Tıp Literatürüne Geçtik

Bu haber 13 Kasım 2017 - 0:34 'de eklendi ve 2.266 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür
 

T.C. Sağlık Bakanlığı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi genel cerrahlarından Op. Dr. Naki Bulut’tan bir mesaj aldım. Çok mutlu oldum. Kendi adıma, Naki Bulut adına mutlu oldum. Elbette bizi mutlu eden anestezi uzmanları adına da mutlu oldum.

Muğla ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi adına da mutlu oldum.

Çünkü Muğla’nın doktorları literatüre geçti.

Op. Dr. Naki Bulut’un mesajı şöyle:

Sayın Özcan Özgür,

Yerel gazeteciliğiniz ile Muğla medyasındaki yerinizi sosyal bilimciler belirleyecek ancak Safra kesesi ameliyatınız ile tıp literatürüne geçtiğinizi tıp tarihinde yerinizi aldığınızı haber vermek için yazıyorum. Size uygulanan özel anestezi yöntemi (Paravertebral Block) Dr Başak Altıparmak ve arkadaşları tarafından olgu sunumu olarak hazırlandı ve gönderildiği uluslararası bir tıp dergisinde (Journal of Clinical Anesthesia) yayına kabul edildi. Çok yakında basılacak, basımı ile birlikte yazının özgün halini de sizinle paylaşırım.

 

xx        xx        xx

Zor bir ameliyattı…

Safra kesesi kolay ameliyatlardandır. Benimkisi zor ve hatta imkansızdı… Engelli olmama neden olan Ankilozon hastalığı nedeniyle ameliyatta narkoz alabilmem için başımı geriye alamıyorum.

Epidural anestezi bel bölgesinde omurlar arasında şırınga girebilecek ve omuriliğe ulaşılabilecek bir boşluk vardır, buradan yapılır. Oldukça güçlü bir anestezidir. Halk arasında “bel kemiğinden uyuşturma” deniliyor.

Bende yapılamadı… Omurga kemikleri arasında şırınganın girebileceği bir boşluk yoktu. Ankilozonun getirdiği hareketsizlikle omurga kemikleri birbirine yapışmıştı. Yani ameliyat için uyuşturulma imkanım yoktu. Ameliyat olamıyordum…

Bana “ağabey” diyor, ben de “kardeşim” diyeceğim.

Kardeşim Naki Bulut o zaman “Üzülme, endişelenme, ben bu ameliyatı yaparım” dedi.

Kendisi gibi “kendilerinden emin” ama “çılgın” anestezi uzmanlarını bir araya getirdi ve muhtemelen onları ikna etti. Yaşamım ya ameliyatta veya Safra Enfeksiyonu kaynaklı sarılık sonucu nihayete erecekti. Herkesle helalleştim…

Hiç yol kalmadı ise yol açacaksın” derler. Kardeşim Naki o yolu açtı. Anestezi uzmanları denenmemişi denediler ve o gün kazandık…

 

xx        xx        xx

O “insani koşulların” çok ötesindeki, adında “eğitim araştırma” sözcükleri olsa da imkanları sınırlı hastanede bir mucize gerçekleştirilmişti.

Bu ameliyattan öncede uzun süre ortopedi servisinde Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğan’ın hastası olarak uzun süre (7 ay) kalmıştım.

Daha geçenlerde bir meslektaşımın bir yakını hastaneye yatmış, o arkadaşım sosyal medyadan Muğla’yı ayağa kaldırmıştı. Ben yapamıyorum… Yapmamalıyız… Mesleğimizi herkes için kullanabiliriz…

Öteki hastalar ne yapsın?

Neyse yaşıyorum işte… Takdir-i İlahi… Bir de kardeşim Naki ve anestezi uzmanı meslektaşlarının (Prof. Dr. Bakiye Uğur, Yrd. Doç. Dr. Başak Altıparmak, Uzman Dr. A. İhsan Uysal ve Asistan Dr. Mustafa Turan) ellerinde yaratılmış bir mucize…

Siz bunu bilmiyordunuz.

Kim bilir o yıkıntılık gibi hastanede “insan seven”, “idealist” doktorların, anestezi uzmanlarının ellerinde daha ne mucizeler yaratılmıştı.

Bilmiyoruz…

 

xx        xx        xx

Şimdi 29 Ekim itibariyle çok güzel, eskisinin yanında “lüks” diyebileceğimiz bir “hastane binasına” kavuştular…

Yine mi hastane?

Evet, yine hastane…

Ta ki yeni hastanenin eksikleri, aksaklıkları giderilinceye ve Muğla (Menteşe) Devlet Hastanesi faaliyete geçirilinceye kadar dönüp dolaşıp hastane diyeceğiz.

