Termik Santraldeki kazanın iddianamesi kabul edildi « Hamle Gazetesi

Termik Santraldeki kazanın iddianamesi kabul edildi

Bu haber 14 Ocak 2019 - 0:11 'de eklendi ve 902 kez görüntülendi.

Yatağan Termik Santralinde 19 Temmuz tarihinde konveyör sisteminin (kömür bandı) çökmesi sonucu 2 işçinin öldüğü ve 7 işçinin yaralandığı kazayla ilgili olarak Muğla Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianame tamamlandı. Muğla Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianame Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Kabul edilen iddianamede kazanın nedenleri ayrıntılı olarak verilirken santralde görevli 5 kişi ‘bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma’ suçlamalarından yargılanacak. İddianamede 2 işçinin ölümü ile sonuçlanan kazanın 170 tonluk ek yükten meydana geldiği yer aldı.

Kadir Tamer

Yatağan Termik Santralinde 19 Temmuz tarihinde konveyör sisteminin (kömür bandı) çökmesi sonucu 2 işçinin öldüğü ve 7 işçinin yaralandığı kazayla ilgili olarak Muğla Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianame tamamlandı. Muğla Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianame Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede Santral Direktörü Serdar T., Dış Tesisler Müdürü Murat Ü. İş Güvenliği Uzmanı Semiha D., Santral Müdürü Ali D. ve Santral Teknik Müdür Yardımcısı Rıdvan E. , ‘bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma’ suçlamalarından yargılanacak.

170 tonluk ek yük

12 sayfadan oluşan iddianamede kazanın nedeninin tespit edilmesi amacıyla oluşturulan bilirkişinin raporuna da yer verildi. İddianamede bulunan raporda meydana gelen kazanın nedeni olarak 170 tonluk ek yük gösterildi.

Makine Mühendisleri, İnşaat Mühendisi ve İş Güvenliği uzmanlarından oluşan bilirkişi heyetinin hazırladığı raporda, “36 yıldır çalışan içerisinde konveyörlü bantların bulunduğu tüp galeri sisteminin, taşıyıcı elemanlarının korozyon ve malzeme yorulmasından dolayı zayıfladığı, bu bölgede döşeme içerisinde birikip ilave yük oluşturan çamurlaşmış kömür tozunun da etkisiyle dayanım sınırının aşılmasına neden olduğu, önce plastik deformasyona maruz kalması ve daha sonra kırılmasıyla olayın meydana geldiği düşünülmektedir” ifadelerine yer verildi.

İddianamedeki bilirkişi raporu şöyle devam etti:

Söz konusu galerinin orta kısmında, iki beton kaide arasında kalan yaklaşık 75 m uzunluğundaki bir bölümde (galerinin tamamında birikme olmadığı, sadece söz konusu bölgede birikmelerin olduğu belirlenmiştir), konveyör taşıyıcı tablası ile galerinin tabanı arasında kalan 30 cm kalınlığındaki (girişi ve irtibat yeri olmayan) bölgede uzun zamandan beri biriken, zamanla katılaşan toz ve çamur tabakasının, galerinin tasarımı sırasında öngörülmeyen ek bir yük getirdiği belirlenmiştir. Bu yükün miktarı yaklaşık 170 ton olarak hesaplanmıştır ve galerinin bu bölgesine, yaklaşık olarak bu bölgedeki galeri ağırlığına yakın bir ek yük getirmektedir. Galerinin diğer bölgelerinde, belirlenen korozyon ve yorulmaya rağmen taşıyıcı elemanlarda ciddi bir kesit kaybı oluşmadığı tespit edilse de, kırılmanın meydana geldiği söz konusu bölgeden alınan örneklerde, kırılma bölgesi civarında ayrılmaların olduğu tespit edilmiştir. 2016 yılında gözlemlenen kılcal çatlak sebebiyle çelik kolonları taşıyan beton kaidelerinde FRP sargı ile güçlendirme yapıldığı bilinmesine rağmen, tüm ilgililerin beton kaidelerdeki çatlakların beklenmeyen-hesap edilmeyen bir yük artışından olabileceği gerçeğini göz ardı etmemeleri ve bu yönde bir araştırma yapmaları gerektiği kanaati komisyonumuzda oluşmuştur.”

Görevlerini yerine getirmemişler

Muğla Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği yasasına göre, konveyör sisteminin bakım ve işletmesinden sorumlu kişilerin, ilave yükün oluşmasını engelleyecek tedbirleri almadığı, dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı davranarak güvenlik tedbirlerini tam olarak yerine getirmediği, bu nedenlerle söz konusu iş kazasının meydana gelmesine neden oldukları yer aldı.

İddianamede görevlerini yerine getirmeyen Santral Direktörü Serdar T., Dış Tesisler Müdürü Murat Ü. ve İş Güvenliği Uzmanı Semiha D.’nin 1.derecede asli kusurlu, Santral Müdürü Ali D. ile Santral Teknik Müdür Yardımcısı Rıdvan Edip A.nın ise 2.derecede asli kusurlu oldukları yer aldı.

Hazırlanan iddianamede isimleri geçen şüpheliler hakkında bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma’ suçlamalarından yargılanması talep edildi. Muğla Cumhuriyet savcılığı tarafından hazırlanan ve Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamenin ardından ilk davanın 11 Nisan tarihinde görüleceği öğrenildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.