten her konuda yetki devri de mümkün değil. Sorun kişiden değil, sistemden kaynaklanıyor.” dedi.

Yani Tokcan’ın istifasında Başkan Gürün’ün bir etkisi yok!

Tersine vazgeçirmeye çalışmış olmamış…

xx        xx        xx

Koruma alanlarında yaşanan sorunlar bu günün sorunu olmadığı gibi sadece Datça’nın sorunu da değildi… O zaman bu neden gerekçelerden biri olmuş? Tokcan bu sorunun yanıtını da şöyle verdi:

Koruma alanlarında elbette her zaman sorunlar var. Ancak eskiden ÖÇK ile karşılıklı oturup sorunları belli ölçülerde aşabiliyorduk. ÖÇK Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlandı. Eskisi gibi muhatap bulamıyoruz. Ancak her şikayete Ankara’dan inceleme için adam göndermeyi biliyorlar. Bizi de muhalifler olur olmaz şikayet ediyorlar. Sanki Ankara bizim seçmen karşısında başarısız olmamız için elinden geleni yapıyor. Yetmiyor gibi vatandaş büyükşehir küçük şehir demeden her şeyi sizden bekliyor. Oğlunun, kızının tayini için gelenler bile oluyor. Belediyeleri işçi bulma kurumu gibi görenler var. 5 bin nüfusa göre imar planınız var, 20 bin kişiye hizmet ediyorsunuz. Böyle olunca otoparkınız olmuyor. Yeterli temizlik işçisi olmuyor. Olmuyor da olmuyor. Bunaldım.

Kendisiyle uzun uzun konuştuk. Gerçekten yorulduğunu, bunaldığını hissettim…

Yasayı da çok iyi biliyor. Eğer Ankara yasa üzerinde bir değişiklik yapmaya kalkışırsa, Şener Tokcan’ı dinlemesinde yarar var!

xx        xx        xx

Büyükşehir Yasasını çok biliyor demiş olsam da; Datça’nın eski Belediye Başkanı Şener Tokcan’a herkesin kafasındaki soruyu sordum;

30 Mart Yerel Seçimi’nde belediye başkanı adayı olurken Büyükşehir Yasası’nı bilmiyor muydunuz?

Tokcan’ın yanıtı şöyle oldu:

Elbette yasayı biliyorduk. Benimle birlikte öteki belediye başkanı arkadaşlarımda biliyorlardı. Onlarda şikayet ediyorlar benim gibi. Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı da şikayetçi. Datça’da olduğu gibi Fethiye’de koruma alanları var. Datça’da olduğu gibi Fethiye’de de turizm var. Sorunlarımız hemen hemen aynı. Ancak hepimiz Büyükşehir Belediyesi ile koordinasyon içinde sorunlar aşılır diyorduk. Olmuyor sistem izin vermiyor. Ankara sorumluluk veriyor, yetki ve ne insan ne de maddi kaynak vermiyor.

xx        xx        xx

Sizlerin aklına gelen bir sorumu bilmiyorum. Datça’nın yeni Belediye Başkanı Gürsel Uçar için de bir soru geldi aklıma…

Şener Tokcan’ı belediye başkanlığından istifa ettiren sorunlar O’nun istifası ile ortadan kalkmadı. Büyükşehir Yasası’ndan kaynaklanan sorunlarda, ÖÇK’dan kaynaklanan sorunlarda yerli yerinde duruyor.

Şener Tokcan’ı bunaltan o sorunlar Gürsel Uçar’ı bunaltmayacak mı?

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar’ın yanıtı kısa ve net oldu:

Şener Tokcan başkanımız bizim büyüğümüz. Açıklayamadığı işler var. Sinir sistemi yıprandı. Kaldıramaz hale geldi. Biz daha genciz. Sinir sistemimiz güçlü.

O açıklanamayan işleri umarım bir gün öğreniriz…

xx        xx        xx

Bundan sonra Datça’da ne olacak?

Başkan Uçar bu soruya “Güzel şeyler olacak.” diye karşılık verip şöyle devam etti:

Şener Tokcan 6 yıllık tecrübesi ile her zaman yanımızda olacak. Kendisinin Datça’dan bir yere gittiği yok. 30 Mart Yerel Seçimi’nde hemşerilerimizin karşısına birlikte çıktık. Ne vaat ettiysek CHP’li başkan adayı ve CHP’li belediye meclisi üyeleri birlikte vaat ettik. Vaatlerimizin arkasındayız. Ne söz verdiysek onu yapmanın gayreti içinde olacağız. Elbette Büyükşehir Yasası’ndan kaynaklanan sorunların üzerine de gideceğiz. Datça’da değişin bir şey yok. Sadece belediye başkanı değişti. Datça halkı ile el ele vereceğiz. Datça’yı koruyarak geliştirip, büyütmeye devam edeceğiz.

