Termik Santralinin dünü ve bugünü

Bu haber 19 Mayıs 2015 - 1:42 'de eklendi ve 1.743 kez görüntülendi.

santrallllGazetemiz yazarlarından Hüseyin Kocabıyık, Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ. Genel Müdürü Nuri Şerifoğlu, Genel Müdür Yardımcısı Yüksel Akın, Genel Müdür Yardımcısı Serdar Toprak ile Termik Santralinin dünü ve bugününü konuştu. Şerifoğlu, Akın ve Toprak özelleşmeden önce YEAŞ ve GELİ’nin yetkilileri idiler. Her iki kurumun özelleşmeden sonra da birleştirilip yeni adı Yatağan Termik Enerji AŞ. Genel Müdürlüğü olarak oluştu. Bu dev kuruluşların başında önceki yıllarda deneyimli bir bürokratlık yapan Genel Müdür Nuri Şerifoğlu, Genel Müdür Yardımcısı Serdar Toprak ve GELİ Müessese Müdürü Yüksel Akın başarılı çalışmalar yapmışlar ki yine özel firma tarafından tekrar bu dev kuruluşların başına getirildiler. Her üç bürokrat önceki yıllarda yapmış oldukları başarılı çalışmaları yine özverili bir şekilde çalışmalarını sürdürüyorlar. Yatağan Termik Üretim AŞ. Genel Müdürü Nuri Şerifoğlu, Genel Müdür Yardımcısı Yüksel Akın, Genel Müdür Yardımcısı Serdar Toprak samimi bir hava içinde bilgi vermeye çalıştılar.
Hüseyin Kocabıyık
Sayın Şerifoğlu, Sayın Toprak Termik Santral’in dünü ve bugünü nedir lütfen anlatır mısınız?
Sayın Kocabıyık özelleştirme kapsamında iken, 1.091.000.000 $ bedelle Yatağan Termik Santralı ve Güney Ege Linyitleri İşletmesi 01.12.2014 tarihinde Bereket Enerji Grubuna ait Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ. tarafından devralınmıştır. Çalışan işçiler ve değişik sivil toplum kuruluşlarının da desteklediği özelleştirme karşıtı eylemler sebebiyle iş yerlerine giriş belli bir süre yapılamamıştır. Ancak; Bereket Enerjinin yetkilileri ve sendika yetkilileri arasında yapılan uzlaşma görüşmelerinin sonuç vermesiyle hiçbir zarar oluşmadan eylemler 6.’cı günde sonlandırıldı. Bereket Enerji yetkilileri, santral ve maden işletmelerinde huzur ve barış ortamında işlerin yürütülmesi amacı ile görüşmeler sonucunda imzalanan mutabakat protokolündeki hususların yerine getirilmesi için çalışmalara başlamıştır. Şirketimiz tarafından protokolde anlaşılan şekilde özelleştirme maduru olarak 657- 4/C kapsamında işten ayrılmak isteyen işçi personelin talepleri kabul edilmiş olup en uygun zamanda prosedürler tamamlanmıştır. Santral bünyesinde teknik hizmet alımı (taşeron) olarak çalışan işçilerimiz özlük hakları ve maaşları iyileştirilerek şirketimiz kadrosuna alınmışlardır. Çalışanların hakları, özelleştirmeden önceki durumlarından aşağı olmayacak şekilde kimse mağdur olmadan çalışmaları sağlamıştır. Sendika yetkilileri ile yapılan görüşmelerde mutabakata varılan tüm hususların yerine getirildiği ve huzurlu bir ortamın oluştuğu teyit edilmiştir. Bununla birlikte, Sosyal Tesisler açılarak çalışanlarımızın ve tüm halkın hizmetine sunularak sosyal dengelerin korunması sağlanmıştır.
Sayın Şerifoğlu, Sayın Toprak santralinizde enerji üretim durumu nedir?
