TNSA’dan Muğla’da yararlan malıyız…

Bu haber 11 Aralık 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.019 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

40 yılı aşan süredir, bilimsel bir şekilde bu görevi yapan enstitümüz var.. Ülkemizin, Nüfus ve Sağlık ve Araştırmalarını yapmakta. Ve ulaştığı bilimsel verileri dikkatle takip edilmekte. Nüfus ve Sağlık göstergeleri için verdiği veriler makalelerde kullanılmakta ve sağlık sistemi içinde de bu veriler kullanılmakta. Böylelikle sağlık hizmetlerinin planlamasında da etkin rol oynamaktadır.
Sizler bu kadar  anlatımdan sonra bu kurumu merak ettiniz değimli? Ülkemizin profilini bize her beş yılda bir sunan bu kurum; Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü’dür..
Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü 1967 yılında kurulmuş olup: Ülkemizde nüfus öğeleri olan doğurganlık, ölümlülük ve göç ile ana çocuk sağlığı konularında ülke genelinde bilimsel çalışmalar yapan ilk ve tek kuruluştur. Enstitü 1968 yılından beri her beş yılda bir nüfus özellikleri ve ana-çocuk sağlığı konularında ulusal düzeyde güvenilir veriler toplayarak demografik yapısındaki kırk yıllık değişimin gözlenmesini sağlamaktadır…
Bu çalışmalarla elde edilen veriler ışığında hizmet planlaması yapılmakta ve hedefler tespit edilmekte. Nüfus ve sağlık politikaları için verileri kullanılmakta ve hizmetlerinin amacına ne ölçüde ulaşıldığı değerlendirilmektedir.
2008 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırmaları (TNSA-2008 ) Nüfus Etütleri Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen ulusal demografik araştırmaları serisinin dokuzuncusu ve bölgeler bazında yapılan İstanbul toplantısına geçen hafta bende katıldım..
Bu toplantıda, 2008 yılında yapılan, demografik ve sağlık araştırmalarının sonuçlarını açıkladılar ve 2008 veri sonuçları 2003 yılı verileri ile değerlendirilince  anlamlı düzeyde ülkemizde iyileşmeler olduğu görüldü.
Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması, 2008 (TNSA -2008) doğurganlık düzeyi ve değişimi, bebek ve çocuk ölümlülüğü, aile planlaması ve anne ve çocuk sağlığı konularında ulusal düzeyde örnekleme araştırmasıdır..
TNSA- 2008’in tüm finansmanı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) vasıtası ile Kamu kurumları Araştırma ve Geliştirme Programı (KAMAG) kapsamında devlet bütçesinden sağlandığı belirtildi.
Bu toplantıda açıklanan araştırmaların çok dikkat çeken hususları ise şöyle;
* Nüfusumuzun yüzde 27’si 15 yaşın altında olan, Türkiye, genç bir nüfus yapısına sahiptir…
* Yaşı 65 ve üzeri nüfus ise Türkiye’deki toplam nüfusun yüzde %7’sini oluşturmaktadır. Bundan önceki (2003) araştırmasında bu oran %5 iken, anlamlı düzeyde artmıştır..
*  Ülkemizin kaba doğum hızında hızının düştüğü ve nüfus artışımızın durağanlaştığı; Türkiye’deki hane halkı büyüklüğünün ortalama 4 kişi olduğu ortaya çıktı. Bu değer kentte 3.8, kırda 4.2 olarak tespit edilmiştir.
*  Türkiye’de nüfusun çoğunluğu okula gitmiş olduğu ve okula gidenlerin arasında hem erkeklerin hem de kadınların, üçte biri en az ilköğretim ikinci kademesini tamamladığı belirtilmekte.. En az lise mezunu olan nüfusun oranı erkeklerde  %26 kadınlarda ise  %18 dir..
*  Kentsel ve kırsal alanlar arasındaki doğurganlık farkının giderek kapandığı ancak bazı bölgesel farklılıkların olduğu; TNSA -2008 verileri ile ülkemizde bebek ölümlerinin düştüğü ve %17 olduğu, fakat sezaryen doğumlarının arttığı, anne kilolarında artış olduğu ve kadınlarımızın obeziteye doğru gittiği, doğumların tümünün sağlık personeli yardımı ile ve hastane koşullarında yapıldığı, normal doğum sonrası en az 24 saat hastanede doğum yapmış kadınlarımızın kaldığı, sezaryen sonrası ise 48 saat hastanede kalışların olduğu ve bunun anne sağlığı için çok önemli bir gelişme olduğu belirtildi..
*  Kadınlarımızın ilk evlenme yaşının yükselmekte olduğu ve etkin doğum kontrol yöntemi kullanımının arttığı; İyotlu tuz kullanım oranlarının hanelerde %85 ler de olduğu, ilk altı ay anne sütü alan bebeklerin sayısal oranlarının anlamlı düzeyde arttığı anlaşıldı.
*  Hanelerdeki dayanıklı tüketim malzemeleri olarak sosyo ekonomik olarak iyi durumda oldukları ve %90 nın dan fazlasında televizyon, buzdolabı veya cep telefonlarının olduğu açıklandı..
Yukarıda saydığım veriler gibi hane yapısı, nüfusun özellikleri, anne ve çocuk sağlığı verileri gibi bir sürü bilimsel çalışma sonuçlarını açıkladılar..
Biz sağlık çalışanlarında TNSA verilerini kullanarak kendi ilimizin hizmet planlamasını yapabilir ve kendi hizmetlerimizi değerlendirebiliriz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.