Tıbbi Atık Tesisi’nden sağlığa ve çevreye büyük katkı « Hamle Gazetesi

Tıbbi Atık Tesisi’nden sağlığa ve çevreye büyük katkı

Bu haber 26 Ocak 2019 - 0:30 'de eklendi ve 478 kez görüntülendi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Muğla’ya kazandırdığı Tıbbi Atık Tesisi bugüne kadar kamu hastanelerine 900 bin liralık katkı sağladı.

Haber Merkezi

Tıbbi atıkların çevre ve insan sağlığına zarar vermesinin önüne geçmek için çalışan Muğla Büyükşehir Belediyesi, sağlık kuruluşlarından toplanan tıbbi atıkları Türkiye’nin en modern ve donanımlı tesisleri arasında yer alan Muğla Büyükşehir Belediyesi Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisinde bertaraf ediyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından 2017 yılında kurulan Tıbbi Atık Sterilizasyon ve Bertaraf Tesisi, kurulduğu günden bu yana Muğla ve ilçelerinde yaklaşık 1214 ton tıbbi atığın sterilizasyonu ve bertaraf işlemini gerçekleştirildi. Tıbbi Atık Tesisi kurulmadan önce Muğla’nın atıkları bertaraf edilmesi için Denizli iline gönderiliyordu.

Her ay 80 ton

Muğla merkez ve 12 ilçenin sağlık kuruluşlarından modern taşıma yöntemleri kullanılarak lisanslı araçlarla her ay 559 noktadan toplanan yaklaşık 80 ton tıbbi atık, Muğla Büyükşehir Belediyesi Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi’nde yüksek basınçlı buhara maruz bırakılarak steril ediliyor. Tıbbi atıkların zararsız hale getirilip getirilmediği kimyasal ve biyolojik indikatörler kullanılarak test ediliyor. Steril edilen atıklar, parçalanarak hacmi küçültülüyor ve evsel çöp niteliği kazanarak Menteşe Düzenli Depolama Tesisinde bertaraf ediliyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk tıbbi atık tesisi olma özelliği ile Muğla’ya kazandırılan Tıbbi Atık Sterilizasyon ve Bertaraf Tesisi bugüne kadar kamu hastanelerine 900 Bin lira fayda sağladı. 500 kg/sa kapasiteye sahip olan tesiste, tıbbi atıklar yönetmeliklere uygun olarak toplandıktan sonra sterilizasyonu ve bertarafı sağlanarak çevre kirliğinin önüne geçiliyor.

Muğla’nın doğası, kültürel değerleri ile geleceğe korunarak taşınması gereken bir il olduğunu söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, modern katı atık tesisleri, tıbbi atık, hafriyat alanları, kıyılardan atık tekneleri ile Muğla’da mavi ve yeşili koruduklarını belirtti.

Başkan Gürün; “Muğla 1480 km kıyı şeridi, yüzde 68 orman varlığı, birbirinden değerli 13 ilçesi ile Türkiye’nin en özel şehirlerinden birisi. Büyükşehir Belediyesi olarak bu güzel şehri korumak ve gelecek kuşaklara miras bırakmak için modern katı atık tesisleri, tıbbi atık, hafriyat alanları, kıyılardan 6 tekne ile atık alımları gibi birçok hizmeti hayata geçirdik. Tıbbi atık tesisi ilimiz için büyük önem taşıyordu. Çünkü Muğla’nın tıbbi atıkları burada tesis olmadığı için Denizli ilçesine gönderiliyor bu da hastanelerimize ek masraf çıkarıyordu. Muğla ilimizin merkez ilçesine yaptığımız ve 4 ilçemize hizmet veren Menteşe Katı Atık Tesisi’ alanına Tıbbi Atık Tesisi’mizi de yaparak ilimizin bu eksiğini tamamladık. Büyükşehir olarak Muğlamıza yakışan, yaşadığımız şehri koruyan hizmetleri hayata geçirmeye devam edeceğiz” dedi.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.