Tıp Fakültesi Ne Zaman?

Bu haber 07 Ocak 2016 - 1:26 'de eklendi ve 5.387 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bu günlerde yanıtı aranan iki soru var: Tıp Fakültesi Araştırma Uygulama Hastanesi yeni binası ne zaman faaliyete geçecek? Yeni hastane faaliyete geçince mevcut hastane (eski Devlet Hastanesi) binası ne olacak?

Her iki sorunun yanıtının olumlu olabilmesi için “siyasete” büyük görev ve sorumluluk düşüyor.

İlk sorunun yanıtı belli: Mayıs 2016… Bu tarih “ertelenmiş” bir tarih olsa da bir daha ertelenebilir! Büyükşehir Belediyesi Morfoloji Binası ile yeni Hastane arasını asfaltlamış, ama o alanın karayolu bağlantısını Büyükşehir mi, Karayolları Bölge Müdürlüğü mü yapacak belli değil.

İnşaatı süren Fakülte Hastanesi’nin ise bir sürü eksiği olduğu söyleniyor.

xx           xx           xx

Hastanedeki ilk günlerimde ziyaretime gelen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur HarmandarBiraz daha sabretsen yeni hastanede tedavi ederdik.” demişti. Gülüşmüştük. Şaka gibi…

Şaka gibi gelen Mansur hocanın sözleri değil, Tıp Fakültesi Hastanesi’nin Mayıs 2016’da açılacak olmasıydı… Onca yıl sonra kulağa hoş geliyor.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğdu’nun Hamle Medya Grubu’nun yönetici ve çalışanlarının yeni yıl kutlama ziyaretindeki şu sözleri de kulağa hoş geliyor:

Muğla maalesef haritadaki konumuna baktığımız zaman beklenen den biraz daha ağır kalmış gibi görünse de sağlık alanında çok kısa bir süre içinde fiziki ve kadro anlamında yapılaşma ve yapılanmayla Türkiye de çok ses getireceğimize inanıyoruz. Bu bölge insanının bölge pizmit.com dışına gidip çare, tedavi almasına fırsat kalmayacak tarzda kendimizi hazırlıyoruz. 2016 yeni Eğitim Araştırma Hastanemizin bitmesi sonrasında Muğla Üniversitesi’nin özellikle sağlık alanındaki patlamasını tüm Türkiye’ye duyuracağız.

xx           xx           xx

Hemşerimiz Nevres hocaya inanıyorum…

Hastası olduğum veya “Muğla doğumlu” bir hemşerimiz olduğu için değil, Muğla’dan önceki yerlerde neler yaptığını; Muğla’ya gelince fakültesinde yarattığı sinerji yanında, Muğla Valiliği, İl Sağlık Genel Sekreterliği ve Rektörlükle işbirliği içinde derme çatma hastane koşullarında neler yapabildiklerini, Denizli’de Aydın’dan eski Tıp Fakültesi olduğu halde Denizli’den Muğla Ortopedi’ye hasta geldiğini gördüğüm için inanıyorum.

Üstelik Muğlalı birinin doğduğu toprağın doyduğu toprak ta olmasının hissettirdiği borçluluk duygusunun nasıl bir şey olduğunu kendimden biliyorum.

Nevres hocaya ve birlikte çalıştığı arkadaşlarına asıl Tıp Fakültesi’nin Üniversite içinde ortaya koyduğu “akademik” performans nedeniyle inanıyorum.

xx           xx           xx

Nitekim 2015 yılının son günlerinde Öğrenci Sarayı’nda düzenlenen törende Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin değişik fakülte ve bölümlerinde akademik yayınlarda başarılı olan öğretim üyeleri ödüllendirilirken, Tıp Fakültesi öne çıktı. Bu sene Web of Science’de Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin 300’ün üzerinde yayını bulunduğunu, bunun 96’sının Tıp Fakültesi’ne ait olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar törende şunları söylemiş:

Üniversitelerin başarısında dikkate alınan yayınlar Web of Science (VOS) tarafından tanınan yayınlardır. Burada 300’ün üzerinde yayınımız var. Az değil, ama daha yukarılara çıkmamız gerekiyor. Her öğretim üyemize bir yayın düşmesini istiyoruz. Bu yıl sürpriz bir şekilde Tıp Fakültesi öne çıktı. Tıp fakültemizin 96 yayını var. Ardından Fen Fakültemiz geliyor ve Fen Fakültemizin 91 yayını var. Sosyal alanlarda biraz geri kaldık

