Tıp’tan İki Rektör Adayı

Bu haber 02 Mayıs 2014 - 0:00 'de eklendi ve 2.828 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü için adaylığını ilk açıklayan isim Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bedrettin Mercimek oldu. Mercimek için adayların en iddialısı olduğu söyleniyor.

Mercimek, “Bir dönem için adayım” diyor. Bu söz bana ilginç geldi.

Kendisi böyle demedi, ama Prof. Dr. Mansur Harmandar’ın da adaylık nedeniyle hem bir yıl hak kaybı var, hem de bir dönem daha seçilebilme hakkı…

Bir dönem yeter mi?

xx        xx        xx

Rektör Adayı Prof. Dr. Bedrettin Mercimekbir dönem” ile ilgili olarak şöyle demiş:

Maalesef ülkemizde birçok üniversitede rektörlerin ikinci dönemi birinci döneminden başarılı olmadığı gibi, birinci atama dönemi başarılı olan rektörlerin bile ikinci atama dönemlerinin çeşitli sebeplerden dolayı tam bir hayal kırıklığı olduğu gerçektir. Bu gerçekten hareketle ikinci dönem için kesinlikle aday olmayacağımı bildirmekten mutluluk duyacağım. Bu söylediklerimizin gerçekleşme durumunu, her yıl dönem sonunda tüm akademisyenlere ve öğrencilere hesap verme sorumluluğu altında dürüstçe ifade edeceğimi de eklemek isterim.

Şaşırdım…

Sayın Mercimek bu sözü nedeniyle seçilir de, dönem sonunda ”Sizlerden gelen talep üzerine yeniden adayım.” deyiverirse… (!)

Demez herhalde. Sayın Mercimek “politikacı” değil!

Tabi ben bu sözü biraz da manidar buldum. Yoksa Sayın Mercimek, “Mansur hoca birinci döneminde ne yaptı ki ikince döneme talip?” mi demek istiyor!

xx        xx        xx

Seçilmesi halinde Yaz Okulu’nun yeniden açılacağı müjdesini veren Rektör Adayı Prof. Dr. Bedrettin Mercimek açıklamasında Açık Öğretim ve Uzaktan Eğitim sisteminin örgün öğretimle entegre edilmesini sağlayarak 4 ay boş kalan üniversite tesislerini, ülke ve Muğla ekonomisine kazandıracaklarını da kaydetmiş. Bu vaatler bana bildik geliyor. Geçen rektörlük seçiminde adaylardan birisi; Prof. Dr. Namık Açıkgöz müydü, hangisi söylemişti anımsamakta güçlük çekiyorum…

Sayın Mercimek ayrıca, Tekno-Park, Bio-Park, Doğa-Park ve Uçuş Parkı gibi çalışmalar yapmak istediğine değinip, “Böyle bir üniversite ancak dünya ile entegrasyon sonucu oluşturulabilir. Bu entegrasyonu yaparak bölgenin cazibe merkezi olacak.” demiş.

Bunlar Muğlalıların da duymak istediği yerinde sözler!

Prof. Dr. Mercimek şöyle devam etmiş:

Evrensel site anlamından hareketle bütün hak ve özgürlüklerin sağlandığı demokratik platformlarda en geniş anlamda düşünce özgürlüğü sağlanarak gerçek bir üniversite olma yolunda kararlı adımlar atılacaktır. Bu bağlamda Öğretim elemanlarının atama ve yükseltilmesinde liyakat ilkesinin dışında hiçbir husus dikkate alınmayacaktır. Rektörlük güç merkezi olmaktan çıkarılacak, bölümler gerçek akademik fonksiyon gören birimlere dönüştürülecektir.

xx        xx        xx

Rektör Adayı Prof. Dr. Okay Nazlı Yağcılar da İş Hanı’nda yaptığı açıklamasında “Üniversitemizin sahip olduğu potansiyel en verimli şekilde değerlendirilmesi ve hak ettiği seviyelere ulaştırılması gereklidir.” demiş.

Muğla Üniversitesi kurulalı neredeyse 22 yıl oluyor, hala hak ettiği seviye tartışılıyor. Anlamıyorum… (!)

