TEŞVİK PAKETİ ŞOKU!

Bu haber 09 Nisan 2012 - 0:00 'de eklendi ve 708 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta kimilerini sevindiren, kimilerini şaşkına çeviren “Teşvik Paketi”ni açıkladı. Pakette Türkiye 6 bölgeye ayrılmış durumda. Muğla Türkiye’nin “en gelişmiş” bölgesinde Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, İstanbul, İzmir ve Kocaeli ile birlikte yer aldı.
Türkiye’nin en gelişmiş bölgesinde yer aldık diye “sevinelim mi?” yoksa gelişmemiş (6. bölge) ve az gelişmiş (5. bölge) gelişmekte olan bölgeler (4. ve 3. bölgeler) seviyesine ulaşıncaya kadar teşviksiz ve yatırımsız kalacağız diye dövünelim mi?
Bize göre Muğla’dan daha zengin olan komşularımız Aydın ve Denizli ise Adana, Bolu, Çanakkale, Edirne, Isparta, Kayseri, Kırklareli, Konya, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova ile 2. bölgede (gelişmiş) yer almış.
Şaşkına döndük…
 
xx      xx      xx
Beni asıl şaşkına çeviren AK Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa oldu…
Sayın Boğa hafta sonunda AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden ile katıldığı, partisince düzenlenen görkemli basın toplantısında yaptığı konuşma ile ekonomiye ne kadar hakim olduğunu bir kere daha gösterdi.
Ancak Milletvekili Özden, Muğla’ya hizmet üretirlerken Muğla Belediyesi’nin engelleyici davrandığını öne sürüp, bu durumu Muğla’ya şikayet ederken, Sayın Boğa’nın konuşması da kafamızı karıştırdı.
Sayın Ali Boğa, bir partilinin kendisine “Muğla, İstanbul ve Kocaeli ile nasıl bir olur?” sorusunu sorduğunu belirterek, konuya ilişkin açıklamada bulunurken söze “Muğla teşvikte birinci” deyip, “Mavi yolculuk başka ilde yok.” diye devam etmez mi?
Şaşkınlığımız tavan yaptı…
Sormazlar mı adama “Muğlalılar mavi yolculuğa çıkabiliyorlar mı?” diye!
 
xx      xx      xx
Aynı toplantıda Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden, Muğla Belediyesi’ni Muğlalılara şikayet ederken, “Gazeteci-Yazar Özcan Özgür daha önce yaptığımız basın toplantılarından birinin ardından, ‘Yüksel Özden her gelişinde Muğla’nın kafasını karıştırıp gidiyor.’ diye yazdı. Muğla’nın kafasını karıştırmaya devam edeceğiz.” derken, Sayın Boğa “Teşvik Paketi” ile ilgili şunları söylüyordu:
“Mavi yolculuk başka ilde yok. Muğla’da sanayi kirliliği yaratmamalıyız. Muğla’da Organize Sanayi Bölgesi kurulacak. Bu ihtisas organize sanayi bölgesi olacak. Bu yat  inşaatı organize sanayi bölgesi de olur, tarıma dayalı organize sanayi bölgesi de olur. Buna yatırımcılar karar verecek. Bu sanayi 5. bölgenin yararlandığı teşvikten yararlanacak. Aynı şekilde turizm yatırımlarında da 5. bölge gibi teşviklerden yararlanılacak. Madencilik yatırımlarında da öyle…”
İnsanın kulağına hoş geliyor…
Ama geçtiğimiz günlerde Sayın Özden Yerkesik’te basınla buluştuğunda, “Yerkesik’te tarıma dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kuracağız.” diyordu. Sayın Boğa ise, “Tarıma dayalımı, yat inşaatına dayalımı yatırımcı karar verir.” dedi!
Yetmiyor, Sayın Boğa sağlık üzerine konuşurken de “Muğla sağlık hizmetinde 81. sırada.” deyiverdi…
 
xx      xx      xx
Ben “Yüksel Özden her gelişinde Muğla’nın kafasını karıştırıp gidiyor.” diye yazdığımda Muğla’da Muğla’nın geleceğine dönük kırılmalar yaşandığını vurgulayarak, “olumlu” anlamda yazmıştım.
Bu defa Sayın Ali Boğa kafa karıştırıp gitti, ama ben bunun olumlu anlamda bir “kafa karıştırma” olduğunu söyleyemeyeceğim.
Sağlık hizmetinde 81. sırada yer alan Muğla nasıl birinci bölgede yer alır? Kafalarımız fena karıştı!
Hem Başbakan Erdoğan “Teşvik Paketi”ni açıklarken, “Doğu’da yatırım yapan Batı’da vergiden düşecek.” demedi mi?
 
xx      xx      xx
Sakın yanlış anlaşılmasın… Gelişmemiş 6. bölgedeki Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak ve Van ile 5. bölgedeki Adıyaman, Aksaray, Çankırı, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Kilis, Niğde, Ordu, Osmaniye, Sinop, Tokat, Tunceli, Yozgat illerinin gelişmesine, kalkınmasına hayır demek mümkün mü?
Elbette mümkün değil..  Bu illerde Türkiye Cumhuriyeti illeri… Oralarda yaşayan ve hizmet bekleyenlerde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları… Kim bilir böylelikle terörün de önüne geçilir.
Ama anımsanacağı gibi daha önce 6. bölgeye hayvancılık teşviki getirilmişti. O zaman “becerikli iş adamları” bilmem kaç baş hayvanı ayrı ayrı çok sayıda hayvan damında gösterip, teşvik almıştı! Umarım yine benzer rezillik yaşanmaz!
 
Xx     xx      xx
Doğrusu ben hala Muğla hangi kağıt üzerinde istatistiklere, ölçütlere dayanılarak en gelişmiş iller arasında yer aldı merak ediyorum. Mavi yolculuğun sadece Muğla’da yapılıyor olması açıklaması beni tatmin etmiyor. Ticaret Odalarımızı, Esnaf Odalarımızı ne kadar tatmin eder onu da bilemiyorum…
Ama Sayın Boğa’nın dilinin sürçtüğünü ummak istiyorum… Kendisi İhracat Genel Müdürlüğü, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı müsteşarlığı yapmış önemli bir bürokratımızdı. Bu görevleri yaparken Muğla’ya az hayrı da dokunmadı. Milas Organize Sanayi Bölgesi bir anmamda O’nun eseridir. Bu işleri bilir…
Ancak beş tane, on tane yatırımcı bir araya gelip sizden “Bize şöyle bir organize sanayi bölgesi kurun.” isteminde bulunmaz. Siz Muğla’ya uygun olan ve yatırımcı çekecek Organize Sanayiyi kurarsınız, yatırımcı da gelir, teşvikini alır.
Üstelik “Tekne, yat” ve “tarım” seçeneği dayatamazsınız… Sayın Özden’in açıklamasının ardında durur, Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ni zaman geçirmeden kurarsınız. Ardından da sadece “Yat İnşaatı Organize Sanayi Bölgesi”ni değil, Yatağan’da da “Mermercilik Organize Sanayi Bölgesi”ni isteriz…
(10.04.2012)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.