TEMİZ HAVA, TEMİZ SU « Hamle Gazetesi

TEMİZ HAVA, TEMİZ SU

Bu haber 20 Kasım 2012 - 0:00 'de eklendi ve 736 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Pazartesi çıkacak yazımı yazı işlerine hep cumadan veririm. Hamle’nin patronu Hayati Nizamoğlu’nun hoşuna gitmese de Pazar tatiline Cumartesiyi de eklemiş olurum. 
Ama gazetecilik (yapana) 24 saattir.
Ankara’dan gelen müjde ile cumartesi tatil olmaktan çıktı. İnternetten dosyama düşen postada AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden Muğla ile birlikte Yatağan ve Ula ilçelerine 2060 yılına kadar kesintisiz ve sağlıklı (içilir) su müjdesi veriyordu.
Müjde dünkü Hamle’ye “Can suyu projesi” başlığı ile yansıdı.
Dünkü köşe yazımın başlığı ise “Doğal gaza kavuşuyoruz” şeklindeydi.
Bir haftada iki ayrı müjde fazla olmayabilir, ama Muğla’da biz buna alışık değiliz…
 
xx     xx     xx
Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün’ün hayali gerçek oluyor…
Başkan Gürün nereden baksanız 5 yıldır “Muğla’nın su master planı yapılmalı” diyordu.
Muğla’nın, Muğlalının nereden baksanız 15 yıldır hayali ise güvenilir, sağlıklı, kesintisiz ve ucuz suya sahip olmaktır.
Muğla’nın, Muğlalının hayali de gerçekleşiyor…
Muğlalı böyle bir suya yıllar önce Muğla Üniversitesi’ne Sandras Dağı’ndan su getirildiğinde kavuşabilirdi, ama…
İnatçılık mı desem, ne desem o zaman Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla Üniversitesi’nin Muğla İl Özel İdaresi ile birlikte Sandras’tan su getirme operasyonuna davet edildiği halde katılmamıştı.
 
xx     xx     xx
Muğla Belediyesi o zaman Muğla İl Özel İdaresi ile Muğla Üniversitesi’ne katılmış olsaydı ortaklığa o günün parası ile 1 trilyon lira koyacaktı. Muğlalı bu gün üniversite ile birlikte aynı kaynaktan yararlanıyor olacaktı.
Ama Muğla Belediyesi Bahçeyaka’da açtığı kuyularla Muğla’nın içme suyunu karşılama yolunu seçti, yetmeyince yakın zamanda Bozüyük’te kuyu açmaya kalktı ve karşısında Bozüyük halkını buldu!
Türkiye’de halkına kuyu suyu içiren belediye kaldı mı bilmiyorum, ama Muğla Belediyesi hala Yaraş’ta, orada, burada kuyu açmakla meşgul…
 
xx     xx     xx
Bahçeyaka, Yatağan Termik Santrali’nin etki alanında bir bölge… Ne kadar sağlıklı olduğu tartışılır. Ama tartışılamayacak bir şey varsa o da oradan karşılanan suyun ne kadar pahalı olduğu…
Çünkü kuyulardan su elektrikle çekiliyor ve elektrikle Muğla’ya pompalanıyor.
Eğer Muğla Belediyesi zamanında o 1 trilyon lirayı gözden çıkarmış olsaydı, Muğlalı o 1 trilyon liranın kat kat fazlasını su yanında elektriğe ödememiş olacaktı. 
Neyse… Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’in girişimi ve takipçiliği sonucu Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın hazırlatacağı “Su Master Planı” ile yıllar sonra Muğlalı Sandras’tan ucuz, kaliteli ve kesintisiz suya kavuşuyor.
 
xx     xx     xx
Milletvekili Prof. Dr. Özden’in de açıkladığı gibi Muğla şehir merkezine 82 kilometre mesafede bulunan Köyceğiz ilçesindeki Sandras Dağı’ndan getirilmesi planlanan saniyede 447 litre debili suyun keşif ihalesi 15 Aralık 2011’de yapılmıştı.
Aynı sudan Yatağan ve Ula’nın da yararlanması söz konusu olunca gündeme “Master Plan” geldi.
Şimdi o planın hazırlanması ve Muğla ile birlikte Yatağan ve Ula’ya 2060 yılına kadar (nüfus projeksiyonuna göre) Sandras’tan kesintisiz ve sağlıklı olmasının yanında ucuz içme suyu sağlanabilecek.
 
xx     xx     xx
Milletvekili Özden’e bu Master Plan çalışmasının Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün’ün yıllar önce dillendirdiği “Master Plan” ile ilgisinin olup olmadığını sordum. “İlgili olsaydı o master plan bu gün değil, o gün uygulamaya konulurdu.” diyerek şunları söyledi:
“Sayın Başkanın önerdiği Mastar Plan sanıyorum Muğla ili ile ilgili. Bakanlığın gündemindeki Master Plan ise Muğla, Yatağan ve Ula’yı kapsayan bir çalışma. Bu planlama üç ilçenin içme suyu sorununu en az 50 yıl ortadan kaldırıyor.”
Milletvekili Özden, ili kapsayan bir çalışmanın yapılıp yapılmayacağı ile ilgili olarak da “Muğla’da su sorununun yaşandığı en önemli merkez Bodrum’du. Bunu çözdük. Derince Barajı yapımı devam eden Milas’a Geyik Barajı’ndan su veriyoruz. Muğla, Yatağan ve Ula için önemli bir noktaya geldik. Artık Muğla’da su sorunundan söz edilemez. Ancak bu Muğla’da su sorunu yaşanmaz anlamına gelmez. İşte bu noktada Muğla ilinin bir master planı olmalıdır. Bunu yapmakta bakanlığımızın desteğinde yeni kurulacak büyük şehre düşecektir.”
 
xx     xx     xx
Bu yazıyı kaleme alırken babam Mehmet Ali Zehir, “Muğla’ya Sandras’tan su mu getiriliyormuş?” diye sordu. “Evet.” dedim, “Kim getiriyormuş?” diye sormadı. Ardından şöyle ekledi:
“Ben temiz su içmek istiyorum. Doğal gaz kullanmak istiyorum. Temiz hava solumak istiyorum. Kim getirirse getirsin, Allah razı olsun.”
Evet, kimin, neden getirdiğinin bir önemi yok. Temiz suyun, temiz havanın siyaseti olmaz!
20.11.2012

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.