Prof. Dr. Nazlı açıklamasında “Üniversitemizin sahip olduğu potansiyel en verimli şekilde değerlendirilmesi ve hak ettiği seviyelere ulaştırılması gereklidir. Birikimim, tecrübem, sosyal ilişkilerim ve vizyonum itibari ile üniversitemizi arzu edilen düzey çıkarabileceğime inanıyorum. Bu nedenle yapılacak seçimlerde özgür, yenilikçi, demokratik, şeffaf ve Muğla ile bütünleşmiş bir üniversite için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi rektörlüğüne adayım.

Rektör seçilmesi halinde gerçekleştirmek istediği hedeflerini de açıklayan Prof. Dr. Nazlı şöyle devam etmiş:
Yerel konumu ve kuruluş itibarı ile hak ettiği konuma ulaşacak bir kurumsal üniversite. Kalitesini belgeleyen, ölçülebilir, denetlenebilir, dünyaya entegre bir üniversite. Geleceği inşa edecek, lider ruhlu insan kaynağını yetiştirebilecek bir üniversite.

Demek ki üniversitemiz hala özgür, yenilikçi, demokratik, şeffaf olamamış! Demek ki üniversitemiz kalitesi belgelenebilir, ölçülebilir, denetlenebilir ve Dünya’ya entegre değilmiş.

Şaşkınlık içindeyim…

xx        xx        xx

Rektörlük için en son çıkan aday Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Gürsoy Doğan oldu. Sayın Doğan aynı zamanda Prof. Dr. Nazlı ile birlikte Tıp Fakültesi’nden çıkan ikinci aday.

Prof. Dr. Gürsoy Doğan’ın hastanede başhekimliği henüz yeni sayılır. Buna karşılık sayesinde hastanenin fiziki koşullarına rağmen gözle görülür bir kalite yükselmesi de kendini hissettirdi. Eğer rektör seçilirse bu başarısını sürdürebilir mi bilemiyorum. Bunu üniversitemizin öğretim üyeleri değerlendirecekler.

Gürsoy hoca adaylığını açıklarken, “Her başarının temelinde insan vardır. Her birey bir değerdir. Öğrencimiz, öğretim üyemiz, çalışanımız çalışanlarımızın aileleri, şehrimiz, hemşerilerimiz bir bütünün parçalarıdır.” diyerek şöyle devam etmiş:
Paydaşlarımızın mutluluğu bizim için önemlidir. Bizler, hekimlik mesleğimiz gereği, insana bakışımız farklıdır. Kültürümüzde insanı yaşat ki devlet yaşasın düsturu vardır. Bu anlayışa paralel olarak, bilimsel niteliği arttırmak, Türk üniversiteleri sıralamasında hak ettiğimiz yeri almak, sadece Muğla’nın değil bir üniversitesi olma yolun da adımlar atmak, şehrimizin etkin dinamikleri ile iletişim halinde olmak, müşterek projeler üretmek, öğretim üyelerimizi TÜBİTAK ve AB projelerine katılımları yönünde teşvik etmek başlıca hedef ve amaçlarımızdandır.

xx        xx        xx

Yeni bir aday daha çıkar mı bilmiyoruz. Bildiğimiz Prof. Dr. Mansur Harmandar dışında ortaya çıkan adaylara göre, üniversitemiz pek çok yönden tartışılır durumda… Bizim yaptığımız bir durum tespiti. Elbette Mansur hocanın bu sözlere yanıtı vardır. Yoksa ve seçilirse de bunları “yapıcı eleştiriler ve temenniler” olarak kabul eder diye umuyorum…

Üniversitemiz sıradanlaştı, niteliğini kaybetti

Temel hedef dünyaya açılmak

Bunlar adaylardan önemli ara başlıklar. Umarız kim seçilirse seçilsin, bu iki başlık o ismin döneminin nirengi noktası, kerterizi olur…

Muğla artık güzellikleri hak ediyor.

15 Mayıs’ta yapılacak olan öyle ya da böyle bir demokratik yarış. En azından öyle olmalı…  Benim gönlüm Mansur hocadan yana, ama bütün adaylara Muğla ve üniversite gençliğimiz için başarılar dilerim.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.