Telefon dolandırıcısı polisten kaçamadı

Bu haber 08 Ağustos 2018 - 22:04 'de eklendi ve 797 kez görüntülendi.

Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde kendilerini telefonda savcı ve polis olarak tanıtan çetenin ağına düşerek dolandırılan iki vatandaşın imdadına Muğla polisi yetişti. Terör örgütü ve bir hırsızlık olayıyla ilgili operasyon yaptıklarını iddia ederek iki vatandaştan 60 bin lira, 5 bin dolar, 31 bilezik, 4 adet ata lira, 4 yarım, 17 çeyrek altın bir adet 5 taş pırlanta alan çetenin bir üyesi otobüs ile Muğla’dan ayrılmak üzere iken polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı. Gözaltına alınan zanlı adliyeye sevk edilirken, ele geçirilen para ve altınlar sahiplerine teslim edildi.

Kadir Tamer

Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde telefonla iki vatandaşı dolandıran çetenin üyesi ilçeden ayrılmak üzere iken polisin ısrarlı takibi ile yakalandı. Dolandırıcıların iki vatandaştan aldığı 60 bin lira, 5 bin dolar, 31 bilezik, 4 adet ata lira, 4 yarım, 17 çeyrek altın bir adet 5 taş pırlanta sahiplerine teslim edildi.

Menteşe İlçesi’nde ilk olay geçtiğimiz gün yaşandı. C.A. isimli vatandaşı telefonla arayan kişi kendisini baş komiser olarak tanıttı. Kendisini baş komiser olarak tanıtan dolandırıcı C.A.’ya kimliğinin bir kuyumcu dükkanında gerçekleşen hırsızlık olayında bulunduğunu, olayla ilgili tahkikatın devam ettiğini söyledi. C.A.’nın aile bireylerine ait bilgileri veren kişi bu yöntemle C.A.’nın güvenini kazandı. Devam eden soruşturma kapsamında hırsızların yakalanabilmesi amacıyla parmak izi tespitinin yapılabilmesi için evde bulunan para ve ziynet eşyalarının kendilerine teslim edilmesini isteyen telefondaki dolandırıcı olumlu cevap aldı. Telefondaki dolandırıcı bunun üzerine C.A.’dan evde bulunan para ve altınları Cumhuriyet Meydanı’nda kendisini bekleyen sivil polise teslim etmesini istedi. Bunun üzerine C.A. evde bulunan 22 adet 22 ayar bilezik, 5 bin dolar ve diğer ziynet eşyalarını bir çantaya koyarak kendisini bekleyen kişi ile buluşmaya gitti. Cep telefonu ile dolandırıcılarla görüşerek Cumhuriyet Meydanı’na gelen C.A., aracının yanına gelen ve sivil polis olduğu düşündüğü kişiye çantayı teslim etti. C.A.’dan çantayı alan kişi hızla olay yerinden ayrıldı.

Bu kez yöntem değiştirdiler

C.A.’yı dolandıran çete bu kez farklı bir yöntemle 78 yaşındaki N.Ö.’yü hedef aldı. Evde yalnız bulunduğu sırada açık kapıdan içeri giren bir kişi yaşlı kadına kendini polis olarak tanıttı ve evde arama yapacağını söyledi. Kendini polis olarak tanıtan kişi evde arama yapmaya başlarken N.Ö.’nün ev telefonu çaldı. Telefonu açan N.Ö. kendisini savcı olarak tanıtan dolandırıcın tuzağına düştü. Telefondaki dolandırıcının sözlerini harfiyen yerine getiren yaşlı kadın evinde bulunan 60 bin lira ile ziynet eşyalarını kendisini polis olarak tanıtan kişiye verdi. Bu kişi para ve ziynet eşyalarını alarak evden ayrıldı.

Dolandırıldıklarını anladılar

Olaydan bir süre sonra C.A. ve N.Ö. dolandırıldıklarını anlayarak soluğu Muğla İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü’nde aldılar. Şikayet üzerine harekete geçen ekipler kendisini polis olarak tanıtan ve iki vatandaşın parasını alan kişinin kimliğinin tespit edilmesi için çalışma başlattı. Bölgede ki kamera kayıtlarını inceleyen ekipler kendisini polis olarak tanıtan kişinin 19 yaşındaki F.N.Y. olduğunu tespit etti. Şüphelinin halen kent merkezinde olduğunu belirleyen ekipler bu kez zanlının yerini belirlemek amacıyla çalışma başlattı. Yapılan çalışmalar doğrultusunda zanlının İstanbul’a gitmek için bilet aldığı ve otogar bölgesinde bulunduğunu tespit etti. Bu bölgede aramalarına devam eden ekipler zanlıyı garaja yakın AVM’de bulunan fast foodcuda yakaladı. Polis tarafından gözaltına alınan zanlı ifadesi alınmak üzere Asayiş Şube Müdürlüğü’ne getirildi. Zanlının üzerinde yapılan aramada iki vatandaştan aldığı para ve ziynet eşyalarının tamamı ele geçirildi.

Emniyet yetkilileri uyardı

Polis tarafından kısa sürede yakalanan zanlının yanında bulunan 60 bin lira, 5 bin dolar, 31 bilezik, 4 adet ata lira, 4 yarım, 17 çeyrek altın bir adet 5 taş pırlanta sahiplerine teslim edilirken ifadesi alınan zanlı hakim karşısına çıkarılmak üzere adliyeye sevk edildi. Bu arada Muğla İl Emniyet yetkilileri son dönemlerde telefonla dolandırıcılığının arttığını belirterek, kendilerini telefonda polis veya savcı olarak tanıtarak para isteyen kişilere itibar edilmemesini, bu kişiler ile görüşme yapılmaması ve durumun en kısa zamanda kendilerine bildirilmesi yönünde vatandaşların dikkatli olmalarını istedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.