xx        xx        xx

Büyükşehir Yasası ile ilgili sorunları en çok dillendiren belediye başkanlarından biri CHP’li Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ise öteki de DP’li Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı

Datça’da bu gelişmeler yaşanırken, Başkan Saatcı’dan yeni bir tepki daha geldi. Tepki Hamle Gazetesi’ne “Başkan Saatcı Büyükşehir Yasası’nı eleştirdi” başlığı yansıdı. Haberde Başkan Saatcı’nın Şener Tokcan ile ilgili açıklamalarda bulunduğu belertiliyordu. Tokcan’ı duruşundan dolayı kutlayan Başkan Saatcı şöyle demiş:

Hükümet kurulsaydı Sayın Başbakanın kapısına gidip, ‘Bu yasayı düzeltelim, düzeltilmiyorsa 30-40 Belediye Başkanı istifa ediyoruz’ desek daha güzel olacaktı. Satranç’ta bir söz vardır; ‘Ölürken öldürseydi’ diye. Bu şartlarda hepimizin gideceği yol Şener Bey’in yolu. Halka verilen sözleri bu yasadan dolayı yerine getiremeyen tüm arkadaşların yapacağı tek şey istifa etmek. İlk bayrağı Şener açtı. O kocaman yüreğinden dolayı Şener’i kutluyorum. Bunu siyaseten söylemiyorum. Bu yasanın Türk Belediyeciliğine getirdiği nokta kadar bir faydası varsa ben hiç bir şey bilmiyorum. Hiçte ukala değilim. Belediyeciliğin kitabını yazarım. Oruç ağzımla diyorum ki; ‘Bu yasanın zerre kadar bize katkısı varsa, buradan kalkmak nasip olmasın’ Maalesef hangi akla hizmet bu yasa çıkarıldı. Benim yukarıdaki başkanla işim yok! Benim işim yasayla

Hükümet kurulsaydı, Ankara’ya gidilseydi Şener Tokcan da muhtemelen Başkan Saatcı ile birlikte Ankara’ya giderdi de başka hangi başkanlar giderdi bilemiyorum!

Başkan Saatcıİlk bayrağı Şener açtı.” diyor. Bir bildiği mi var acaba, ikinci bayrağı kim açacak? Yoksa sırada Başkan Saatcı mı var?

Yarın devam ederiz.

Ben elini ağır taşın altına koyan Gürsel Uçar’a başarılar diliyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

5 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Anonim 07 Temmuz 2015 / 01:19

bu yasaya rağmen vızır vızır çalışan chp li mhp li belediye başkanları var örneğin menteşe dalaman bodrum onlardan niye ses yok başkanlar eskiden imparatordu vezir olmak mı zorlarına gidiyor

Anonim 07 Temmuz 2015 / 08:08

Eskiden 1930 yılında çıkartılan 1580 sayılı Belediye Yasası ile hem kadınlara seçme hakkı tanınmış hemde belediye başkanları belediye meclisi içerisinden seçilmekteydi. 1963 yılından sonra halk tarafından seçilmeye başlanmıştır. Bu gün Datça belediyesi 1963 öncesindeki gibi başkanını belediye meclisi üyeleri arasından seçmiştir. Esasında doğrusu da bu. Çünkü belediye başkanı tembel, çalışkan değilse, enerjisini tüketmişse, hastalanmışsa, rüşvet işlerine bulaşmışsa, zevki sefaya dalmışsa v.s meclisçe değiştirilmesi daha kolay. Hiç değilse kasabanın beş yılı zayi olmamış olur. Hemde başkan oto kontrol altında tutulur. Avrupa da bazı yerlerde başkanlık seçimleri iki yılda bir yenileniyor. Kasaba başkanın hatalı tutumundan zarar görmesin yada zarar daha da büyümesin diye. Ama bizde maşallah ölene kadar başkan olanlar var. Yaşı 65 i geçenleri devlet artık benim işime yaramazsın diye kenara koyuyor. Biz başkan seçiyoruz. Türkiye de 30 tane Büyükşehir Belediyesi bulunmakta. Bu yasa sadece Muğla’ya özgü mü? Niye Muğla’nın sıkıntısı bu kadar büyük? Büyükşehirle birlikte vergiler iki kat arttı. Emlak vergileri, su abonelik paraları tavan yaptı. Büyükşehir Belediyesine genel bütçeden para akıyor. Muğla’nın sıkıntısı beceriksizlikten kaynaklanmasın. Büyükşehir öncesi belediye başkanlığı yapanlar şimdi eski alışkanlıklarını bulamadıklarından dolayı şikayetçi olmasınlar. Niye Bahattin Gümüş’ün sesi çıkmıyor? Çünkü onun eski alışkanlığı yok. 1580 ve sonrası 5393 sayılı belediye yasası belediye başkanlarını diktatörlük yetkisi veren yasalardı. Şimdi ilçelerdeki diktatörlük yetkileri büyükşehire geçtiğinden huzursuz olmasınlar. Türkiye Büyükşehir yasasıyla 1984 yılı yerel seçimlerinde tanıştı. Muğla’da 2014 yerel seçimlerinde Büyükşehir oldu. Datça’nın belediye meclisi içerisinden yeni seçilen başkanı Gürsel Uçar başka bir yasa mı uygulayacak. Meclis içerisinden de başkan seçmeseler di belki protesto daha anlamlı olurdu. ses getirirdi. Eski başkan aday olurken de gönülsüzdü. CHP genel merkezi tarafından zorla aday yapıldı. Olacağı da buydu. Belki kendi aralarında bir yıl sonrası istifa anlaşması yaptılar. Bilen var mı? En iyisi CHP il yönetimi Musa Gökbel’i davet edecek arkadaş sen bu “Büyükşehir Yasasını Muğla için “ÖDÜLE” nasıl çevirecek tin?”diye soracak. Görüşlerini alacak belediyelerine aktaracak. Ne Büyükşehrin nede küçüklerin Belediye başkanları zahmet edip zinhar sormayacaklarını bildiğimiz den bu görevi CHP il yönetimi acilen yapmalıdır. Öyle ya Musa Gökbel’in elinde “ÖDÜL” olan başkasının elinde niye “CEZA” olsun. Muğla’mız cezayı değil, ödüle hak ediyor. Hemde fazlasıyla.

