Tohum takas şenliği yapıldı « Hamle Gazetesi

Tohum takas şenliği yapıldı

Bu haber 03 Kasım 2013 - 22:02 'de eklendi ve 1.013 kez görüntülendi.

tohumtakassenligiMuğla Belediyesi tarafından yerel tohumların desteklenmesini ön geren ve bu yıl ikincisi düzenlenen tohum-takas şenliği Konakaltı Kültür Merkezi bahçesinde yapıldı. Şenlikte tohum takasları yapılırken, turşu yarışması ilgiyle izlendi.

İlkay Yıldız

Muğla’da bu yıl ikincisi düzenlenen Yerel Tohum Takas Şenliği çiftçi vatandaşların büyük ilgisini çekti. Muğla Belediyesi tarafından yerel tohumların korunması ve desteklenmesini amaçlayan şenlik, Konakaltı Kültür Merkezi bahçesinde gerçekleştirildi.

Şenlik kapsamında panel, turşu yarışması, yerel tohum takası, sergiler gibi etkinlikler yer aldı. 2. Yerel Tohum Takas Şenliği’ne Yeşilyurt Beldesi, Kafaca Beldesi, Dokuzçam Köyü, Özlüce Köyü, Kozağaç Köyü, Yaraş Muhtarlığı da katıldı. 2. Yerel Tohum Takası Şenliği’ni Muğla Belediyesi, Gıda ve Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü, Muğla Köy-Kooperatif Birliği, Muğla Kent Konseyi, Muğla Kent Konseyi Kadın Meclisi, Ziraat Mühendisleri Odası, Cumhuriyet Kadınları Derneği Muğla Şubesi, Muğla Yörük Obaları Derneği, Muğla Çevre Geliştirme Derneği, Muğla Akdeniz Yeşilleri Derneği, Muğla Belediyesi Kadın Dayanışma Merkezi destek verdi.

Şenliğin açılışında konuşan Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nazif Ekici, “Ülkemizin sahip olduğu biyolojik çeşitliliğin zenginliğini hepimiz biliyoruz. Biyolojik çeşitliliğe bağlı olarak gelişen yerel ürünler de kültürel çeşitliliği desteklemektedir. Yerel tohumlar doğanın her türlü olumsuz etkisine ayak uydurma yeteneğine sahiptir. Yerel tohumların içinde doğanın zor koşullarına uyum vardır, hastalıklara dayanım vardır, çeşitlilik vardır ve en önemlisi hayatın sürdürülebilir gücü vardır. Müdürlüğümüz grup çalışmasında yerel tohumların üretimde ve ıslah çalışmalarındaki önemi., sağlıklı tohum temini, tohumların saklanması, doğal koruma yöntemleri gibi çeşitli konularda eğitimlerle katkıda bulunmuştur. Düzenlenen turşu yarışmasında yerel ürünlerle yapılmış ve kadınlarımızın maharetli elleri ile hazırlanmış turşuları da görme şansı bulacağız. Müdürlüğümüz olarak gen kaynaklarımızın ve kültür zenginliğimizin korunması adına Yerel Tohum Çalışma Grubunu destekliyor ve bu çalışmaların devamını diliyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından önce Turşu yarışması düzenlendi. Turşu yarışmasında 14 üretici katıldı. 4 jüri üyesi tarafından turşular tek tek tadılırken, turşularda koku, tat ve renklere göre değerlendirme yapıldı. Yapılan değerlendirme sonunda Yeşilyurt mahallesinden Salih Soyman birinci, Kafaca mahallesinden Ayanımah Ülkü ikinci ve Yaraş mahallesinden Songül Kara’nın yaptığı turşu üçüncülük elde etti. Şenlikte ayrıca yerel tohumlar üreticiler arasında takas yapıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.