TMMOB dava açtı, antik kazılar ve restorasyon durdu

Bu haber 18 Temmuz 2013 - 22:17 'de eklendi ve 1.106 kez görüntülendi.

antikazilardurdu12313234165132Türkiye Mimar Mühendis Odaları Birliği (TMMOB)Mimarlar Odası Genel Başkanlığı tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı aleyhine Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamındaki ihale duyurusu yapılmış, ihalesi gerçekleşmiş veya sözleşmesi imzalanmış tüm çalışmalar için açılan davada Danıştay 13. Dairesi çalışmaları askıya alan karar aldı.
Haber Merkezi
Türkiye Mimar Mühendis Odaları Birliği (TMMOB)Mimarlar Odası Genel Başkanlığı tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı aleyhine Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamındaki ihale duyurusu yapılmış, ihalesi gerçekleşmiş veya sözleşmesi imzalanmış tüm çalışmalar için açılan davada Danıştay 13. Dairesi çalışmaları askıya alan karar aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın web sayfasında yapılan açıklamada, “Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun YD İtiraz No: 2012/284 kararı ile 18.06.2005 tarih ve 25849 sayılı resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren ve 10.08.2009 tarih ve 27315 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan değişikliklerle güncellenen Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunun kapsamındaki Kültür varlıklarının rölöve, restitüsyon projeleri, sokak sağlıklaştırma, çevre düzenleme projeleri ve bunların uygulanmaları ile değerlendirme muhafaza, nakil işleri ve kazı çalışmalarına ilişkin mal ve hizmet alımlarına dair yönetmeliğin” yürütmesi durdurulmuştur. Konuya ilişkin Bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü taşra teşkilatı Rölöve ve Anıtlar Müdürlüklerine, ayrıca valiliklere ve yerel idarelere iletilmek üzere İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’ne yazılı bilgi verilmiştir” denildi.
KARAR TÜM TÜRKİYEYİ İLGİLENDİRİYOR
Danıştay 13. Dairesinin aldığı karar ile tüm Türkiye genelindeki rölöve, restitüsyon projeleri, sokak sağlıklaştırma, çevre düzenleme projeleri yeni düzenleme yapılıncaya kadar kazılarla ilgili mal ve hizmet alımına ilişkin yapılan işlemlerin durdurulması talimatı verildi. Karar ile Muğla’da başta Stratonikeia, Knidos, Telmassos, Beçin Kalesi ve Kaunos gibi önemli ören yerlerindeki kazıların bu karardan etkilenmesi bekleniyor.
KARAR İLGİLİLERE YAZI İLE BİLDİRİLİYOR
TMMOB Mimarlar Odası Başkanlığı tarafından açılan dava sonrası Danıştay 213. Dairesi’nin verdiği yürütmenin durdurulması kararının ardından Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün Bölge Müdürlükleri kanalıyla rölöve, restitüsyon projeleri, sokak sağlıklaştırma, çevre düzenleme projelerinin yürütüldüğü tüm birimlere ve İl Özel İdare Genel Sekreterliklerine yazı gönderildi. Yazıda, “Yönetmelik kapsamında devam eden işler ile ilgili mağduriyet oluşmaması için yukarıda belirtilen mütalaa doğrultusunda; ihalesi Genel Sekreterliğinizce, denetimi müdürlüğümüzce yapılan işlemlerinin durdurulması uygun olacaktır” denildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.