Niyetimiz Muğla ve bölgemiz için çok önemli bir hizmet olan “Eğitim Araştırma Hastanesi” yeni binasını itibarsızlaştırmak, sıradanlaştırmak değildir… Nitekim MUTSO yöneticilerinin ziyaretinde Hastane Başhekimi Prof. Dr. Ümit Başar Semiz de eksikleri sayıp dökmüştür…

Biz de ne yapıyorsak kulun razı olması ve duası için yapıyoruz.

Gerçekten emeği geçenlerden Allah razı olsun. Kul da razı olsun…

Op. Dr. Naki Bulut, Muğla Tıp Fakültesi ve dolayısıyla Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin onuru olan uluslararası tıp dergisi, “Journal of Clinical Anesthesia” da yer verilen yayın ile ilgili paylaşımda bulunurken, “Hazır elim klavyeye değmiş iken de sizin de son günlerde sıklıkla değindiğiniz hastane konusundaki düşüncelerimi de paylaşmak istiyorum.” demiş.

Hayır… Bugün Op. Dr. Bulut’un hastane konusundaki düşüncelerinden söz etmeyeceğim. Yarın paylaşırız…

 

xx        xx        xx

Bu köşede 09.11.2017 Perşembe günü “Eski Devlet Hastanesi Yeter” başlığı ile yer alan yazımın altına okurlarımızdan “Oktay Özel” şu yorumda bulunmuş:

Merhaba. Milletvekilinin Muğla’nın büyük problemini çözdük açıklamasına bir anlam veremiyorum. 1. Basamak, 2. Basamak, 3. Basamak Hastane terimlerini sektördeki insanlar yorum yapabilir. Ama ben sıradan bir vatandaş olarak merkez nüfus 108 bin olan Muğla’nın 500 yataklı bir kamu hastanesi ile büyük sorunu çözdük demesini, önceden hiç hastane yoktu 500 yataklı hastane yaparak büyük sorunu çözdük diye yorumluyorum. 105 bin nüfusa 500 yataklı hastane demek binde 5 demek. Yalnızca merkezi düşünürsek eğer Muğla merkezde 2 bin 500 – 3 bin yatak kapasiteli kamu hastaneleri olsaydı o zaman büyük sorunu çözdük anlam kazanırdı. Biz tam teşekküllü ve en az 3 bin yataklı Devlet Hastaneleri istiyoruz. Bunu da 3 yıl içinde yaparlarsa büyük bir sorunu çözmüş olurlar. Bunun haricinde yapılan yüreğimize su serpen açıklamaları kabul etmiyorum.

Vatandaş ister… İstemeli de… Fakat Oktay Özel bey biraz abartmış. Olsun…

Bizim istediğimiz Muğla Devlet Hastanesi’nin 200-250 yataklı olarak faaliyete geçirilmesi…

 

xx        xx        xx

Tabi Oktay Özel beyin “yüreğe su serpme” sözü yabana atılmamalı.

Hastane meselesini yakından takip eden AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk geçen hafta beraberinde Seydikemer ve Yatağan İlçe Başkanları ile Seydikemer, Köyceğiz, Kavaklıdere Belediye Başkanları olduğu halde Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ile görüştü. Görüşmeler ile ilgili sosyal medya hesabından bilgilendirme yapan Öztürk, Yatağan ve Marmaris Devlet Hastanelerinin ihalesinin Aralık ayı ortasında yapılacağı ve Seydikemer’e 200 Yataklı Bölge Hastanesi ayarında Devlet Hastanesi temelinin Haziran 2018 de atılacağı bilgisini verirken, Muğlalılara müjdesi şöyle oldu:

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanemizin Anjiyo Merkezi ve Onkoloji Merkezi eksikliklerinin en kısa sürede tamamlanması talimatını veren Bakanımıza Muğlalı hemşerilerim adına teşekkür ederim. Menteşe ilçemizde eski hastane yerinin deprem yönetmeliğine uygunluğu kontrol edilip, 2019 yılında butik hastane yapılacak şekilde çalışma yapılması yönünde görüş birliğine varıldı.

İşte bu da bir çeşit yüreğe su serpme… (!)

 

xx        xx        xx

Milletvekili Öztürk’ün dediği doğru ise Türkiye’nin ilk “butik hastanesiMuğla’da açılıyor. 2019’da yapılacak. 2020 de faaliyete geçer mi belli değil.

Oysa biz Muğla Devlet Hastanesi’nin yerinde faaliyete geçirilmesini istiyoruz.

Bugün Kamu Hastaneleri Birliği ile İl Sağlık Müdürlüğü ve Eğitim Araştırma Hastanesi yöneticileri ile kahvaltıda birlikte olacağız. Sorularımız olacak.

