TEMA’dan doğa eğitimlerine destek çağrısı « Hamle Gazetesi

TEMA’dan doğa eğitimlerine destek çağrısı

Bu haber 10 Kasım 2015 - 23:01 'de eklendi ve 465 kez görüntülendi.

TEMA’dan doğa eğitimlerine destek çağrısı1TEMA Vakfı, çocukların yaşamı doğadan öğrenmesi için, tüm Türkiye’yi 3464’e mesaj göndererek “Yaşamı Keşfediyorum” projesini desteklemeye davet etti. Hedef 81 ilde, 400 öğretmen, 10 bin ilkokul öğrencisi.

Kadir Tamer

Okul öncesinden liseye kadar eğitim sisteminin her basamağı için doğa eğitim programları geliştiren ve 81 ildeki temsilcileri ve gönüllüleri aracılığıyla uygulayan TEMA Vakfı, “Yaşamı Keşfediyorum” projesi için ulusal yardım kampanyası başlattı. TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, “Tüm Türkiye’yi geleceğin doğa hakları savunucularının yetişmesi için ‘Yaşamı Keşfediyorum’u desteklemeye davet ediyoruz. ‘Yaşamı Keşfediyorum’ doğadan öğrenmeye dayalı bir eğitim projesi. Destek olmak isteyen herkesi 3464’e TEMA yazıp SMS göndererek 8 TL katkıda bulunmaya ya da TEMA Vakfı’na bağış yapmaya çağırıyoruz” dedi.

TEMA Vakfı’nın Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliği içinde, Milli Eğitim müfredatına uygun olarak ilkokul öğrencileri için hazırladığı eğitim programlarının bir parçası olan “Yaşamı Keşfediyorum” projesine destek kampanyası 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı sonuna kadar devam edecek. Öğretmenlere destekleyici materyaller gönderilecek. Eğitimlerin çoğu doğada ve açık alanda bulunmayı teşvik eden etkinliklerden oluşuyor. 32 adet etkinlikten oluşan eğitim programı toprak, hava, su ve biyolojik çeşitlilik konularını içeriyor.

TEMA Vakfı eğitim programlarının doğa haklarının korunduğu bir geleceği kazanmak anlamını taşıdığını belirten TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, “Doğayı deneyimleyen çocuklar doğal sistem ve süreçleri anlayarak büyürler. Ancak eğitimlerin en az bunun kadar önemli bir faydası daha var. Uzmanlar, doğa eğitimlerinin çocukların gelecekte çözüm odaklı, yaratıcı, yenilikçi ve doğa ile özdeşlik kurabilen bireyler olmalarına da katkıda bulunduğunun altını çiziyor” dedi. Çocukların giderek hareketsiz ve doğadan kopuk bir yaşam biçimini benimsemesi şişmanlık ve obezite gibi fizyolojik ve algı/duyu dünyalarının zayıflaması, dikkat bozukluğu ve depresyon gibi ruhsal sorunlar yaşama olasılıklarını artırıyor. Bunun sonucunda doğayı tanımayan, kendisini onun bir parçası olarak görmeyen, doğaya kayıtsız bir nesil yetişiyor. Çocuğun ruhsal ve fiziksel gelişimi için doğa ve açık alan aktivitelerinin çok büyük bir önemi bulunuyor” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.