Tekrar Seçime Giderken

Bu haber 27 Ağustos 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.313 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

İstikşafı koalisyon kurulamadı, istisnai hükümet kuruluyor.

İstisnai, çünkü 31 Ağustos’a kadar kurulacağı açıklanan hükümet Cumhuriyet tarihinde bu güne kadar kurulmuş bir hükümet değil…

7 Haziran seçiminin ardından “koalisyon hükümetini” kurma görevini seçimden birinci çıkan partinin Genel Başkanı olan Başbakan Davutoğlu’na veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Seçim Hükümetini” kurma görevini de Başbakan Davutoğlu’na verdi.

Başbakan Davutoğlu’nun kuracağı hükümet neden istisnai?

Çünkü bizi seçime götürecek olan bu hükümet, meclisin içinden çıkmış, meclisten güvenoyu almış bir hükümet olmayacak!

xx        xx        xx

Cumhurbaşkanı Erdoğan 7 Haziran Seçiminde sandıktan ikinci çıkan CHP’ye de koalisyon hükümetini kurma görevini vermeden “seçim hükümeti” kurma görevini Başbakan Davutoğlu’na tevdi ederken, Yüksek Seçim Kurulu da birbiri ardına kararlar aldı.

İlk karar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dillendirdiği gibi ‘tekrar seçimin1 Kasım’da yapılacağı oldu. İkinci karar ise CHP’nin başvurusu ile ilgili oldu. Malum CHP, erken seçimde milletvekili adaylarını ön seçim yapmadan belirleme konusunda Parti Meclisi’nde karar almış ve bu kararı YSK’nın onayına sunmuştu. YSK’dan CHP’ye ön seçimsiz erken seçim için onay çıktı. Ancak YSK Başkanı Sadi Güven, CHP’nin talebinin oy birliği ile değil, oy çokluğu ile kabul edildiğini de vurgulamış…

Neyse bu kararı bekleyenlerin gözü aydın olsun.

Bir diğer karar da seçim hükümetine ilişkin partilerin bakanlık sayıları ile ilgili oldu. Buna göre, seçim hükümetine AK Parti 11, CHP 5, MHP ve HDP de 3’er bakan verecek.

xx        xx        xx

Aslına bakarsanız “Seçim HükümetineHDP’nin dışında bakan veren de yok!

Kurulacak olan Seçim Hükümeti bir bakıma da bu yüzden istisnai bir hükümet olacak.

Seçim Hükümeti’nde olmayacaklarını CHP ve MHP baştan açıklamış bulunuyorlar.

Başbakan Davutoğlu bu olumsuzluğu aşmak için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisine verdiği 5 günlük süreyi parti liderlerinden isim istemek yerine doğrudan her partiden milletvekiline teklif götürecek.

Onların arasında Deniz Baykal, Gürsel Tekin, Engin Altay, Meral Akşener, Oktay Vural, Celal Doğan ve Mithat Sancar gibi isimler var.

Ancak görünen o ki Başbakan Davutoğlu “koalisyon hükümetini” kuramadı, ama HDP ile bir araya gelerek koalisyonu “seçim hükümeti” olarak gerçekleştirmiş olacak!

xx        xx        xx

Ülkenin AK Parti-HDP Seçim Hükümeti ile 1 Kasım Tekrar Seçimi’ne götürülmesi halinde iki nokta çok önemli.

Birincisi yasal olarak barajı geçip, MHP’nin milletvekili kadar “seçilmiş” ile parlamentoya giren HDP bir de Seçim Hükümeti’nde yer alarak “meşruluk” kazanmış olacaktır.

Ayrıca HDP seçim hükümeti ortaklığında dostuna, düşmanına karşı yeni bir mevzi kazanmış olacaktır. Ki bu hükümet 1 Kasım’a kadar 2 aylık bir hükümet olmayacak. Göreve seçimden sonra da en az 2 ay devam edecek…

Gelelim ikinci noktaya.