MBAYRAKTAR 07 Temmuz 2015 / 09:09

TOKCAN BAŞKANIN Kİ TEK KELİMEYLE ACİZLİKDİR.HALKIN İRADESİNE SAYGISIZLIKTIR. İSTİFA ÇÖZÜM OLSA HERKES İSTİFA EDER. BENCE ÇÖZÜM YOLLARI ARANMALI,SONUNA KADAR SAVAŞILMALIYDI.HALKIN İRADESİNE SAYGI GÖSTERİLMELİYDİ.İSTİFA EDİNCE SORUNLAR ÇÖZÜLMÜŞMÜ OLUYOR. TAMAMEN BECERİKSİZLİK.

Müşteba KARAMANOĞLU 07 Temmuz 2015 / 10:57

BÜYÜKŞEHİR : KÜLFET mi ; NİMET mi ;
6360 Sayılı BÜYÜKŞEHİR Yasası ,nı Nimet olarak göremeyenler ,daha önceki yerel yönetimler uygulamasını bir baksınlar .. Eski Belediye Yönetmeliklerine göre Şehrin sınırlarının bittiği yerden İtibaren Şehir Karayollarına kalan araziler Mücavir alan sayılır kentin 500 metre ötesine hizmet götürülemezdi Özel İDARE İLE AL KÜLAH VER KÜLAH OLURDU ..Şimdi il sınrlarının tüm yüzölçümüne Büyükşehir hizmet götürebiliyor ..( Tabi hizmet götürmek istenirse .) Türkiye’de hiç bir Büyükşehir tam anlamı ile yasayı tam kullanamıyor .
Personellerin dağılımı ,görev anlayışı ,hizmet anlayışı …
Şehir merkezlerine yakın mahaller ( eski Köyler .) Şehire 1 KM Mesafedede olsa köy statüsünde idi ..Şimdi mahalle oldu .ŞEHİR kİMLİĞİ KAZANDI ..
DEVAM EDEN ,Siyaset Bilimi KamuYönetimi eğitimimi tamamladıktan sonra Çevre Şehircilik yasaları ile değişikliği Bakanlar kuruluna sunacağım ,Yasa ,Tüzük ,Madde değişikliğinden sonra Yerel Yönetimler daha geniş bir hizmet tablosu sunacaktır ..
Prototip Uygulamayı önce şehrimizde sonra bölgemizde Ülkemizin tüm bölgeleri sonrada tüm Dünya Ülkelerinde uygulama için çalışmalar yapacağım ..
Büyükşehir modern bir KENT Yönetim şeklidir uygulama olursa ..

resat oztepe 07 Temmuz 2015 / 14:31

Gocuman; Gine döktürmüşsün. Ancak bendeniz ayni görüşü paylaşmama rağmen bir konunun altını kalın çizgilerle çizmek istiyorum. Yasa (BB) 06.12.2012 Tarihinde yasalaştı. Yukarıda da çok iyi biliyorlar biliyoruz ifadesi var. Yasa anlamında. Seçimler de 30.03.2014 tarihinde yapıldı. Yaklaşık 2 sene. Bir yasa için çok iyi çalışmak için iki sene yetmez mi? Coğrafi ve stratejik yönünden derseniz o konu elbette tartışılır ve tartışılmalıdır. sevgi ve saygı.