Tıp Fakültesi Dekanı da aday

Bu haber 24 Eylül 2010 - 0:00 'de eklendi ve 810 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Üniversitesi Rektörlük Seçimi ile ilgili dünkü yazımı “Peki, şanslı isim kim?” sorusu ile noktalamadım!
Bence YÖK sistemine göre herkes şanslı… Ama dünkü yazımda da vurguladığım gibi, “referans noktaları”nın ağırlığının da olduğu bir gerçek… Kim nasıl aday olursa olsun ve üniversitedeki seçim sonunda sıralamada nerede yer alırsa alsın sonuçta YÖK’e gidecek 6 isimden 3’ü Cumhurbaşkanının önüne gidecek ve Cumhurbaşkanı o 3 ismin içinden birini onaylayacak.
Neye göre onaylayacak?
İşte bu sorunun yanıtı muhtelif!..
 
xx      xx      xx
Bu günkü yazımda, o “muhtelif yanıtlara gireceğiz” derken, dün M.Ü. Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Nurettin Demir adaylığını açıkladı. Böylece aday sayısı 6’dan 7’ye çıktı. 8’e, 9’a da çıkabilir. Doğrusu aday bolluğu Muğla Üniversitesi’ne yakışır.
İlginç bir noktanın altını çizmekte de yarar var.
Dünkü yazımı, “İlginç olan bir şey var, o da Prof. Dr. Nurettin Demir de aday olursa, Prof. Dr. Harmandar ve Prof. Dr. Yokaş ile birlikte ortaya 2 Fethiyeli aday çıkmış olacak…” diye noktalamıştım.
Dün yaptığım rakam yanlışını da düzelterek ilginç noktanın altını çizelim; Prof. Dr. Demir’in adaylığı ile “Fethiyeli” aday sayısı 3’e çıkmış oldu!
 
xx      xx      xx
Prof. Dr. Nurettin Demir’in Muğla’nın, Muğlalıların büyük umutlar beslediği Tıp Fakültesi’ni faaliyete geçirebilmek, okula öğrenci alabilmek için Muğlalıların deyişi ile adeta imanı gevriyor…
Şimdi bu “Rektörlük adaylığı” da nereden çıktı?
Soruyu dün Muğla basını ile bir araya geldiği Konak Kafe’de düzenlediği kahvaltıda kendisine sordum.
M.Ü.’ne rektör seçilebilmenin referans noktalarını başka bir yazıya bırakıp, bu gün Prof. Dr. Demir’in adaylığını ele alalım…
 
xx      xx      xx
Rektörlük adaylığının nereden çıktığı sorusuna Prof. Dr. Demir, “Muğlalı hemşerilerimden, akademisyen arkadaşlarımın önemli bölümünden aldığım istek ve desteğe dayanarak aday oldum.” dedi. Ardından “Bu güne kadar hiç talep etmedim.” diyerek şöyle devam etti:
“İzmir Tepecik SSK Hastanesi’ne genç yaşımda baş hekim olduğumda bu benim isteğim değildi. Getirildim. CHP’den İzmir’de milletvekili adayı olduğumda bu benim isteğim değildi, aday gösterildim. Seçilebilir sıraya geldim, ama parti baraj altında kaldı. Sonraki yıllarda İzmir’de belediye başkanı olmam da teklif edildi. Kabul etmedim. Emekli olmuştum. İzmir’de bir işim var, Tüp Bebek Merkezi’ne sahibim. Muğla Tıp Fakültesi’ni kurmam istenince karşı çıkamadım. 3 milyar emekli maaşım var. Şimdi üniversiteden 3.6 veya 3.7 alıyorum. Böyle bir görev 6, 7 yüz lira için kabul edilmez. Muğla’ya olan borcumu ödemeye geldim. Bu anlayış içinde ilk kez kendim talepte bulunuyorum.”
 
xx      xx      xx
Ciddi, kararlı bir aday ile karşı karşıyayız. Yanlış anlaşılmasın. Ötekiler öyle değil demek istediğim yok…Adayların hepsi birbirinden değerli insanlar. En azından Profesör olabilmişler…
Prof. Dr. Nurettin Demir Fethiye-Göcek doğumlu bir yörük… Deniz Lisesi’nin ardından Tıp okumuş. Ege mezunu kadın hastalıkları ve doğum uzmanı… Askerliğini Diyarbakır Askeri Hastanesi’nde yapmış. Askerliğini yaparken, Diyarbakır SSK’de fahri olarak görev almış. SSK Tepecik Hastanesi’nde göreve başlamış. 89’da doçent unvanını alıp, Elazığ Maden’de görev yapmış. 1992’de Tepecik SSK’ya başhekim olarak getirilmiş. Bu arada Özel Çınarlı Hastanesi’ne kurucu olurken, 95’te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sağlık Danışmanlığı yapmış… 2000–2004 arasında Şanlıurfa Harran Üniversitesi Tıp Fakültesine Prof. olarak atanmış ve burada Kadın Hastalıkları ve Doğum AD Başkanı, Cerrahi Tıp Bilimleri Bölüm Başkanlığı, Üniversite Senato Üyeliği ve Baştabiplik görevlerinde bulunmuş.
2004 yılında kendi isteği ile emekli olup, İzmir’de Özel İrenbe Tüp Bebek Merkezinde Yönetim Kurulu Başkanı olarak göreve başlamış. Halen bu işini devam ettiren Prof. Dr. Demir, dün Muğla basınının karşısına Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı sıfatı ile elinde “Ben değil, Biz” başlığını taşıyan adaylık kitapçığı ile geldi…
 
xx      xx      xx
Prof. Dr. Nurettin Demir ile birlikte aday sayısı 7’ye çıktı. Seçime kadar 8,9 da olabilir. Kendisine, “Bu aday bolluğunda şansınız var mı?” diye sordum. “Üniversitemizden bu kadar aday çıkması çok güzel. Bu bizim zenginliğimiz. Ben her arkadaşımın şanslı olduğuna inanıyorum, çünkü bu dönemde kik rektör olursa olsun, olamayanlar o arkadaşımız ile birlikte çalışacaktır. Bu konuda inancım tam. Çünkü üniversitemizin öncelikle buna ihtiyacı var.” diye yanıt verdi.
Prof. Dr. Nurettin demir ve öteki adaylara başarılar diliyoruz.
Tabi Prof. Dr. Demir’e Tıp Fakültesini de sordum. Başka sorularım da oldu. O soruların yanıtlarını, adayların hepsi ile ilgili sürdüreceğim yazılarımda paylaşmak isterim.
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.