Sayın Kocabıyık devir işlemin yapıldığı tarihte 1. ünite türbin arızası, 2. ünite ise elektro filtre rehabilitasyonu nedeniyle devre dışı olduğundan sadece üçüncü ünite çalışmaktaydı. Öncelikli olarak 1.ünitede bir firma ile sözleşme imzalanarak, bakım çalışmaları tamamlanmış ve 18.03.2015 tarihinde devreye alınmıştır. Bu süreçte 1. ünite kazan, baca gazı arıtma ünitesi ve diğer tüm yardımcı tesislerde kurumumuz personeli tarafından bakım çalışmaları yapılmıştır. 2. ünite elektro filtre rehabilitasyonu, buhar türbini, buhar kazanı, baca gazı arıtma tesisleri bakımları mayıs ayı sonu itibarı ile tamamlanacaktır. 3.ünite ise 15.05.2015 tarihinde bakım yapılmak üzere revizyona çıkılacaktır. Ülkemizde yaz aylarında enerji ihtiyacın artması nedeniyle, temmuz ayı başında Yatağan Termik Santralı üç ünitesinin sorunsuz bir şekilde çalışır vaziyette 630 Mw kurulu gücü ile ülke hizmetinde olması planlanmaktadır.
Sayın Şerifoğlu, Sayın Toprak santralde iş güvenliği için ne tür tedbirler aldınız?
Sayın Kocabıyık şirketimiz için en önemli ve öncelikli olan işçi sağlığı ve güvenliği konusunda uzman personelle çalışabilmek için; tam zamanlı 1 iş yeri hekimi, 3 sağlık personeli, 4 iş güvenliği uzmanı ve 12 itfaiyeci personel şirketimiz bünyesinde işe başlamıştır. Şirketimiz, çevre konusunda uzman bir firma ile danışma imzalanmış ve çalışmalar hızla sürmektedir. Şirketimiz, santralimizin veriminin artırılması kapsamında türbin, kazan ve baca gazı arıtma tesislerinde yenileme, modernizasyon ve rehabilitasyonların yapılması amacıyla mühendislik çalışmaları sürmektedir. Bu çalışmaların 2019 yılına kadar tamamlanması, çevreye duyarlı, daha verimli ve tam kapasite olarak çalışılması planlanmaktadır.
Sayın Akın linyit kömürlerini lütfen anlatır mısınız?
Sayın Kocabıyık GELİ Müdürlüğü Muğla bölgesindeki linyit kömürlerinin değerlendirilmesi ve Yatağan Termik santralinin kömür ihtiyacının karşılanması amacıyla 1984 yılında kurulmuştur. Özelleştirme sonucu 01.12.2014 tarihinde Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. Genel Müdürlüğüne devredilmiştir. 1984 yılından bugüne kadar yaklaşık 130.000.000 ton kömür üretmiş olup buna karşılık 600.000.000 m3 dekapaj işi gerçekleştirmiştir.
Faaliyette bulunduğu ruhsat sahaları toplam 17.000 ha.’lık bir alanı kaplamaktadır. İşletmede bugün itibariyle çalışma sayısı 340 kişidir. Bununla birlikte işletmeye iş yapan yüklenicilerde de yaklaşık 500 kişi çalışmaktadır. İşletmenin faaliyette bulunduğu sahalarda 53.000.000 ton açık ocak rezervi, yaklaşık 100.000.000 ton da görünür yer altı rezervi vardır. Açık ocak faaliyetleri Eskihisar-Yeşilbağcılar ve Tınaz- Bağyaka ocaklarında devam etmekte olup, Yatağan termik santralinin yakıt ihtiyacı karşılanmaktadır. Bununla birlikte yer altı sahaları için de projelendirme çalışmaları yürütülmekte olup, 2-3 yıl içerisinde yer altı sahalarında da hazırlık ve üretim çalışmalarına geçilmesi planlanmaktadır.
Sayın Akın kömür rezervleri ne durumda?
Sayın Kocabıyık Yatağan Muğla bölgesindeki diğer komşu ruhsatlarda da yaklaşık 100.000.000 ton yer altı kömür rezervi hesaplanmıştır. Toplamda açık ocak rezervleri ile birlikte Yatağan-Muğla bölgesinde yaklaşık 250.000.000 ton linyit rezerv potansiyeli vardır.
Yer altı sahalarının da faaliyete geçmesiyle birlikte bölgede büyük bir istihdam alanı yaratılmış olacak, yaklaşık 1500-2000 kişi direk istihdam edilmiş olacaktır diye bizleri bilgilendiren Termik Enerji Üretim AŞ. Genel Müdürü Nuri Şerifoğlu, Genel Müdür Yardımcıları Yüksel Akın ve Serdar Toprak’a teşekkür ederiz

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.