Telgrafhaneden Sosyal Medya’ya

Bu haber 09 Eylül 2013 - 18:42 'de eklendi ve 929 kez görüntülendi.

telgraftansosyalmedyaya1231516132165416123213213Melih Cevdet Anday Şiir Günleri ve Keramos Kültür Şenliği açılışında konuşan Anday’ın eşi Suna Anday, Gezi Parkı eylemlerinin kendisine “Telgrafhane” şiirini anımsattığını söyledi. Şiirde gençlerin vakur duruşunun vurgulandığını belirten Anday “Şiirdeki dizelere bugün cesur, yaratıcı sözcükleri eklenebilir” dedi.
Özcan ÖZGÜR
Melih Cevdet Anday Şiir Günleri ve Keramos Kültür Şenliği açılışında konuşan Anday’ın eşi Suna Anday, Gezi Parkı eylemlerinin kendisine “Telgrafhane” şiirini anımsattığını söyledi. Şiirde gençlerin vakur duruşunun vurgulandığını belirten Anday “şiirdeki dizelere bugün cesur, yaratıcı sözcükleri eklenebilir” dedi.
Ören 8.Melih Cevdet Anday Şiir Günleri ve Keramos Kültür Şenliği, Melih Cevdet Anday Park’ında anma ile başladı. Burada konuşan Belediye Başkanı Kazım Turan, beldelerinin büyükşehir yasası ile kapanacağını anımsatarak, “Beldemiz kapanıyor, ama bu şenlik devam edecek. Milas Belediyesi sürdürecek. Melih Hocam sayesinde yine birlikteyiz. 2006’da Küçük İskender’in aldığı ödül 7 yıl sonra Turgay Fişekçi’ye uygun görüldü. Kendisini kutluyorum.” dedi.
Açılışın ardından yapılan söyleşide, Türkiye Yazarlar Sendikası Temsilcisi Ertan Mısırlı Melih Cevdet Anday’ın şiir ve düşünce adamlığını atbaşı götüren şair ve düşünce adamı olduğunu söyledi. Şairin aydınlanmanın mimarlarıdan olduğunu belirterek “Savaşa hiç bugünkü kadar yakın olmamıştık. Hükümet içeride şiddetle sağlayamadığı barışı, savaşla dışarıda arıyor. Oysa barış kinle değil, dille kurulur.” dedi.
Melih Cevdet Anday’ın Ören’de yaşayan eşi Suna Anday, eşinin “Uyumayacaksın; memleketin hali; seni seslerle uyandıracak; oturup yazacaksın; çünkü sen artık; o sen değilsin; sen şimdi ıssız bir telgrafhane gibisin; durmadan sesler alacak; sesler verecksin; uyuyamayacaksın; düzelmeden memleketin hali…” diye başlayan “Telgrafhane” şiirini anımsatarak şunları söyledi
“Gezi Parkı’nı izlerken aklımda 2 isim vardı. Atatürk ve Melih Cevdet. İçine kapanmış dediğimiz gençlerimiz uyumuyordu. Onları izlerken, Melih Cevdet’in Telgrafhane şiirini anımsadım. Melih o şiirinde uyumayacaksın derken memleketin halini anlatıyordu. O şiiri 1952’de yazdı. O şiirde iletişim aracı telgrafhaneydi. Gezi Park’ında onun yerini Sosyal Medya’nın aldığını gördük. Gençler Sosyal Medya ile sesler alıp, sesler veriyorlardı. Türkiye’nin bütün parklarına, Ören’de Melih Cevdet Anday’ın parkına o sesler ulaştı. Melih şiirinde gençlerin vakur duruş sergilediklerini işaret eder. Bugün o dizeye cesur, yaratıcı sözcükleri eklenebilir. Bu parktan Gezi Parkı gençlerine, tüm gençlerimize selam saygı gönderiyorum. İktidar tarafından katledilen 5 gencimizin ruhları şad olsun.”
Söyleşiye katılan şairlerden Arife Kalender Ören sokaklarında Melih Cevdet Anday ile yürür gibi, onun yanı başında “Telgrafhane” şiirini okur gibi hissettiğini belirterek “Örenliler mutlu insanlar, ben bugünlerde içinden nehir geçen şehirleri inceliyorum. Oralarda uygarlık var. Bir de içinden şair geçen şehirler var. Ören onlardan biri. Melih Cevdet Anday ve Garip Hareketi aydın kuşaklar yarattılar. Onlar, şiir yazıyorum başkası beni ilgilendirmez demediler. Telgrafhane güncelliğini koruyor.” dedi.
Melih Cevdet Anday Şiir Ödülünün bu sene 8.sini alan Turgay Fişekçi birkaç yıl önce Cumhuriyet Gazetesi’nde Ören Şenliği ile ilgili bir haberi okuduğunu, o haberdeki İlhan Selçuk’a ait sözlerin kendisini çok etkilediğini belirterek şunları söyledi:
“İlhan Selçuk, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni şairler kurdu diyordu. Çok etkilendim. Çünkü böyle bir tanımlama ilk kez yapılıyordu. İlhan Selçuk Ören’de yaptığı konuşmada, Namık Kemal vatan, Tevfik Fikret insan demese, Türkiye Cumhuriyeti kurulamazdı diyor. Aydınlanma, o şairlerle Melih Cevdetlerle başladı. Aydınlar onlardan etkilenerek Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdular. İlhan Selçuk çok haklıydı.”
Yazarlar Sendikası temsilcisi Ertan Mısırlı söyleşiye “Melih Cevdet bir şiirinde ‘bari bizden sonra ne olacağını bilsek’ der. Sivil darbe oldu.” diyerek nokta koydu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.