AK Parti-HDP Seçim Hükümeti kurulması halinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu 2 aylık seçim sürecinde MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin dilinden bu konuda da kurtulamayacaktır! Adeta topa tutulacaktır…

xx        xx        xx

Tabi şimdi en çok sorulan soru şu:

Anketler “seçmen eğiliminde değişiklik yok” diyor. O zaman bu seçim neyi değiştirecek?

AK Parti‘nin seçmeni “Bir daha dene” dedi. 1 Kasım’da bir daha denendiğinde yine olmazsa AK Parti‘nin seçmeni “Üçüncü defa dene” demeyecektir.

Başka yol kalmayacak.

O zaman 7 Haziran’dan sonra 45 günlük sürede kurulması gereken ‘koalisyon’ bu defa kurulacaktır. Hem de bu AK Parti-CHP Koalisyonu olacaktır!

Biz de ‘Yaylı Memet’ fıkrasında olduğu gibi “Ağam biz bu boku neden yedik?” deriz…

xx        xx        xx

Aslına bakılırsa 7 Haziran Seçimi’nin ardından MHP tabanı da erken seçim değil, koalisyon istiyordu. MHP tabanı adeta bir iktidar susuzluğu çekiyordu. Üstelik MHP tabanı bu koalisyonu AK Parti ile istiyordu. Bu istek AK Parti tabanında da vardı…

Ancak MHP daha seçim gecesi koalisyon kapılarını kapattı. Malum MHP alayına karşı!

MHP alayına karşı gelirken belki de AK Parti’nin HDP ile koalisyon kurmasını bekliyordu. Olmadı, ama MHP muradına seçim hükümeti ile ermiş olacak!

xx        xx        xx

AK Partili seçmenin erken seçim istemesinin sebebi “iki, üç puanlık oy farkını kapatıp yeniden tek başına iktidar olmak” gibi görünüyor. Peki, CHP ve MHP‘nin erken seçim istemesinin sebebi ne?

MHP’nin bu tekrar seçimden umudu oylarının bir iki puan daha artması ve HDP’nin parlamento dışında kalması.

CHP’liler de, “Bu tabloda AK Parti’nin içinde olmadığı bir koalisyon imkânsız. Belki bir daha yapılacak seçimde olur” diye düşünmüş olabilirler!

xx        xx        xx

HDP aslında 7 Haziran seçiminin sonuçlarını belirleyen parti oldu. Sadece Kürtlerden değil kısmen Türklerden de oy almıştı son seçimde? Bu durum devam eder mi? Sadece MHP’nin değil, AK Parti’nin de barajın altında kalmasını istediği HDP barajın altında kalır mı?

7 Haziran’da CHP’den HDP’ye 3,5 puan oy gittiğini savunan az değil. Bu oyların geri geleceğini umanlar da var. Oysa HDP’nin oylarının 11.5 puanının Kürtlerden geldiği bir gerçek. Anketlerde HDP’ye oy verdiğini söyleyenlerin ancak 1.5 puanı kendine Türk diyenler.

Türkiye’de toplam seçmenin içinde kendini Kürt olarak niteleyenlerin oranının yüzde 17-18 civarında olduğu da biliniyor. Dolayısıyla HDP için yüzde 6-7’lik bir havuz daha var. Ayrıca yükselen terör dalgası da HDP’nin oylarını pekiştirecektir…

Bırakın 7 Haziran’da AK Parti’den ve CHP’den giden oyların geri gelmesini, tersine AK Parti ve CHP’den HDP’ye yeni oylar gidebilir. Yani HDP barajın altında kalmaz!

xx        xx        xx

Muğla’da ne olur?

