TMMOB’dan Soma açıklaması « Hamle Gazetesi

TMMOB’dan Soma açıklaması

Bu haber 15 Mayıs 2018 - 11:39 'de eklendi ve 477 kez görüntülendi.

Muğla Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği adına TMMOB Muğla İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Alifer Atasever 4 yıl önce Manisa’nın Soma ilçesinde 301 madencinin ölümüyle sonuçlanan maden faciası ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Muhittin Direk

Muğla Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği adına TMMOB Muğla İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Alifer Atasever 4 yıl önce Manisa’nın Soma ilçesinde 301 madencinin ölümüyle sonuçlanan maden faciası ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Atasever açıklamasında, “13 Mayıs 2014 yılında 301 maden emekçisi, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Eynez Kömür Ocağında meydana gelen facia sonucu hayatını kaybetti. Ülkemizde yaşanan ve dünyada benzerine az rastlanır facia olan Soma Faciası üzerinden tam 4 yıl geçti. Yüreğimiz Soma’da, aklımız katliam davasında. Ülkemizin acısı dinene, katliamda sorumluluğu olan herkes hesap verene kadar öfkemiz dinmeyecek” dedi.

Atasever açıklamasına şöyle devam etti:

“Soma’da hayatını kaybeden 301 maden emekçisini saygıyla anıyoruz. Hala öfkeliyiz, çünkü rekabet, kâr hırsı ve ucuz üretim için işçiler, emekçiler vahşi koşullarda çalıştırılıyor, yasalar bu çalışma biçimine göre uyduruluyor ve aşırı üretim halen zorlanıyor. Soma’da 301 madencimizin katledildiği Eynez Ocağı, vaktinde böylesi bir çalışma yükünü, mevcut koşullarda kaldıramayacağı için bir işletmeden ötekine devredilmişti. Ocakta bilime, tekniğe ve insani çalışma koşulları aykırı biçimde üretim yapılmış ve adeta geliyorum diyen Soma Faciası yaşanmıştı. TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan’ı Oda üyeliğinde ihraç etmiş, karar TMMOB Yüksek Onur Kurulu’nca onaylanmış ve Alp Gürkan bu karara itiraz ederek dava açmıştı. İdare mahkemesi, Soma maden işletmesinin yönetim kurulu başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunan davacının, olayın vahameti karşısında davalı idarece durumun değerlendirilerek meslek camiasından uzaklaştırılmasında mutlak zaruret bulunması nedeniyle odadan ihraç cezası ile cezalandırılmasına ilişkin dava konusu işlemde hukuka aykırılık görmemiştir. Hukukun sermaye ve iktidar çevrelerince baskı altına girmeden işlemesi için konunun takipçisi olacağımızı bir kez daha hatırlatıyoruz.”

Türkiye’nin işçi ölülerinde dünya üçüncüsü olduğunu belirten Atasever, “Soma’da, Ermenek’te, Şirvan’da, Çöllolarda, Torunlarda, 3. Köprü ve Havalimanında, madenlerde ve tüm iş kollarında katliamlar son 15 yıldır ağırlaştırılmış bir biçimde sürdürülen ‘özelleştirme’, ‘piyasalaştırma’ ve ‘taşeronlaştırma’ politikalarının bir sonucu olarak artarak devam etmektedir. Bu gün işçiyi her türlü korumadan uzak ve sahipsiz bırakan, mühendis ve hekimi iş kazaları tazminatlarından sorumlu tutan, işvereni ve iş yaşamını denetlemekten sorumlu olan devleti ise her türlü sorumluluktan arındıran bir politika ile karşı karşıyayız. Bu nedenle, Soma’dan dünden bugüne değişen, iyileşen kayda değer bir şey yoktur. Bu yüzden Soma Katliamı davası sadece hayatını kaybeden 301 madencimizin değil, tüm yurtta iş cinayetlerine kurban olan tüm işçilerin ve ailelerinin, aynı zamanda tüm halkımızın davasıdır. Ancak bilinmelidir ki bu davada da henüz babalarını, eşlerini, evlatlarını kaybedenlerin yüreğini soğutacak somut adımlar atılmamış, somut kararlar verilmemiştir. Bu yüzden aklımız ve vicdanımız her duruşmada, işçi katliamlarının gündeme geldiği her gün bir kere daha ölmektedir.  Bu cinayetlere sebep olanların bağımsız yargıya ve topluma hesap vermeleri için, adaletin yerini bulması için, bu acımasız sistemi değiştirmek için mücadelemizi sürdüreceğimizi ifade ediyoruz. Bizler, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, insan yaşamının her şeyden önce geldiğini vurgulamaya devam edeceğiz. İşverenin kar hırsının, siyasi iktidarın politik önceliklerinin emekçilerin hayatlarını çalmasına izin vermeyeceğiz. Maden ocaklarında, bir avuç kömür için bir ömür verenleri, başta Soma olmak üzere kaybettiğimiz tüm madencileri ve işçi katliamlarında yaşamlarını kaybeden işçilerimizi saygıyla anıyoruz” diyerek açıklamasını tamamladı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.