TMMOB Suç duyurusunda bulundu

Bu haber 03 Eylül 2019 - 13:05 'de eklendi ve 697 kez görüntülendi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü ilgili ve yetkili kişileri ile diğer ilgili kamu görevlileri hakkında, “2863 Sayılı Kültür Ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu’na muhalefet ve görev kötüye kullanma” suçundan Muğla Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Muhittin Direk

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı MTA yetkilileri tarafından kömür arama çalışmaları kapsamında sondaj / kazı çalışmalarının yapıldığının Muğla kamuoyu gündeminde yer aldığının hatırlatıldığı duyuru metninde, söz konusu idari eyleme karşı, Muğla sivil toplum örgütleri ve Muğla Büyükşehir Belediyesinin karşı çıktığı, toplumda bu idari eylem infial yarattığı vurgulandı.

Metinde, “Söz konusu idari eylem, suça konu fiil, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü, 2019-33-13-04 özel kodu ile yürütülmekte olan  ‘Ege Bölgesi Kömür Aramaları’ projesi kapsamında, Proje Başkanı Jeoloji Mühendisi Mahir Sezgin olan proje kapsamında yapılmaktadır. Bu işlem ivedilikle durdurulması gereken, kültür ve doğa tahribatı yaratan, hukuka aykırı ve suç teşkil eden bir fiildir.” denildi.

Açıklamada, Karabağlar Yaylası Kentsel ve 3. Drece Doğal Sit Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı hükümlerinde yer alan Madde 3.5’e işaret edilerek, şu ifadelere yer verildi: “Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen suç duyurusunda, ‘Sit alanı içinde yol ve irimlerde, özel ve kamu kuruluşları ve belediyesi tarafından, yol, elektrik vb. gibi her türlü alt yapı çalışmaları nedeni ile ya da başka herhangi bir amaçla yapılacak her tülü alt yapı çalışmaları nedeni ile ya da başka herhangi bir amaçla yapılacak her türlü sondaj vb. işler için DSİ ve belediyesinden onay alınacaktır. Mevcut doğa, kültürel ve peyzajla ilgili dokulara müdahale edilmesi durumunda Muğla Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun izni alınacaktır’ denilmektedir. Ancak yapılan sondaj çalışmaları için izin alınmamıştır. Bu çalışmaların Çevre Etki Değerlendirmeleri yapılmamıştır. Karabağlar Yaylası yüzyıllar içerisinde Muğla’da yaşamış sayısız insanın sayısız kararları ile oluşmuş, bir daha kesinlikle yeniden oluşamayacak, insan- doğa etkileşiminin eşsiz bir örneğidir. Yapılan sondaj çalışmalarında en küçük oluşumlar, irim, tarla sınırı, taş duvar, peyzaj ögesi vb. unsurlar zarar görmüştür. Bu hususlar yapılacak keşif, alınacak teknik bilirkişi (Mimar ve mühendisler) raporu, ve ilgili idareden gelecek bilgi ve belgelerle ortaya çıkacaktır. Bu hususların Sayın Savcılık tarafından yerinde araştırılmasını ve ilgili bilgi ve belgelerin dosyamıza getirtilmesini talep ederiz.”

TMMOB Muğla İl Koordinasyon Kurulu Temsilcisi Görkem Acar, Muğla Adliye Sarayı önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, söz konusu suça konu fiil ile ilgili olarak, savcılık tarafından gerekli soruşturmanın yapılması ve ilgililerin cezalandırılmasını sağlamak için ceza Davası açılmasını talep ettiklerini dile getirdi.

Acar, “Açıklanan ve resen gözetilecek sebeplerle, söz konusu suça konu fiillerle ile ilgili olarak, sayın savcılık tarafından gerekli soruşturmanın yapılması ve ilgililerin cezalandırılmasını sağlamak için Ceza Davası açılması talep ederiz.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.