Tıp Fakültesi Hastanesi Tamam!

Bu haber 07 Aralık 2016 - 0:01 'de eklendi ve 1.195 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

 Önceki gün Hamle’nin manşetindeki fotoğraf dikkat çekiciydi.

Vali Amir Çiçek sağına İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci’yi, soluna MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar’ı almış o fotoğrafı vermiş.

Tabi ben o karenin gazetecilere bilinçli bir şekilde “dikkat çeksin” veya “mesaj versin” diye verildiğini sanmıyorum.

İl Milli Eğitim Müdürü EkinciFETÖ’cü” değil… MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Harmandar da “FETÖ’cü” değil…

Ancak her iki isimde Muğla’da devam eden FETÖ operasyonları üzerinden hak etmedikleri halde çok hırpalandılar.

Fotoğraf karesinde Vali Amir Çiçek’in ifadesi adeta “Muğla bizden hizmet bekliyor. Herkes işine baksın” der gibiydi…

xx            xx            xx

Üniversitenin Atatürk Kültür Merkezi C Salonunda yapılan protokol törenine Muğla Valisi Amir Çiçek, MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumhur Çoban, İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, ilçe milli eğitim müdürleri, okul müdürleri ve öğretim elemanları katılmış. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında “Eğitimde İşbirliği Protokolü” imzalanmış.

Protokolün Üniversite ile her alanda işbirliği yapmak için planlandığını belirten Milli Eğitim Müdürü Ekinci, “Muğla’mızda eğitim öğretime öncülük yapan üniversitemizin her alanda desteğini bekliyoruz. Fakültelerimizle zaten gerekli çalışmaları yapıyoruz.” derken, Rektör Harmandar, Muğla’da eğitim kalitesinin yükseltilmesi, öğrenci başarısının daha üst seviyelere çekilmesi için bu işbirliğinin gerekli olduğuna dikkat çekmiş.

Vali Çiçek ise “Eğitimde böyle bir işbirliğini sağladıysak ne mutlu bize. Hangi alanda olursa olsun çalışmalarımızın koordineli, ortak akıl ve kolektif hareketle yürütülmesi gerekiyor. Bu gibi projelerle vatanına, bayrağına, milletine, ailesine, çevresine yararlı, üretken, sorumluluk sahibi, kişilikli, hoşgörülü, demokratik haklarını koruyan, bilgiyi hayatına yansıtan nesillerin yetiştirileceğine inanıyorum.” ifadesinde bulunmuş.

Aradan kaç sene geçti, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Aksan idi. Üniversite, Mimarlık Fakültesi için tarihi eski liseyi istemiş, Aksan işi yokuşa sürmüştü…

Bakarsınız bu protokolun yüzü suyu hürmetine Mimarlık Fakültesi o tarihi yapıda açılır…

xx            xx            xx

Dünkü yazımda “Biz Tıp Fakültesi Hastanesi için ‘Ha bugün, ha yarın / oldu olacak, neden olmasın’ diye umut içinde şarkılar söylerken, Kalay’ın facebook hesabı olmasa ek inşaat ihalesi açıldığından veya açılacağından haberimiz bile olmayacaktı…” şeklinde ifadem olmuştu.

Muğla’da “Sağlık Turizmi”nin armadası olacak olan Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nin “helikopter pisti”nin olmadığını düşünebiliyor musunuz?

Unutulmuş!

Hastane projesinde tek unutulan helikopter pisti değildi…Kardiyoloji Merkezi” gibi çok önemli noktaların da atlandığı söyleniyordu. Kullanıcıları tarafından fark edilmemiş olsa da ortaya neredeyse Ortaca Devlet Hastanesi’ne yakın bir şey çıkacakmış.

Geçen Mayıs’ta açılacağı müjdelenen hastane önemli eksikler yüzünden açılamadı. Ek proje yapıldı. Zaten belediyenin duyarsızlığından kampusun karayolu bağlantısı da sağlanamamıştı…

xx            xx            xx

Muğlalının tamamlanmasını umutla beklediği bu hastane özel sektöre ait olsaydı, kaç kişinin ipi çekilirdi kimbilir… (!)

Peki Tıp Fakültesi: daha doğrusu Sağlık Bakanlığı Araştırma Hastanesi proje ve uygulamasında yaşanan ihmallerin, gecikmelerin faturası da kesilmiş midir? İşte onu bilmiyoruz…

Başta Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğan olmak üzere herkes ketum. Zaten Dekan Prof. Dr. Aydoğan’ın uygulamadan sorumluluğu yok. Ki Mete Kalay da 30 Kasım tarihli facebook sayfasındaki paylaşımında şöyle yazmış:

“#Allah’tan #Tıp #Fakültesi #Dekanı #Bu #İş’in #Ciddiyetinin #Farkında… Yoksa Üniversite Hastanesi diye içerisinde hiçbir önemli bölüm bulunmayan bir tip model kutu Hastaneye sahip olacaktık.

xx            xx            xx

Mete Kalay’ın paylaşımları şaşırtıcı… İşte onlardan biri:

“#Anlaşılan #o #ki; Sağlık Bakanlığı Üniversite Hastanesi’ni fizibilitesi hazırlanmadan normal bir üniversite hastanesi şeklinde planlanmış.

#Pekala #sormak #gerekmez mi; #İl #Sağlık #Müdürü ve #Kamu #Hastaneleri #Genel #Sekreteri, Sağlık Bakanlığı’na Muğla Üniversitesi Yeni Hastanesi İçin İhtiyaç Olan Birim ve Bölümlerin Bilgisini Vermemiş Mi?