Bu Tıp Fakültesi Dekanına inanılır…

xx           xx           xx

96 yayın ile fakültesi öne çıkan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğdu ödül töreninde, fakülte olarak hedeflerinin “Sağlık Turizmi” olduğunun altını çizerek şöyle anlatmış:

Bir yandan inşaat çalışmalarını yakından takip ederken diğer yandan Tıp Fakültesi’ne kazandırmak istediğimiz bölümler içinde çalışıyoruz. Hedeflediğimiz çalışmaları hayata geçirerek M Kapının karşısındaki alanı ‘sağlık kompleksi’ haline getireceğiz. Tıp Fakültesi Hastanesi sadece Muğla’nın değil bölgenin önemli bir lokomotifi olacak. Hedefimiz sadece hemşerilerimizi Aydın’a, İzmir’e gitmekten kurtarmak değil. Hedefimiz Muğla’yı Sağlık Turizmi ile buluşturmak. Hastanenin hizmete girmesi ile Muğla’da sağlık turizminin önü açılacak. Dünya’nın sağlıkta iyiliğini Muğla’da arayacak. Bu konuda kesinlikle iddialıyız

Muğla bu hedefi 10 yıl öncede yakalayabilirdi. Neyse her şeyde bir hayır vardır diyelim…

xx           xx           xx

Peki, Mayıs ayında beklenen adım atılabilir mi?

Üniversite’nin (M) Kapısı karşısında önce Morfoloji inşaatı başlamıştı. Temeli oldukça gecikmeli atılan Hastane inşaatı da neredeyse Morfoloji inşaatı ile birlikte bitti. Orada yükselen iki görkemli yapı, yoldan geçerken gören Muğlalıları önce meraklandırıyor sonra gururlandırıyor…

Tıp öğrencileri Morfolojide öğrenim görmeye başlamışlar. Ama hastalarında Mayıs’ta tedavi görmeye başlamaları bana uzak geliyor… Tıp Fakültesi Hastanesi’nde projede mi yoktu, vardı da unutuldu mu bilmiyoruz, olmazsa olmaz eklenti ve düzeltmeler yapılıyormuş. Konuyu görüştüğümüzde Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, “Eksiklerin giderilmesi için para gerekiyordu, hallettik.” derken, Muğla İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Rıza Murat HimoğluAnkara’da sıkıntımız yok. Gereken yapılıyor.” dedi. Dekan Prof. Dr. Aydoğdu da oldukça rahat görünüyor. “Hiçbir sorun yok” diyor.

İyi de otomobiller nereye park edecek?” diye soranlar olmuştu. 840 araçlık kapalı otopark varmış… Tek eksik Karayolu bağlantısı… Onu da Büyükşehir mi, Karayolları mı hangisi yapacaksa yapar artık. Artık Mayıs olmazsa Haziran olur.

Kesin olan bir şey var, o da Tıp Fakültesi’nin bu sene ilk mezunlarını verecek olması…

xx           xx           xx

Peki, Tıp Fakültesi’nin yeni Hastanesi faaliyete geçince mevcut hastane ne olacak?

Muğlalıların beklentisi 501 yataklı eski “Devlet Hastanesi”nin 2. Basamak Sağlık Hizmeti vermeye devam etmesi… Tek kişilik odalar olarak yatak sayısı azaltılabilir.

Şu anda aynı avluda Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi inşaatı devam ediyor. Şu anda Tıp Fakültesi olarak kullanılan bina Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü haline getirilirken, Sağlık Müdürlüğü binası da “Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi” haline getirilebilir.

Muğla’nın Aydın’dan neyi eksik?

xx           xx           xx

Bugün Aydın’da Adnan Menderes Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi (102’si yoğun bakım olmak üzere 587 yataklı) yanında 295 yataklı Atatürk Devlet Hastanesi, 464 yataklı Aydın Devlet Hastanesi ve Ağız Diş Sağlığı Merkezi ile birlikte 256 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi bulunmakta. Ayrıca 850 yataklı Aydın Şehir Hastanesi inşaatı devam etmekte…

Düne kadar Aydın’da eksiğimiz “siyasetçi” idi… Bugün herkesin umudu Milletvekilleri Hasan Özyer ve Nihat Öztürk… Bu anlamda önce Devlet Hastanesini geri getirebilirler. Zaten kendileri ile bunu ziyaretime geldiklerinde konuşmuştuk. Olumlulardı.

Milletvekili Öztürk üstelik Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’na yakınlığı ile bilinir. Hadi hayırlısı…

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.