TMMOB 7.Olağan Genel Kurulu yapıldı

Bu haber 28 Aralık 2015 - 23:33 'de eklendi ve 633 kez görüntülendi.

ziraat (1)TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Muğla Şubesi 45.Dönem 7.Olağan Genel Kurulu yapıldı. İki liste halinde gidilen seçimlerde mevcut başkan Uluhan Korkut güven tazeledi.
Verda Kartal
TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Muğla Şubesi 45.Dönem 7.Olağan Genel Kurulu eğitim ve toplantı salonunda yapıldı. İki liste halinde gidilen seçimlerde mevcut başkan Uluhan Korkut ile Süreyya Can başkanlık için aday oldu.
Genel kurulun açılış konuşmasını yapan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Muğla Şube Başkanı Uluhan Korkut, “Türkiye için sosyal ve ekonomik bakımdan en önemli sektörlerin başında Tarım gelmektedir. Tarım sektörü artan nüfus, tarım alanlarına olan baskı ve toprak kaybı gibi nedenlerle her geçen gün daha da önemli hale gelmekte ve ülke geleceği için stratejik bir sektör olma özelliğini korumaktadır. Türkiye tarımında özellikle 2000 yılından itibaren IMF ve Dünya Bankası tarafından uygulatılan neo-liberal politikalarla tarımsal destekleme sisteminin bütünlüğü bozulmuş; Tarım Satış Kooperatifleri işlevsiz hale getirilerek çiftçi örgütlenmesi zayıflatılmış, son yıllarda tarım ürünleri dış ticareti net açık vermiştir. Çok geriye gitmeye gerek yok, sadece son 3 yıla bakalım; TÜİK tarafından 2013-2015 döneminde tarım sektörünün gelişme hızı sırasıyla %3,5; %-2,1 ve son 6 ay için de %5,2 olarak açıklanmıştır. Bu rakamlar, tarımda çizilmeye çalışılan pembe tablonun gerçekçi olmadığını göstermektedir. Çiftçiler, köylüler, yetiştiriciler, süt üreticileri, kısacası tarımın her kesimi kan ağlamaktadır. Girdi fiyatları sürekli artarken, ürün fiyatları yerinde saymakta, verilen destekler ise yetersiz kalmaktadır. Sonuçta banka kredisiyle ayakta durmaya çalışan, borcunu ödeyemediği için tarlasına bankalar tarafından el konulan üretici sayısı her geçen gün artmaktadır. Sorunların çözümü için adım atması beklenen hükümetin, kendi üreticisini destekleyerek üretimi artırmak yerine, ithalat yapmayı tercih etmesi ise sıkıntıların daha da büyümesine neden olmaktadır” dedi.
Konuşmaların ardından başkanlık seçimlerine geçildi. Yapılan oylamada mevcut başkan Uluhan Korkut, aldığı üye oyları ile güven tazeledi ve görevine kaldığı yerden devam etti.
Uluhan Korkut’un yeniden başkanlığa getirildiği seçimde yönetim kurulu ise şu isimlerden oluştu:
“Ünal Kiraz, Hayal Demirhan, Ali Şimşek, İskender Kıy, Cengiz Özsoy ve S. Erçin Türköz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.