Terörist, Terör Coğrafyası ve Seçimler

Bu haber 20 Ekim 2015 - 0:05 'de eklendi ve 933 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Namık Açıkgöz

 

28 Şubat’ta kreşte olanlar bilmez elbette. Bu ülkede terör 1968’den beri var. 1968’den itibaren “Terör kırlardan şehirlere mi olmalı, şehirlerden kırlara mı?” tartışması vardı bugünkü PKK, DHKP-C, MLKP örgütlerinin kök örgütü olan THKO (Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu) örgütü içinde. Bu romantikler, her şeyi halletmişler ve devrimin nereden nereye olacağını tartışırken fraksiyon fraksiyon ayrılmışlar ve birbirleriyle kıyasıya kavga etmişlerdir. Pek çok genç, o tartışmalar sonucu, diğer sol fraksiyon tarafından yok edilmiştir.

Temeli kavga ve “savaş” olan marjinal sol söylem, daha sonra ülkücülere yöneldi ve onları kavganın içine çekti. O zamanlar, üst akıl olarak marjinal solu sıcak denizlere inme ideolojisi güden SSCB (Şimdi Rusya) iş başındaydı ve Türkiye’deki bütün sol fraksiyonlar TKP’nin kontrolünde idi.

12 Eylülcüler, Türkiye’deki terör örgütlerini yok ettiklerini zannettiler ama PKK’nın yörede ve Suriye’de güçlenmesini; ayrıca Diyarbakır hapishanesini de bir terör okulu olarak kullanmalarını engelleyemediler. Diğer marjinal sol örgütler 12 Eylül’den olumsuz etkilenerek çıkarken, solu kuluçka makinası ve sera olarak kullanan siyasal Kürtçülük, 12 Eylül’den güçlenerek çıktı. Ermeni terör örgütü ASALA bitti, PKK başladı.

1980 sonlarından itibaren, PKK’nın yanında başka örgütler de ortaya çıkmaya başladı. Son gelinen noktada el-Kaide, Taliban, IŞİD, el-Nusra, PYD, YPG, YDG-H, HPG ve daha irili ufaklı bir sürü örgüt, Ortadoğu’da fink atıyor. Bunlara 1948’de başlayan İsrail terörünü de eklerseniz, Ortadoğu’da terör denklemi kurulmuş olur.

Dikkat ederseniz en aktif terör örgütleri, Osmanlı topraklarında veya Osmanlı etkisindeki coğrafyalarda faaliyet gösteriyor. Osmanlı ayaktayken, terör, Balkanlarda ortaya çıkmış; etrafına üç-beş silahlı adam toplayan herkes komitacı olmuş, Osmanlı ile kavgaya tutuşmuştu. Yaklaşık 100 yıl süren bir terörden sonra Osmanlı İmparatorluğu, büyük bir toprak kaybına uğrayarak Cumhuriyet Türkiye’si sınırlarına çekildi. Bu çekilme, güya Lozan ile noktalandı; yani Lozan bu cumhuriyetin güya temeli oldu…

Laf!…

Lozan, bu toprakların bugün terörist cenneti olmasının tek sebebidir. David Fromkin’in dediği gibi, “Lozan, barışa son veren bir barış”tır ve savaşı erteleyen bir İngiliz oyunudur. 1923’te ertelenen savaş ve Osmanlı topraklarının paylaşımı kavgası, Lozan’la yeni zamanlara ertelenmiştir. 90 yıldır Türkiye’de oynanan terör oyununun arka planı Lozan’dır ve o günden itibaren Ortadoğu, üst akıl İngiltere ve ABD’nin organize ettiği terör ve terörist coğrafyasıdır.

Son yıllarda Türkiye’nin başına örülmek istenen çorap, Lozan’ın ezik psikolojisinden kurtulmak üzere olmamızdır. Birinci Meclis’te Lozan’a karşı olanlar, 90 yıldan beri ilk defa bu kadar güçlü bir şekilde iktidardadır ve bu iktidarı bu terör coğrafyasında boğmak istiyorlar. 1 Kasım’da buna izin vermemek şarttır.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.