Tez Koop İş Sendikası 3. olağan genel kurulu yapıldı « Hamle Gazetesi

Tez Koop İş Sendikası 3. olağan genel kurulu yapıldı

Bu haber 21 Ocak 2019 - 1:03 'de eklendi ve 525 kez görüntülendi.

Tez Koop İş Sendikası Muğla Şubesi 3. Olağan Genel Kurulu Geçtiğimiz Cumartesi günü Tuna Otel toplantı Salonu’nda gerçekleştirdi. İki aday ile gidilen seçimde mevcut başkan kullanılan 108 oyun 105’ini alarak yeniden başkan seçildi.

Muhittin Direk

Tez Koop İş sendikası 3. Olağan Genel Kurulu Muğla’nın Menteşe ilçesi Tuna Otel Toplantı salonunda yapıldı. Genel Kurula Tez Koop Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Sendika temsilcileri, Tez Koop sendika üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşu üyeleri ve davetliler katıldı.

Genel Kurulda Konuşma yapan Tez Koop İş Sendikası Muğla Şube başkanı Hüseyin Yıldız;” 26 Kasım’da sendikamızın 56’ıncı doğum günü kutladık. Aslında köklerimiz daha da geriye,1950’lerde Sümerbank mağaza emekçilerinin çatısı olmuş sendikalara kadar ulaşıyor. Bunca yıllık birikim bizim en değerli kaynağımız. Bu kaynağın ışığında ilerlemeye devam ediyoruz ve öğreneceğimiz çok şey var. Ülkemizin bu dönemdeki en önemli konusu geçtiğimiz günlerde açıklanan askeri ücret zammıydı. Son 1 yıldır etkisini iyice hissettiğimiz ekonomik kriz ve krizin en yoğun hissedildiği yerlerin başında pazarlar, kamusal hizmetler olduğunu göz önüne alındığında açıklanan askeri ücret, TÜRK-İŞ’in de her ay açıkladığı “açlık sınırının” altında kalmaktadır. Bu nedenle açıklanan askeri ücret ülkemizdeki yaklaşık 7 milyon askeri ücretli için yeterli olmaktan çok uzaktır. Ayrıca %15lik vergi diliminin zammın ardından %20 ye denk gelmesi de zammın henüz emekçinin cebine girmeden çıkmasına, zamların ve vergi oranının altında eriyip gitmesine neden olmaktadır.

Öte yandan ülkemizdeki en büyük sorunlardan biri de sendikalaşma hakkıdır. Demokrasilerin olmazsa olmazı olan sendikalı olma hakkı kısıtlandığı hatta engellendiği sürece özgürlükten ve refahtan bahsetmek mümkün değidir. Ancak bir arada olursak güçlüyüz. Bir arada olursak her türlü baskıya ve adaletsizliğe karşı onurlu ve dik durabiliriz”. dedi.

Tez Koop İş Sendikası genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu;”2018 Ocak ayının başında aylık 425 dolar olan asgari ücret, 2018 sonunda yapılan yeni zamma rağmen 380 dolara gerilemiştir. Krizin etkisinin en çok hissedildiği çarşıda pazarda yaşanan fiyat artışlarıyla, faturalara yansıyan zamlarla ve artan enflasyonla birlikte belirlenen bu asgari ücret tutarı kesinlikle yeterli değildir.

Son bir yılda yapılan zamları topladığımızda elektriğe; meskenlerde yaklaşık yüzde 45, sanayide yüzde 70 zam. Doğalgaza; meskenlerde yaklaşık olarak yüzde 30, sanayide ise yüzde 49 zam gelmiştir. Asgari ücrete yapılan zam, işçinin cebine girmeden, kamusal hizmetlere yapılan yüksek oranlı zamlarla geri alınmıştır” dedi.

Özdemiroğlu; Bakanlıklarda, kamu hastanelerinde, kamu üniversitelerinde çok sayıda taşerondan kadroya geçen üyelerimiz var. Taşerondan kadroya geçen işçilerin her şeyden önce anayasa ile güvence altına alınmış olan özgür toplu pazarlık hakkı 696 sayılı KHK ile gasp edilmiştir. Mevcut toplu iş sözleşmesinden yararlanmaları 2020 sonuna kadar engellenmiş, grev hakları da ortadan kaldırılmıştır. Kadroya alınan işçiler Yüksek Hakem Kurulu tarafından tek taraflı olarak karara bağlanan toplu iş sözleşmesi hükümlerine mecbur bırakılmıştır.

Bunun yanı sıra güvenlik soruşturmasına takılanlar, personel gideri yüzde 70’in altında kalan ihalelerde çalışan taşeron işçiler, 4 Aralık mağdurları, KİT’lerde çalışan 85 bin işçi kadroya alınmadı. Talebimiz tüm taşeron işçilere kurum ayrımı yapılmadan ayrımsız şartsız kadro verilmelidir.

Konuşmaların ardından Tez Koop İş Sendikası şubesi Başkanlık seçimine İki liste yarıştı. Mevcut şube Başkanı Hüseyin Yıldız ve Fikret Kızılkanat’ın yarıştığı seçimde mevcut Başkan Hüseyin Yıldız kullanılan 108’in oyun 105 alarak yeniden başkan seçildi. Fikret Kızıl kanat ise 1 oy alırken 2 oy geçersiz sayıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.