Onları anlamaya, Muğla’yı anlatmaya çalışacağız…

Yarın: Eski Hastane’de Kocamustafendi Kızı Pembe Ana’nın Eli Var!

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

6 ADET YORUM YAPILDI
Nazmiye Halvaşi 13 Kasım 2017 / 05:10

Geçmiş olsun Özcan Bey, imkansızı yeni bir yol açarak başaran Op. Dr. Naki Bulut ve ekibini yürekten kutluyorum.. Ne müthiş bir haber..

Konu hastane olunca, Datça’da yaşayan, haftada üç gün babasını diyaliz için Marmaris’e götüren biri olarak yazmadan edemedim.. Bizim yeni bir hastanemiz var (!).. Zor yapıldı, zor açıldı, yatak sayısı eskisi ile aynı ama var bir hastanemiz.. Bizler yine Marmaris ve Muğla’ hastanelerine taşınıyor olsak da var bir hastanemiz..
Var mı var..
Datça’nın Hikayesi uzun onu şimdilik geçiyırum bir kalem..

Marmaris Devlet Hastanesi, gördüğüm en güzel devlet hastanesidir..
Tam da butik bir hastane..
Doktorları güzel..
Temiz bir hastane..
Bir tek şikayetim acil servis yolunun araçların parketmesi veya oralara girmesi nedeniyle ambülansların hareketinin zorlaşması..
Dilerim o hastaneye dokunmazlar..

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Hastanesi açılmış sevindim. Geçenlerde Muğla’ya gelirken hasta bir arkadaşımı da getirmiştim farkettik ki Sakar altından toplu taşım kullanarak gelen hastaların hastaneye ulaşma şansı yok..! Şehir merkezine kadar gitmek ve tekrar farklı bir araç kullanmak gerekiyor..
Merdiven konusuna gelmiyorum henüz..!

Özcan Bey, ülkemizin yetişmiş çok iyi doktorları var şanslıyız.. Lakin sinekten yağ çıkarma politikaları ile yapılan/yapılamayan yapılar yüzünden hasta da, doktorlar da rezil durumda..

Bu kadar özetleyebildim..
Kalın sağlıcakla..

Hüseyin Akar 13 Kasım 2017 / 07:40

Muğlamız ve ülkemiz adına yapılan ve yapılacak olan iyi şeyler kişi adına değil insanlık adına olduğu sürece kişi veya siyasi düşünce ayrım yapmadan hepsine teşekkür ederim.

Hüseyin Anıl 13 Kasım 2017 / 10:09

Özcan sen kendin bir mucizesin kardeşim. Yaşam seni sevgili eşine kızına tüm sevenlerine Muğla’ya ve insanlığa bağışlasın.Sana sağlıklı bir yaşam dilerim.

Eleni Karyali 13 Kasım 2017 / 14:24

Özcan bey size çok geçmiş olsun acil şifalar diliyorum. Dr.lariniza başarılarından dolayı kutluyorum. bunun dışında Hastaneler ve ülkemizdeki sağlık politikası konusunda Nazmiye Halvasi hanim efendinin yorumu üzerine başka yorum yapma gereği duymuyorum. SAGLIKLI VE MUTLU BİR YASAM DILIYORUM. SAYGI VE SEVGİLER.

Hasan Harput 13 Kasım 2017 / 20:58

Özcan bey öncelikle geçmiş olsun der, acil şifalar diliyorum. Yeni HASTANE mız Muğlamıza hayırlı olsun.Ticaret ve Sanayi odamız ve STK temsilcilerinin Hastane ziyaretlerinden sonra ; eksikliklerin tesbiti ve çözümlerini paylaştılar. MARMARİS ten yazan Nazmiye Halvaşinin yorumuna katılıyorum. Toplu taşımayla gelen ister sakar istikameti isterse Yatağan istikametinden gelen hastaların daha kolay ulaşabilmeri için Belediyemize büyük görev düşüyor. Sağlıklı, Mutlu , Huzurlu yaşam dilerim.

ali kökcü 14 Kasım 2017 / 09:44

SAYIN ÖZCAN BEY SAYGILAR SUNAR BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLER ALLAH ACİL ŞİFALAR VERSİN DİYOR SAĞLIKLI NİCE YAŞMLAR DİLİYORUM. NAZMİYE HANIMIN BAHSETTİĞİ ULAŞIM KONUSUNA MUTLAK ÇÖZÜM BULUNMASINA İNANIYORUM İNŞAALLAH KISA SÜREDE HASTANE KONUSUNDA ÇÖZÜLECEĞİNE YÜREKTEN İNANIYOR BAŞARILARINIZIN DAİM OLMASINI DİLİYORUM