Teröristlerin hedefleri belirlendi « Hamle Gazetesi

Teröristlerin hedefleri belirlendi

Bu haber 14 Ekim 2017 - 1:00 'de eklendi ve 915 kez görüntülendi.

Muğla’da Ekim ayı başında gerçekleştirilen PKK terör örgütüne yönelik gerçekleşen operasyonda ölü ve sağ olarak ele geçirilen teröristlerin hedeflerinin emniyet müdürlüğü, valilik, hükümet konakları, askeri binalar ile Ak Parti binaları olduğu açıklandı.

Kadir Tamer

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Muğla’da Ekim ayı başında jandarma ve polis tarafından ortaklaşa olarak düzenlenen terör operasyonu hakkında yazılı açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Seydikemer İlçesi’nde sağ olarak yakalanan örgüt mensupları ile Köyceğiz İlçesi’nde ölü ele geçirilen örgüt mensuplarının üzerinden çıkan tabletler içerisinde Offline Maps isimli programın incelemesi sonucu terörist grubunun hedeflerinin emniyet müdürlüğü, valilik, hükümet konakları, askeri binalar ile Ak Parti binaları olduğu belirtildi.

PKK/KCK silahla terör örgütünün kış üslenmesinin yanı sıra batıdaki kentlerde eylem sürecinin başlatılması için öncelikle örgütün sözde Özel Kuvvetleri olarak adlandırılan silahlı gücünden hazırlanan grupların, Batı Anadolu’ya gönderilmesi talimatının bulunduğu belirtilen açıklamada Adana, Kahramanmaraş, Hatay ve Osmaniye kırsalında, Amanos örgütlenmesini tamamlayan örgütün  ‘Akdeniz Açılımı’ adı verilen faaliyetleri kapsamında Batı Anadolu’da oluşturulacak silahlı gücüyle, PKK’nın, özel kuvvetlerden 5-6 kişiden oluşan grupları batıya kaydırmayı planladığının tespit edildiğine yer verildi.

Seydikemer İlçesi’nde yakalanan teröristlerin bir balıkçı teknesi ile Muğla’ya getirildiğinin tespit edildiğinin belirtildiği açıklamada gemi personelinin ve bir terör örgütü mensubunun yakalandığı  kaydedildi.

Açıklamada ‘Santo’ isimli gemi kaptanı Ossama J.’nin Türkiye’ye 26 Ağustos 2017 tarihinden önce Amir isimli Suriyeli şahsın kaptanlığını yaptığı Şam isimli tekne ile geldiklerini, sahil güvenlik botunu görmeleri üzerine paniğe kapılarak yanlarında getirdikleri silah/teçhizat ve erzak çantalarını denize atmak suretiyle Lazkiye Limanına geri döndüklerini, Lazkiye’ye dönüş yapan gemi kaptanı Amir isimli Suriyeli şahsın Suriye İstihbarat Servisi El Muhaberat tarafından 260 bin dolar ile cezalandırıldığını ve sonrasında öldürüldüğünü duyduğunu,  Amir isimli Suriye’li şahıstan sonra bu işi kendisinin yapmaya başladığı yönünde ifade verdiği belirtildi.

Ossama J.’nin ifadesinde 6 sefer deniz yoluyla geldiğini, kaptanlığını yaptığı ‘Santo’ isimli tekneyi ise Suriye Gizli Servisi El Muhaberat’a çalıştığını bildiği Cafer Z. isimli şahsın ayarladığını, örgüt mensuplarının Suriye Lazkiye’den tekneyle limandan çıkışlarında Suriye veya Amerikan bayrağı çekildiğini, Lazkiye limanından çıkıp 12 deniz mili kadar ilerledikten sonra Kongo bayrağını çektiğini, Türk kara sularına yaklaştığında ise Türk Bayrağını çektiği yönünde ifade verdiği kaydedildi.

