Tıp Fakültesinde ‘Temel Yoğun Bakım Eğitimi’ gerçekleştirildi

Bu haber 09 Mayıs 2015 - 1:01 'de eklendi ve 1.123 kez görüntülendi.

tipfakulteMuğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği işbirliğiyle “Temel Yoğun Bakım Eğitimi” düzenlendi.
Haber Merkezi
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği işbirliğiyle “Temel Yoğun Bakım Eğitimi” düzenlendi.
Muğla Sıtkı Koçman üniversitesi Atatürk Kültür merkezinde düzenlenen Eğitimin açılış konuşmaları Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğan ve Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği Başkanı ve Dokuz Eylül üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilgin Cömert tarafından yapıldı.
İlk olarak konuşan
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğan konuşmasında yoğun bakım ünitelerinin önemine değinerek, yoğun bakımın cerrahi branşların olmazsa olmazı olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Aydoğan, etkinliğin düzenlenmesine emeği geçenlere teşekkür ederek, eğitimin başarılı olmasını diledi.
Dekan Aydoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bu ve buna benzer toplantılar Üniversitenin gerçek anlamdaki bölgeye misyonunu koyan bir şey, bu ve buna benzer toplantılar ile Üniversite, özellikle sağlık alanında sağlık konusunda ulusal ve uluslararası standartlarında her türlü kaliteye sahip olabilmesini sağlayacak. Özellikle bize müracaat eden hastalarımızın en üst seviyede eğitim ve kaliteli olan ekibimizle beraber hizmet almasına, hizmet edecektir. Bu anlamda özellikle sağlık alanında yapılan yatırımlar, inşaatlarımız, biten Morfoloji binamız bize öğrenci ve öğretim üyesinin daha kaliteli bir seviyede talebine sebep olacaktır. O yüzden biz bu tarz ekibimizin ve çevremizin eğitimiyle ilgili toplantılara önem veriyoruz, Muğla’yı öncelikle tanıtıyoruz ve tanıtmaya gayret ediyoruz, herkesin gerçek anlamda Muğla’ya, Muğla farkındalığında oturtmasını düşünüyoruz” dedi.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıklar Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Cem Şahin ise şunları söyledi:
“Bugün burada Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıklar Ana Bilim Dalı
bünyesinde aynı zamanda Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneğinin müşterek katkılarıyla yaptığımız bir temel yoğun bakım kursu, bu yoğun bakım kursuna Muğla’da bulunan ilçeleri kapsayan yoğun bakım ve hizmet veren tüm doktorlarımız, yoğun bakım çalışan doktorları, hemşireler ücretsiz bir şekilde katılım sağladılar. Yoğun bakım hakkında farkındalığı arttırmak, yoğun bakım işleyişi hakkında bilgi vermek ve bu açıdan çalışan yoğun bakım çalışanlarımıza bir eğitim hizmeti şeklinde planlandı. Kurs bir gün sürecek saat 09.00’dan 17:30’a kadar devam edecek bir kursumuz olacak. Yoğun bakım niçin önemli çünkü, yoğun bakım üniteleri 24 saat kesintisiz hizmet veren özel birimler yani sonuç itibariyle organ yetmezliğiyle gelmiş bir hastanın yoğun bir tedavi desteğine ihtiyacı olan hastaların 24 saat kesintisiz hizmet verilmesi gereken bir ünitedir ve bu üniteler sadece doktor bazında işleyen üniteler değil, hizmet veren hemşireler, yardımcı sağlık personellerinin müşterek katılımlarıyla süre gelen ve kesintisiz hizmet veren üniteler ve bunlar bir çok sağlık personelinin büyük bir özveriyle bu işi yapıp çalışmaktalar, bu bağlamda bu farkındalığı arttırmak ve bu hizmeti sağlayan çalışanlarında eğitimlerine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilmiş bir kurstur.”
Daha sonra Dokuz Eylül üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilgin Cömert, Türk Dâhili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği hakkında bilgiler verdi. Onuncu yılını kutlayan Derneğin 12. Kongreyi gerçekleştirdiğini belirten Prof. Dr. Cömert ardından “Yoğun Bakım Yapılanması, Fiziksel yapılanma, yönetim ve organizasyonunu anlattı.
Ferat Yüksel ziyaretlerine devam ediyor
MHP Muğla Milletvekili adayı Dr. Ferat Yüksel ziyaretlerine hız kesmeden devam ediyor. Seçim çalışmaları çerçevesinde Yüksel Milas’ta Beçin halk pazarı, Menteş 1. Bahar şenliği ve Milas Ticaret ve Sanayi odasına ziyaretler gerçekleştirdi.
Haber Merkezi
Dr. Ferat Yüksel, ilk ziyaretini Beçin halk pazarına yaptı. Beraberinde MHP Milas İlçe Başkanı Mehmet Çayırlı ve yönetimi, MHP Milas Kadın Kolları Başkanı Ayşe Tavaslı, Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Kazım Özkan ile pazardaki halkı ziyaret edip, tek tek el sıkıştılar. Yüksel, ürünlerini satamadıklarını dile getiren vatandaşlara Milliyetçi Hareket Partisi’ni işaret etti. Türkiye’nin ekonomisini eleştiren Yüksel, ‘Biz çiftçimizin derdini sıkıntısını biliyoruz, ekonomik anlamda şaha kalkmış bir Türkiye için oyunuza talibiz. Türkmen Beyimiz Sayın Dr. Devlet Bahçeli’yi başbakan yapmak, bu ülkenin huzur ve refahına imza atmaktır” Dedi
Dr. Ferat Yüksel ikinci ziyaretinde Menteş Köyü’nde birincisi düzenlenen bahar şenliğine katıldı. Program Mehter takımının eşsiz mehter marşlarıyla coşkulu bir şenliğe dönüştü. Mehter takımının mola verdiği sırada Yüksel, Türkmen’ lerin simgesi olan kıl çadırda oturup, gençlerle hatıra fotoğrafı çektirdi.
Milas Ticaret Ve Sanayi Odası’nı Ziyaret Ettiler
Dr. Ferat Yüksel bir sonraki ziyaretini Milas Ticaret ve Sanayi Odası’na yaptı. Yaklaşık bir saatlik süren toplantı da, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Başkan Yardımcısı Sami Kont, Yönetim kurulu üyeleri Koray Türkoğlu, Ömer Eliş, Halil İbrahim Gülen, Soner Çamlıbelen ve Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Kazım Özkan ile bu yörenin en verimli ve en lezzetli üretimi olan zeytinyağı, Milas’ın tanınması, sanayide bulunduğu noktayı ve ekonomisi üzerine konuştular. Yüksel, ‘Ben bu toprakların çocuğuyum, burada doğdum ve Allah nasip ederse burada öleceğim. Seçim için gelmedim, ben 8 Haziranda da Milas’ta olacağım. Kendimi doğduğum bu topraklara borcumu ödeme adadım ama ne yazık ki Milas her gün daha da geriliyor. Oysa Milas tarihiyle nice beyliklere ev sahipliği yapmış bir bölgedir. Burada sanayinin ve ekonominin durumu ortada. Milas’a özgü ürünlerimizin tanıtımında, Milas’ın ve Milaslının kalkınmasında biz üstümüze düşen göreve hazırız” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.