YSK’nın CHP’nin Parti Meclisi’nde aldığı kararı onaylaması ile 7 Haziran Genel Seçimi aday listeleri bir kere daha kesinleşmiş oldu. 1 Kasım’da CHP seçim sandığına Muğla’da Av. Akın Üstündağ, Ömer Süha Aldan, Prof. Dr. Nurettin Demir, Av. Burak Erbay, Emrah Doğu ve Süleyman Girgin ile girecek.

Merak etmeyin CHP o sandıktan yine 3 milletvekili ile çıkar.

MHP’de liste değişmiyor. AK Parti’de listeler oynanacak. Muğla’da da ikinci sıra değiştirilebilir umudu hemen hemen bütün AK Partililerde var. Böylelikle oylarını 7 Haziran’a göre arttırabileceklerini umanlar olduğu gibi, CHP’deki delege seçimlerini fırsat bilip “3 Çıkarırız” umudunda olanlar da yok değil…

Bana sorarsanız tablo değişmez. Ancak oy oranlarız değişebilir.

xx        xx        xx

Türkiye’de ne olur?

Allah herkesin gönlüne göre versin, deyip noktayı koymak mümkün, ama 7 Haziran sonucu üç aşağı beş yukarı tekrarlanacaktır ve bu defa koalisyon kaçınılmaz olacaktır.

Ne de olsa bu bir tekrardan seçim…

Tabi bir ihtimal daha var: 1 Kasım Seçimi terör veya savaş gerekçesiyle iptal de edilebilir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
asım demirel 27 Ağustos 2015 / 07:41

Bir haftalık gezi neticesinde; Muğla,Bodrum,Milas,Yatağan, Çine, Aydın, Söke bu yerleri dolaştım. Bulunduğum yerlerde haliyle konu; yenilenecek seçimlerdi. Bazılarında sohbetlere iştirak ettim, bazılarında kulak misafiri oldum. Genel kanı HDP nin değil, MHP nin baraj altında kalacağı şeklindeydi. Sayın Devlet Bahçeli’nin her şeye karşı olmak tutumu çok eleştiri alıyordu. ” Herkes tek başımıza iktidar olma şansımız hiç yok. MHP için iktidar ancak; koalisyon ile mümkün. Genel başkanda buna karşı duruyor. Anlamış değiliz. Tabanının sesine kulak vermiyor.” şeklinde sıkıntılarını dillendiriyorlardı. Sıkıntılı seçimin arefesindeyiz. Hiç değilse seçim nedeniyle bile olsa terör dursa anaların göz yaşı dinse. Dileğimiz; bir daha geri dönmemek üzere terörün son bulmasıdır. Hayırlı seçimler.

mehmet atıl 27 Ağustos 2015 / 11:44

Arkadaş!Allah Rahnmet Eğlesin.Muğla dışındayım.Cennet_i Mekan olsun.

resat oztepe 27 Ağustos 2015 / 13:12

Gocuman; yukarıdaki yazınızın bir fıkrası.Ancak görünen o ki Başbakan Davutoğlu “koalisyon hükümetini” kuramadı, ama HDP ile bir araya gelerek koalisyonu “seçim hükümeti” olarak gerçekleştirmiş olacak! “‘naçizane sizde eğer bu şekilde düşünüyor iseniz derim ki sende mi? bürüüs. 50 yııılık birikimsin sonucu böyle mi? olmalı.

resat oztepe 31 Ağustos 2015 / 16:35

Gocuman; Sevgili Validenizin vefatını gazetemiz aracılığı ile öğrendim. Şehir dışındayım. Önce Allah Rahmet eylesin. Allah Cennette Kavuştursun. Sonra da Rabbimsabır versin. Zira Ana’nın vefatı ne kadar da yaşlı olsa ağır geliyor insana. Ana Baş’a tac imiş. Her der de ilaç imiş. Evlat bir kuş olsa da. Ana’ya muhtaç imiş. Takdir-i ilahi Ölüm bir gerçektir. Mekanı Cennet olsun. sevgi ve saygı.