Kırsal bölgeye inen PKK/KCK silahlı terör örgütü mensuplarının Seydikemer İlçesi’ne bağlı Karadere Mahallesi kırsal alanında bulunduklarının tespit edildiğinin belirtildiği açıklama şöyle devam etti:

“Tespit edilen örgüt mensuplarının, Mersin ilinden irtibat kurdukları şahıslar tarafından bölgeden alınmalarını talep ettikleri duyumunun alınması üzerine güvenlik güçlerince örgüt mensuplarını alacak şahısların/araçların takip edilmesi sonucu 4 Ekim tarihinde  de Ekrem A., Mehmet C. Y., Veysi Ş. ve Ferat Velat A. isimli 4 PKK/KCK silahla terör örgütü mensubu olduğu değerlendirilen şüpheliler ile bu şüpheliler ile birlikte Adnan Y., Mustafa Y. ve İsmail B. isimli üç şüphelinin yakalanarak, adli işlemlerin ardından tutuklanmışlardır.”

Açıklamada Köyceğiz ilçesi Toparlar mevkii kırsalında tespit edilen PKK/KCK silahlı terör örgütü mensuplarına yönelik yapılan operasyon esnasında bölgenin değişik mevkilerinde terör örgütü mensuplarıyla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada Rojhat S., İlyas D., Musa A. ve açık kimlik bilgileri tespit edilemeyen Adıl isimli PKK/KCK silahla terör örgütü mensuplarının öldürülerek etkisiz hale getirildiği 1 jandarma personelinin hafif şekilde yaralandığı kaydedildi.

Çok sayıda mühimmat ele geçirildi

Arazide ve yakalanan örgüt mensuplarının üst aramasında; 2 M-16 tüfek ve bu silaha ait 10 adet şarjör, 80 adet zırh delici uzun namlulu silah fişeği, 3 bin 160 adet uzun namlulu silah fişeği, 9 adet el bombası, 2 adet dürbün, 1 adet el telsizi, 1 adet kasatura, 2 adet glock tabanca ve bu tabancalara ait 2 adet şarjör, 1 adet HS tabanca ve bu tabancaya ait 1 adet şarjör, 69 adet tabanca fişeği, 7 adet telefon, 1 tablet bilgisayar, çok sayıda yaşam malzemesi, 2 bin 500 dolar, 15 bin Euro ve 9 bin 750 lira para ele geçirildi. Arazide ve öldürülen örgüt mensuplarının üst aramasında; 1 adet Ak-S kaleşnikof tüfek ve bu silaha ait 5 adet şarjör, 2 adet M16 tüfek ve bu silaha ait 10 adet şarjör, 4 adet glock tabanca ve bu tabancalara ait 4 adet şarjör, 21 adet el bombası, yaklaşık 2,5 Kg plastik patlayıcı, 93 adet elektrikli kapsül (fünye), 2 adet elektrikli bomba düzeneği, 4 kutu 5.56 fişek, 1 adet apeks ibareli silah üstü termal dürbün, 1 adet top infilaklı fitil, Bir kutu içerisinde İ.45ncrc 120 Wt patlayıcı, 1 adet elektronik led lambalı devre, 1 adet akü, 2 adet tablet, 6 bin 500 Euro ve 4bin 500 lira para ele geçirildi.

Hedefleri belirlendi

Operasyon kapsamında sağ olarak ele geçirilen örgüt mensupları ile ve Köyceğiz

İlçesinde ölü ele geçirilen örgüt mensuplarının üzerinden çıkan tabletler içerisinde

Offline Maps isimli program içerisinde işaretlenen alanların emniyet müdürlüğü, valilik, hükümet konakları, askeri binalar ile Ak Parti binalarına ait olduğu açıklandı.  Açıklamada soruşturma kapsamında Muğla’ya geldikleri tespit edilen 19 teröristten; 12’sinin tutuklandığı, 5’nin öldürüldüğü,  birinin üzerinde bulunan patlayıcı madde ile kendiliğinden öldüğü belirtilirken halen firarda olan bir teröristin yakalanması için çalışmaların devam ettiği kaydedildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.