Tepkilere rağmen ihaleler başladı

Bu haber 27 Mart 2015 - 1:52 'de eklendi ve 742 kez görüntülendi.

dalamannnOrman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 29 yıllığına kiraya verilecek olan ‘Göcek Koyları’ diye anılan Muğla’nın Dalaman ilçesi sınırları içinde kalan 4 koydan ikisinin ihalesi yapıldı. İlk günkü ihalelerde Akbük ve Taşkaya koylarını 29 yıllığına kiralayan isim Hüseyin Gülen oldu. Köylülerin tepkilerine rağmen gerçekleşen ihalede Hüseyin Gülen, Akbük Koyu için yıllık 900 bin+KDV, Taşyaka için ise 903 bin+KDV bedel ödeyecek.

Özcan Özgür

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 29 yıllığına kiraya verilecek olan ‘Göcek Koyları’ diye anılan Muğla’nın Dalaman ilçesi sınırları içinde kalan 4 koydan ikisinin ihalesi yapıldı. Sabah saatlerinde köylülerin tepkilerine rağmen başlayan Akbük Taşkaya koyları 29 yıllığına Hüseyin Gülen’e kiralandı.

Yöre halkının ve çevrecilerle turizmcilerin karşı çıkmasına rağmen koyların ihalesine Dalaman Orman İşletme Müdürlüğü’nde başlandı. İlk ihale sabah saatlerinde Akbük Koyu ihalesi ile gerçekleşti. İhaleye katılan 10 kişiden bir kişinin yeterliliği olmaması nedeni ile katılımcı sayısı 9’a düştü. İhale 29 yıllığına 900 bin+KDV olarak Hüseyin Gülen adlı kişi de kaldı. Günün ikinci ihalesi olan Taşyaka ihalesi ise öğleden sonra gerçekleşti. 12 kişinin katıldığı Taşkaya koyunun ihalesini de, sabah yapılan Akbük ihalesini kazanan Hüseyin Gülen oldu. Hüseyin Gülen Taşkaya Koyunu yıllığı 903 bin+KDV bedelle 29 yıllığına kiraladı.

Yolu trafiğe kapadılar

Daha önce ki yıllarda iki üç yıllığına işletmeye verilen koyların şimdi 29 yıllığına kiralanmak istenmesi ve iskele yapılma imkânı olmasına, 200 kadar köylü ve çevreci, ihalenin yapılacağı Dalaman Orman İşletme Şefliği önünde toplanarak tepki gösterdi.

Dalaman Orman İşletme Şefliği önünde toplanıp ihaleye tepki gösteren koylarda işletmecilik yapan yerli halktan oluşan gruba, bazı sivil toplum kuruluşları ile CHP ve MHP’nin Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz ilçe başkanları ile milletvekili aday ve aday adayları destek verirken

Muğla’dan 100 kadar Çevikkuvvet ekibinin de katılımıyla geniş güvenlik önlemi alındı. Ancak alınan önlemler protestocuların yol kapatma eylemini engelleyemedi. “Koylar halkındır”, “Uyuma Dalaman, bu son talan”, “Biz koruduk, biz koruyacağız”, “İhale değil, hile”, “Yeter artık beyler”, “Ekmeğimizle oynama” yazılı dövizler taşıyan grup, ihalenin yapıldığı binanın önünden geçip, Dalaman Havalimanı’na giden Gazi Bulvarı’ını trafiğe kapattı. 10 dakika kadar trafiğe kapalı kalan yolun tek şeridi, polisin uyarısı üzerine grup tarafından tekrar açıldı.

Islıklı protestoda bulunup, “Susma sustukça sıra sana gelecek”, “Orman müdürü dışarı çık”, “Koyları vermeyeceğiz” sloganları da atan büyük bölümünü kadınların oluşturduğu grup, hep bir ağızdan “Ormancı” türküsünü söyledi. İçerde ihale, dışarda eylem devam ederken, çevre esnafı da ihaleyi protesto eden gruba destek verdi.

Eylem katılan Küçük Sarsala Koyu’nda restoran işletmeciliği yapan 37 yaşındaki Hasan Kaba, “13 yaşından bu yana işletmeciliğe başladık. İlkel koşullar altında, güçlükle turistlere hizmet verdik. Yıllardır, buraya pek çok turist çektik. Zamanla işletmelerimizi daha modern hale getirdik. Ancak, şimdi elimizden almak istiyorlar. Bunun mücadelesini sonuna kadar verceğiz” dedi.

Orman’dan açıklama

Kamuoyunda ihaleler ile ilgili olarak tepkilerin artması üzerine Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, Dalaman Orman İşletme Müdürlüğü sorumluluk alanında bulunan Göcek Koylarında ki Taşyaka, Küçük Sarsala, Akbük ve Göbün koyları kaçak faaliyetlerin ve kaçak yapılanmanın önüne geçmek amacıyla 1995 yılında ilgili Bakanlıklar arasında yapılan bir protokolle ve ilgili yerlerden (ÖÇK SİT vb.) alınan olurla yat mola noktası olarak tesis edilmiştir denilerek şöyle devam edildi:

“Muğla’nın Büyükşehir olması, İl Özel İdaresinin kapanması ve tüzel kişiliğinin bitmesi nedeniyle ilgili tesisler Özel İdare tarafından Dalaman Orman İşletme Müdürlüğü’ne 2014 yılı Mayıs ayında devredilmiştir. Söz konusu yerler devlet ormanı olup ziyaretçilerin günübirlik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 6831 sayılı Orman Kanunun 25. Maddesi ve Mesire Yerleri Yönetmeliği hükümlerine göre Orman Genel Müdürlüğünce Günübirlik Mesire Yeri olarak tescil edilmiştir. Bu alanlarda mevcut bulunan ve mevzuata uygun durumda olan kır gazinosu, WC vb. tesisler kullanılacak, tamire ihtiyacı olanların onarımı yapılacaktır. İhtiyaç duyulması halinde Kıyı Kanunu ÖÇK, SİT vb. mevzuatı kapsamında uygun görüşler alınarak Mesire Yerleri Tebliğinde belirtilen kır gazinosu, büfe, WC gibi vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayacak geçici ve günü birlik kullanıma yönelik tesislerin yapımına izin verilecektir. İddia edildiği gibi bu alanların imara açılması, doğal ve tarihi yapıya zarar verebilecek tesislerin yapılması kesinlikle söz konusu değildir.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.