Güzel soru…

Bilgi verildi de bilgiyi alanlar gereğini yapmadılar mı? Veya unuttular mı?” diye de sorulabilirdi…

Nasıl olsa Muğla alışık… Muğla’da senelerdir hastane “gecekondu” gibi yıkılır, yapılır: yeni Araştırma Hastanesi’nde olmayan birimlerde çok ihtiyaç duyulduğunda, Muğlalılar seslerini yükseltmeye başladıklarında yapılır, diye düşünülmüş olabilir…

xx            xx            xx

Gelin hep birlikte anımsayalım

2015 yılının Ağustos sonu, Eylül başı bir gündü. Vali Amir Çiçek beraberinde Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ümit Başar Semiz, Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Rıza Murat Himoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Veli Çelik olduğu halde hastane inşaatında ve Morfoloji binasında incelemelerde bulunmuş ve hep birlikte okulun çatısında Karabağlar manzaralı fotoğraf çektirilmişti…

Ertesi gün haber basına “İhale bedelinin 114 milyon 270 bin TL olan ve 750 iş gününde tamamlanacak Araştırma Hastanesi inşaatı 2016 yılının Mayıs ayı ilk haftasında tamamlanması bekleniyor.” diye servis edilmişti. Vali Amir Çiçek’in incelemedeki sözleri haberlere özetle şöyle yansımıştı:

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi önümüzdeki yıl hizmete açacağız. Sağlık ile ilgili yatırımlar sadece Sağlık Bakanlığımızın değil, Üniversitemizin de bu konuda sağlık alanında büyük hizmetleri olacak. Sağlık alanına tıp personeli yetiştirecek. Eğitim ve araştırma Hastanemiz de önümüzdeki yıl bu dönemde tamamlanmış olacak. Eğitim ve Araştırma Hastanemizde en önemli ve eksikliğini gördüğümüz Kardiyovasküler Cerrahi bölümü son anda projeye ilave ettirdik.

Hani nerede?

xx            xx            xx

Yazıma burada ara verdim. Tesadüfün böylesi… Milletvekili Nihat Öztürk TBMM’den arıyordu. Telefonda uzun uzun konuştuk. Yazımın başlığı görüşmeden önce “Araştırma Hastanesi’nde Helikopter Pisti Yok” idi; görüşmeden sonra “Tıp Fakültesi Hastanesi Tamam!” oldu.

Milletvekili Öztürk, “Hastaneyi Şubat’ta, en geç Mart’ta hizmete açacağız” dedi. Sevinmeyi bilemedim, inanamadım… “Sayın Öztürk Şubat ayında ek bina ihalesi yapıyorsunuz, hastane biter mi?” diye sordum. Müjdeli yanıtı şöyle oldu:

Haklıksınız, inşaat sırasında eksikler oldu gideriyoruz. Ama sayın bakanımızın talimatı ile yeni yıla yeni hastanemizle gireceğiz. Kardiyoloji’nin de içinde yer aldığı binanın Şubat ayında ihale edilmesi hastanenin açılışına engel değil. Hastanede 14 ameliyathane var. Bunlardan biri kalp ameliyatlarına uygun hale getirilecek ve hastaneyi açacağız. Ek bina için 20 milyon TL ödenek vardı, bakanımıza rica ettik, 25 milyon TL oldu.

Milletvekili Öztürk’e mevcut hastaneyi sordum. Sağlık hizmeti vermeye devam edeceğini söyledi. Milletvekili ÖztürkMilas Devlet Hastanesi’ni 14 Aralık’ta ihale ediyoruz. Yatağan’ın projesini ihale ediyoruz. Bodrum’da AYDEM ile sorun vardı, halloldu, inşaat başlıyor. Marmaris’te kat sorunu vardı. Belediye Başkanı Ali Acar’a teşekkür ediyoruz. Bir kat daha verdi. 3 katlı Marmaris Devlet Hastanesi’ni Şubat-Mart gibi ihale ediyoruz. 2017 de 4 hastane inşaatı başlamış olacak. Muğla’ya ayrıca Onkoloji ve benzeri 4 özellikli hastane daha kazandıracağız.” dedi.

Hadi hayırlısı…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Ayşe Kartal 07 Aralık 2016 / 08:13

Şimdi CHP milletvekili olan tıp fakültesi eki dekandan ses seda çıkmaz mı?

reşat öztepe 07 Aralık 2016 / 10:20

Gocuman; Dünkü yazınızı bu gün okuyabildim. Yazı yine özel ve güzel. bir kaç cümle ile yorum yapmak istiyorum.. Muğla da 1970 yılından beri kesintisiz yaşamaktayım. sadece bir 18 aylık askerlik hizmeti var. bilhassa 1973 yılındaki karaoğlan sevdasından nasibini alarak yoluna devam eden bir mugla. içme suyu konusu,raylı sitem konusu,doğalgaz konusu,kanalizasyon!?… konusu bu işlerin tümü YEREL hizmetten kaynaklandığını bizzat yaşadık. Şu an İçme suyun sıkıntısınıçekiyor isek bu tamamen o güünkü Muğla Şehr-i Emini değilmi.diğerlerini zaten sen biliorsun ama.Ak Parti Muğla da sadece2004-2009 da geldi. yaptığı hatalı çalışmalar sonucu halk verdiği desteği çekti. Belediye konusundaki hizmet olmasa da hizmet alamasa da destege devam,örnek mi>;benim İlçem Ula. Yatagan İlçesi. Ortaca İlçesi. selam ve sevgi. Haa Menteşe de ilave edelimmi acep.